Radio Białystok | Wiadomości | Wystawa o księżach archidiecezji wileńskiej ratujących Żydów

Wystawa o księżach archidiecezji wileńskiej ratujących Żydów

22.03.2019, 14:39, akt. 16:10

Historię księży z archidiecezji wileńskiej, którzy w trakcie II wojny światowej ratowali Żydów, można poznać na wystawie otwartej w piątek w Białymstoku. Składają się na nią biogramy, fotografie i relacje.

Fot. Olga Gordiejew
Fot. Olga Gordiejew

Wystawa "Sprawiedliwi. Kapłani archidiecezji wileńskiej ratujący Żydów w okresie okupacji niemieckiej (1941-1944)" została otwarta z okazji przypadającego 24 marca Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Jak mówił podczas otwarcia abp archidiecezji białostockiej Tadeusz Wojda, wkład księży z Wileńszczyzny w obronę Żydów to wyjątkowy temat i nieopracowany, tym ważniejsze - jak dodał - jest to, iż ktoś stara się tę historię opisać. Podkreślał, że najpierw diecezja, a następnie archidiecezja białostocka powstała z archidiecezji wileńskiej, dlatego -  jak mówił - "tradycje wileńskie są tu bardzo żywe". "Historia Wileńszczyzny bardzo mocno odbija się w naszej historii tutaj. Jesteśmy na granicy, więc wszystko to jest w jakiś sposób nam bliskie naszemu sercu" - powiedział.

Jeden z autorów wystawy ks. dr Tadeusz Krahel mówił, że opracowując materiał do książki o martyrologii kapłanów archidiecezji wileńskiej w trakcie II wojny światowej i opracowując biogramy poszczególnych księży znalazł informacje o kilkudziesięciu duchownych, którzy pomagali Żydom. "Ten temat wydał mi się wręcz pilny do opracowania" - dodał, choć - jak zauważył - też trudny, bo przed II wojną światową archidiecezja wileńska obejmowała swoim zasięgiem oprócz Litwy także część terenu Białorusi i Polski. Krahel mówił, że to bardzo duży teren, ciężko też czasem dotrzeć do wszystkich parafii i materiałów źródłowych. Zaznaczył jednak, że prace wciąż prowadzi.

Krahel powiedział, że w trakcie niemieckiej okupacji księża starali się pomóc Żydom w różny sposób, wpierw z ambon starali się "pacyfikować" antyżydowskie nastroje w społeczeństwie, ale zaczęli też ich ratować. Podkreślił też, że w tę pomoc duchowni angażowali też swoich parafian, w których domach wielu mogło znaleźć schronienie.

Na wystawie wymienione są nazwiska ponad 70 księży pomagających Żydom; przybliżono biogramy kilkunastu z nich.

Prezentowane są sylwetki księży, których wyróżniono medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przyznawanego przez instytut Yad Vashen. To trzech duchownych: ks. Witold Szymczukiewicz, ks. Jan Sielewicz, ks. Adam Sztark.

Jest też historia abp wileńskiego Romualda Jałbrzykowskiego. Krahel mówił, że Jałbrzykowski swoją postawą pokazywał innym księżom, iż należy pomagać innym.

Przybliżono również postać patrona Białegostoku błogosławionego ks. Michała Sopoćki, który - jak mówił - Krahel - podczas wojny pomógł wielu osobom żydowskiego pochodzenia. "Tych, którzy szukali u niego ratunku kierował do sióstr urszulanek w Wilnie, one z kolei podsyłały do swoich sióstr w Czarnym Borze pod Wilnem, a stamtąd siostry przerzucały do proboszczów na Białorusi" - powiedział Krahel.

Krahel mówił, że księża wiedząc co grozi na pomaganie Żydom, tej pomocy nie odmawiali. Dodał, że kilku duchownych udzielanie pomocy zginęło.źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wystawa poświęcona św. Józefowi w Muzeum Archidiecezjalnym

19.03.2019, 07:28

W Kościele katolickim przypada we wtorek (19.03) liturgiczna uroczystość św. Józefa, opiekuna Świętej Rodziny, Oblubieńca Maryi i Patrona Kościoła powszechnego.


Wystawa "FOGHORN" w białostockiej Galerii Arsenał Elektrownia

16.03.2019, 18:18

Ponad 30 prac, dotykających najważniejszych zjawisk w sztuce polskiej po roku 1989 oglądać możemy w białostockiej Galerii Arsenał Elektrownia.


W galerii Alfa można oglądać wizerunki osób, które zapisały się w historii Białegostoku

5.03.2019, 16:13

Chodzi o przybliżenie ważnych postaci, które zapisały się w historii Białegostoku. Już nie w Operze i Filharomonii Podlaskiej, ale w galerii handlowej Alfa przy ul. Świętojańskiej można oglądać wystawę grafik stu osób, które nominowane są do tytułu "Najpopularniejszego człowieka 100-lecia."

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Polska – Francja, 2024.06.25, fot. Grzegorz Pilat
EURO 2024
25.06.2024, 07:36, akt. 21:07

Remis na pożegnanie EURO
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok