Radio Białystok | Wiadomości | Kandydat Wiosny do PE: polscy rolnicy są w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na zieloną energię

Kandydat Wiosny do PE: polscy rolnicy są w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na zieloną energię

5.04.2019, 13:37, akt. 13:48

Rolnictwo jest przygotowane do zaspokojenia zapotrzebowania na tzw. zieloną energię w Polsce - ocenił Sławomir Gromadzki, "dwójka" Wiosny na liście wyborczej do PE w okręgu obejmującym województwa: warmińsko-mazurskie i podlaskie.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat

Wiosna jest zainteresowana sprawami rolnictwa

- Wiosna jest zainteresowana sprawami rolnictwa - zadeklarował Gromadzki w piątek (05.04) na konferencji prasowej, zorganizowanej przy giełdzie rolno-towarowej w Białymstoku. Gromadzki w przeszłości był radnym województwa podlaskiego, kierował też Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie; obecnie prowadzi gospodarstwo rolne k. Kolna.

Jak mówił, głównym postulatem Wiosny dotyczącym rolnictwa będzie uznanie tzw. zielonej energii na obszarach wiejskich (w gospodarstwach rolnych) za produkcję rolną. - Co oczywiście niesie ze sobą daleko idące ułatwienia w produkcji tej energii, jak również zapewnienie odpowiednich nakładów inwestycyjnych na produkcję energii zielonej - powiedział Sławomir Gromadzki.

Kandydat do PE poparł postulat dotyczący odejścia w Polsce od produkcji energii z węgla. W ocenie Gromadzkiego, polskie rolnictwo ma potencjał produkcji energii odnawialnej na poziomie zapotrzebowania krajowego. - Pod warunkiem, że rząd jak i Unia Europejska, Komisja Europejska, zapewnią instrumenty finansowe i organizacyjne; my jako rolnicy jesteśmy do tego przygotowani - zapewnił Gromadzki.

Argumentował, że terenów wiejskich - które mogą być zagospodarowane np. pod farmy fotowoltaiczne czy wiatrowe - jest wystarczająco dużo, aby można tam było wyprodukować tyle zielonej energii, ile wymagają unijne przepisy, mówiące o udziale energii odnawialnej w całkowitym bilansie energetycznym.

W projekcie Wiosny, rolnik stawiający na produkcję takiej energii, nie musiałby prowadzić działalności gospodarczej, żeby sprzedawać nadwyżkę energii; nie będzie też konieczne wyłączanie z produkcji rolnej obszaru takiej działalności. - Bo uznamy tę produkcję za produkcję rolną - powiedział Gromadzki.

Wiosna chce cyfryzacji i informatyzacji procesu zarządzania i kontroli w rolnictwie

Wiosna chce też pełnej cyfryzacji i informatyzacji procesu zarządzania i kontroli w rolnictwie. - Uważamy, że ministerstwo rolnictwa i Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powinny przygotować dla każdego rolnika indywidualny profil gospodarstwa rolnego, do którego będą generowane wszystkie decyzje administracyjne, sanitarne i weterynaryjne - dodał. W jego ocenie, z takiego profilu rolnik mógłby też zarządzać swoją działalnością.

Ugrupowanie postuluje też włączenie organizacji pozarządowych do procesu nadzoru i kontroli żywności, wraz ze służbami sanitarno-weterynaryjnymi.

Pytany, czy to program na wybory europejskie, czy raczej krajowe, Gromadzki powiedział, że te rozwiązania wymagają również unijnych rozwiązań prawnych. "Cała polityka rolna, w zasadzie całe prawodawstwo dotyczące rolnictwa, jest realizowane na szczeblu Unii Europejskiej. Dlatego te rozwiązania muszą być również wdrożone i będziemy je proponować w Parlamencie Europejskim i Komisji Europejskiej" - dodał kandydat.

Sławomir Gromadzki ma drugie miejsce na liście Wiosny w okręgu obejmującym województwa: warmińsko-mazurskie i podlaskie. Jedynką jest Monika Falej - prawniczka, działaczka społeczna z Olsztyna.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Wiosna" Biedronia rozpoczęła zbieranie podpisów pod listami do Parlamentu Europejskiego

20.03.2019, 16:03

Zbiórka podpisów, zachęcanie do udziału w głosowaniu i promowanie kandydatów. Takie plany na najbliższe tygodnie mają podlascy działacze "Wiosny" Roberta Biedronia.


Biedroń w Białymstoku: moim marzeniem jest otwarta Polska

10.02.2019, 22:28

Lider partii Wiosna Robert Biedroń mówił w niedzielę (10.02) na konwencji regionalnej w Białymstoku, że jego marzeniem jest Polska otwarta dla wszystkich. Podkreślał, że ważne jest budowanie wspólnoty.


Lider partii Wiosna odwiedził Białystok

10.02.2019, 15:19

Lider partii Wiosna Robert Biedroń uważa, że prokuratura powinna być niezależna i trzeba oddzielić prokuraturę od ministerstwa sprawiedliwości.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANAfot. Sylwia Krassowska
UWAGA!
28.03.2023, 19:33, akt. 29.03.2023, 07:37

Mroźna noc i poranek w Podlaskiem

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok