Radio Białystok | Wiadomości | Młodzi wolontariusze nagrodzeni w konkursie "ośmiu wspaniałych"

Młodzi wolontariusze nagrodzeni w konkursie "ośmiu wspaniałych"

2.04.2019, 16:19, akt. 20:42

16 młodych wolontariuszy i dwa szkolne koła wolontariuszy, którzy pomagają potrzebującym, organizują akcje charytatywne, zbiórki pieniędzy i angażują się w projekty społeczne – wyróżniono w we wtorek (2.04) w białostockiej części konkursu ośmiu wspaniałych.

Młodzi wolontariusze nagrodzeni w konkursie "ośmiu wspaniałych", fot. Sylwia Krassowska
Młodzi wolontariusze nagrodzeni w konkursie "ośmiu wspaniałych", fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Młodzi wolontariusze nagrodzeni w konkursie "ośmiu wspaniałych" - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ogólnopolski Samorządowy Konkurs Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych" jest organizowany od 26 lat przez Fundację "Świat na Tak". Białostocka część miała w tym roku swoją 24. odsłonę.


221 wspaniałych osób

Do tegorocznej edycji zgłoszono w sumie 221 osób do kategorii indywidualnych i do nowej kategorii – grup wolontariuszy. Kandydatów do tytułu zgłaszali nauczyciele, organizacje pozarządowe, przyjaciele i rodziny.

We wtorek odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, zwracając się do młodych ludzi, mówił, że chociaż są młodzi, to "już bardzo ukształtowani pod względem psychiki i swojej drogi życiowej". Przywołał też słowa papieża Jana Pawła II o tym, żeby wymagać od siebie, nawet wtedy, gdy inni nie będą od nas wymagać. Mówił do wolontariuszy, że oni właśnie to robią – wymagają od siebie więcej, wypełniają nie tylko swoje szkolne i domowe obowiązki, ale też poświęcają swój czas innym. Podziękował im za pomaganie i działanie na rzecz potrzebujących.


Barbara Pyłko będzie reprezentować Białystok w ogólnopolskim finale konkursu

Finalistami zostało 16 wolontariuszy, przyznano też nagrody dwóm grupom wolontariuszy i dwa wyróżnienia. Jedną z finalistek, która będzie reprezentować Białystok w ogólnopolskim finale konkursu, jest Barbara Pyłko.

Obecne jest w maturalnej klasie, od początku nauki w liceum działa na rzecz innych w Szkolnym Kole Wolontariatu. Mówiła dziennikarzom, że pomaganie innym jest jej głównym celem. Organizuje kwesty, zbiórki, chodzi do szpitala rozweselać chore dzieci. Pytana, co daje jej wolontariat, powiedziała, że satysfakcję. "Uwielbiam pomagać innym i to daje mi radość, którą uwielbiam" – dodała.

Nagrodzono też Szkolny Klub Wolontariusza "Klub Ośmiu" przy SP nr 44 w Białymstoku. Jak mówiły Angelika i Klaudia z "Klubu Ośmiu", uśmiech to dla nich największa nagroda za pomoc innym, co też motywuje je do działania.


"Świat nie jest taki zły dzięki tym wspaniałym, młodym ludziom"

Finał poprzedziły dwudniowe rozmowy wolontariuszy z członkami kapituły konkursowej złożonej m.in. z przedstawicieli urzędu miasta, organizacji pozarządowych oraz Kościoła katolickiego i prawosławnego. Ks. Jan Fiedorczuk powiedział dziennikarzom, że jest bardzo zbudowany tym, co usłyszał i co mógł zobaczyć w działalności młodych ludzi. "Świat nie jest taki zły dzięki tym wspaniałym, młodym ludziom" – dodał.

Anna Pawłowska z Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych miasta Białystok w rozmowie z dziennikarzami oceniła, że wolontariat jest popularny wśród młodych ludzi i – w jej ocenie – coraz więcej z nich interesuje się nim.


Osoby młode szukają swojego miejsca w życiu, szukają kontaktów z drugim człowiekiem, ale jednocześnie też mają bardzo otwarte serca i chcą się rozwijać, ale też chcą pomagać innym – powiedziała. 


Dodała, że dzięki ich działaniom, pomocy, kreatywności i poświęcanemu temu czasowi dzieje się dużo dobrych rzeczy zarówno dla miasta, jak i dla młodych ludzi.

Gala 26. Ogólnopolskiej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych" odbędzie się 7-9 czerwca w Białogardzie. 

źródło: PAP | red: sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przy cerkwiach w całym regionie trwa Żonkilowa kwesta

31.03.2019, 12:27

Przypominają, że wokół nas są chorzy, którzy potrzebują wsparcia.


Lekarz z Hospicjum w Nowej Woli - Paweł Grabowski z nagrodą "Anody"

31.03.2019, 08:39

Muzeum Powstania Warszawskiego wręczyło Nagrody im. Jana Rodowicza "Anody" - przyznawane dla "powstańców czasu pokoju" niosących pomoc innym. Laureatami zostali Mirosława Gruszczyk, siostra Michaela Rak i lekarz Paweł Grabowski.


Białostoczanka laureatką ogólnopolskiego konkursu "Ośmiu Wspaniałych"

21.06.2016, 13:58

Zapewnia, że nie spocznie na laurach i nadal będzie działać na rzecz innych.


Patrycja Tryniszewska z V LO będzie reprezentować Białystok w ogólnopolskim finale konkursu „Ośmiu Wspaniałych”

12.04.2016, 08:48

Podczas uroczystej gali wyróżniono młodych wolontariuszy, którzy na co dzień pomagają i wspierają potrzebujących.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok