Radio Białystok | Wiadomości | Wyrok wobec kuriera oszustów "na wnuczka" prawomocny

Wyrok wobec kuriera oszustów "na wnuczka" prawomocny

autor: Marta Nazarko

21.03.2019, 15:46, akt. 16:46

Na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata skazał Sąd Okręgowy w Białymstoku młodego mężczyznę za udział w oszustwach tzw. metodą "na wnuczka".

Fotolia.com
Fotolia.com

Wyrok wobec kuriera oszustów "na wnuczka" prawomocny - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pełnił on rolę kuriera odbierającego pieniądze od osób przeświadczonych, że pomagają bliskim w potrzebie. Sąd okręgowy utrzymał tym samym wyrok sądu I instancji, oddalając apelację obrońcy, który wnioskował o uniewinnienie, ewentualnie o nadzwyczajne złagodzenie kary. Orzeczenie jest prawomocne.

Córka miała spowodować wypadek

Oskarżony 22-latek pochodzący z województwa podlaskiego został zatrzymany jesienią 2017 roku niedługo po tym, jak od mieszkańca Bielska Podlaskiego odebrał 23 tys. zł. 86-letni emeryt był przekonany, że jego młodsza córka spowodowała wypadek i musi zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych odszkodowania. Przez telefon rozmawiała z nim zapłakana, rzekoma córka, ale też mężczyzna, który groził nawet, że jeśli pieniądze się nie znajdą, zabije kobietę.

Kuriera, który odebrał 23 tys. zł, udało się zatrzymać, bo niedługo potem staruszek zadzwonił do drugiej z córek, o zdarzeniu powiedział też sąsiadce. Zawiadomiona policja zdołała zlokalizować i zatrzymać 22-latka, gdy był w drodze do Łodzi.

Za współudział w oszustwie dokonanym z innymi osobami sąd w Bielsku Podlaskim skazał go na karę więzienia w zawieszeniu. W czwartek (21.03) białostocki sąd okręgowy wyrok ten utrzymał.

Kurier miał znaleźć pracę w internecie

Sąd odwoławczy uznał za niewiarygodne, iż sprawca nie miał świadomości udziału w przestępstwie wyłudzania pieniędzy i był jedynie zwykłym kurierem, odbierającym spod wskazanych adresów przesyłki. W uzasadnieniu wyroku sędzia Wiesław Oksiuta przypominał, że przed tym wydarzeniem, w podobnych okolicznościach oskarżony odbierał kilka razy podobne "przesyłki" np. w Lublinie, Siedlcach czy Białymstoku.

Pracę w tym charakterze mężczyzna miał znaleźć przez internet. Nie miał żadnej umowy pisemnej, a "pracodawca" kontaktował się z nim wyłącznie telefonicznie z brytyjskiego numeru. W ten sposób najpierw wskazywał mu jedynie miasto, gdzie miał jechać i w bezpiecznym miejscu czekać na dalsze instrukcje. Potem odbierał pieniądze w pakunkach, kopertach bez oznaczeń. Z tej kwoty sam odliczał swoje wynagrodzenie.

"Był świadomy, że uczestniczy w oszustwie"

- Czy na tym polega działalność kuriera? - pytał sędzia Oksiuta. Mówił, że młody mężczyzna został zatrzymany jako "ostatnie ogniwo w przestępczym procederze działania 'na wnuczka', 'na policjanta'". Zastrzegł, że nie może być mowy jedynie o pomocnictwie (jak chciał obrońca), a o współsprawstwie.

- Był świadomy, że uczestniczy w oszustwie i wyłudzaniu pieniędzy - dodał sędzia. Przyznał, że została wykorzystana łatwowierność pokrzywdzonego i zwrócił uwagę, że przynajmniej od kilku lat takie próby oszustw są nagłaśniane w mediach, są też organizowane specjalne akcje informacyjne, zwłaszcza dla seniorów.

Wyłudzili ponad 500 tys. zł

Niedawno w Białymstoku zapadł wyrok 3 lat więzienia bez zawieszenia wobec 24-latka, za udział w oszustwach na kwotę ponad 500 tys. zł, dokonanych w podobny sposób. Ma on też oddać pokrzywdzonym pieniądze, których nie udało się odzyskać.

Tu również sprawcy dzwonili na numery telefonów stacjonarnych starszych osób i podawali się za syna lub córkę albo za policjanta. Przekonywali, że chodzi o wypadek komunikacyjny, a za pieniądze da się polubownie załatwić sprawę nie tylko z ofiarami lub ich bliskim, ale nawet z organami ścigania. W tej sprawie największa jednorazowa kwota, jaką udało się oszustom wyłudzić, sięgała 240 tys. zł.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prokuratura wszczęła śledztwo w związku z porwaniem 25-latki i jej córki

7.03.2019, 19:26

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku wszczęła w czwartek (7.03) śledztwo w związku z porwaniem w tym mieście 25-letniej kobiety i jej 3-letniej córki. Dotyczy ono przestępstwa pozbawienia wolności i uprowadzenia dziecka. Trwa policyjna akcja poszukiwawcza.


Policja ostrzega przed oszustami - starsza mieszkanka Łomży straciła kilka tysięcy złotych

6.03.2019, 17:37

Kilka tysięcy złotych ukradła starszej mieszkance Łomży kobieta, która podawała się za pracownicę opieki społecznej.


Zamiast z życzeniami, dzwonią z prośbą o pieniądze – kolejne próby oszustw metodą "na wnuczka"

22.01.2019, 14:49

11 tysięcy złotych stracił mieszkaniec Siemiatycz. W Dniu Dziadka uaktywnili się oszuści działający metodą "na wnuczka".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia BiałystokDariusz Marek Srzednicki, fot. Marcin Gliński
BIAŁYSTOK
24.11.2020, 12:24, akt. 14:59

Nie żyje Dariusz Marek Srzednicki

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok