Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 17 mln zł na wsparcie 1,6 tys. bezrobotnych w Podlaskiem

Ponad 17 mln zł na wsparcie 1,6 tys. bezrobotnych w Podlaskiem

14.03.2019, 12:54, akt. 13:11

Ponad 17 mln zł z UE trafi do powiatowych urzędów pracy w Podlaskiem na wsparcie bezrobotnych, którzy będą mogli skorzystać ze staży, dotacji na założenie firmy i z doradztwa zawodowego. Wsparcie otrzyma ponad 1,6 tys. osób.

Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku, foto Monika Kalicka
Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku, foto Monika Kalicka


0:00
0:00
Ponad 17 mln zł na wsparcie 1,6 tys. bezrobotnych w Podlaskiem - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pieniądze pochodzą z RPO

Umowy w tej sprawie z poszczególnymi starostami podpisano w czwartek (14.03) w Białymstoku. Pieniądze pochodzą z regionalnego programu operacyjnego. Powiatom przekazuje je – poza konkursem – wojewódzki urząd pracy. Przyznane środki mają być wykorzystane do końca 2019 r.

Jak mówiła dyrektorka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku Janina Mironowicz, to już taka piąta umowa ze starostami. Powiedziała, że w tym roku do rozdysponowania jest ponad 17 mln zł. Dodała, że współpraca WUP z powiatowymi urzędami pracy przebiegała wzorowo.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki mówił, że aktywizacja bezrobotnych jest jednym z priorytetów zarządu województwa. Podkreślił, że pieniądze na ten cel WUP wydaje sprawnie i szybko, a dzięki tym programom bezrobotni otrzymają dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb kompleksową pomoc.


Realizowanych będzie 14 projektów


Wicedyrektor WUP Hubert Ostapowicz powiedział, że realizowanych będzie 14 projektów powiatowych urzędów pracy z województwa, skierowanych w sumie do 1617 bezrobotnych w wieku 30 lat i więcej.

Mówił, że w ramach projektów będą organizowane m.in. staże, subsydiowane zatrudnienie, szkolenia pozwalające na nabycie kwalifikacji zawodowych, ale też poradnictwo zawodowe i pośrednictwo pracy. Ponad 250 osób będzie miało szansę na otrzymanie dotacji na założenie firmy. Ostapowicz dodał, że przedsiębiorcy będą mogli pozyskać też pieniądze na doposażenie stanowisk pracy, takich miejsc ma powstać ponad 70.


W rezerwach urzędów pracy jest duża grupa wymagająca aktywizacji


Ostapowicz mówił, że sytuacja na rynku pracy z roku na rok się poprawia. W jego ocenie jest stabilna i dobra, ale wciąż w rezerwach urzędów pracy jest duża grupa wymagająca aktywizacji. Powiedział, że są to głównie osoby długotrwale bezrobotne, często pozostają bez pracy kilka lat, a także osoby o niskich kwalifikacjach czy bez doświadczenia.

- Rezultaty wcześniejszych programów są bardzo pozytywne. Są one mierzone efektywnością, głównie zatrudnieniową i kosztową, zawsze ta efektywność zatrudnieniowa przekracza minimalne wymogi, które są obecnie na poziomie 42 proc. – mówił Ostapowicz i dodał, w latach poprzednich ten wskaźnik uśredniony wyniósł 61 proc., czyli – jak podkreślił – to wsparcie jest jak najbardziej pozytywne i potrzebne.


Największe bezrobocie w regionie w powiecie kolneńskim


Jednym z powiatów, gdzie od lat jest największe bezrobocie w regionie, jest powiat kolneński. On na swoje działania aktywizujące bezrobotnych otrzymał około 4 mln zł – powiedział dziennikarzom dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kolnie Wacław Sójko.

Mówił, że stopa bezrobocia wynosi w powiecie 14,5 proc., ale jeszcze kilka lat temu było to 21 proc. Dyrektor powiedział, że bezrobocie w powiecie charakteryzuje się tym, że jest wielu bezrobotnych zamieszkałych na terenach wiejskich.

- Są to bezrobotni trudni do zaktywizowania, bardziej nastawieni, aby opłacać za nich składkę na ubezpieczenie zdrowotne, a mają zajęcie na wsi – dodał.

W projekcie mają wziąć udział 132 osoby. Przewidziano środki m.in. na staże, założenie działalności gospodarczej i na doposażenie stanowisk pracy. Sójko powiedział, że coraz trudniej jest pozyskać bezrobotnych do tych działań, bo – jak mówił – jest coraz mniej chętnych.

Dyrektor Mironowicz mówiła, że WUP współpracuje też z powiatowymi urzędami w pracy w ramach innego projektu regionalnego programu operacyjnego "Wiedza, edukacja, rozwój", skierowanego do bezrobotnych poniżej 30 lat. Jak informuje urząd, na wsparcie ponad 2,2 tys. osób przyznano ponad 22 mln zł. W ramach tych pieniędzy przewidziano dotację na założenie firmy dla blisko 290 osób. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pracodawcy z Białostocczyzny mogą starać się o pieniądze na zatrudnienie bezrobotnych

26.02.2019, 13:20

Do podziału jest 1,2 mln zł. Pracodawcy z Białegostoku i powiatu białostockiego mogą starać się o pieniądze na prace interwencyjne. Rozpoczął się nabór wniosków.


Ponad 2 mln zł z RPO trafi do osób najbardziej potrzebujących

22.02.2019, 19:11

Będą między innymi szkolenia i staże zawodowe. Skorzysta z nich 80 mieszkańców powiatów białostockiego i sokólskiego, w tym matki będące w trudnej sytuacji życiowej.


Projekt dla długotrwale bezrobotnych w ramach Centrum Integracji Społecznej

1.02.2019, 18:32

Mają zdobyć kwalifikacje, nauczyć się podstaw zawodu, a jednocześnie dostać wsparcie w osobistych problemach. 20 osób - długotrwale bezrobotnych z gmin Wasilków, Czarna Białostocka i Supraśl weźmie udział w projekcie, który w ramach Centrum Integracji Społecznej organizuje Caritas Archidiecezji Białostockiej.


To szansa dla podlaskich przedsiębiorców – 670 mln zł z UE do zdobycia w 29 konkursach

3.01.2019, 07:37

W tym roku w Podlaskiem w 29 konkursach z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 będzie do zdobycia 670 mln zł z UE. Nowościami będą konkurs na usługi doradcze dla firm i pilotaż na tworzenie inkubatorów przedsiębiorczości w małych ośrodkach.


W województwie podlaskim jest ponad 20 tys. osób długotrwale bezrobotnych

23.12.2018, 07:01

Stale spada liczba osób bez pracy w Podlaskiem, ale problem stanowi długotrwałe bezrobocie. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Badawczy IPC na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok