Radio Białystok | Wiadomości | Lider partii Wiosna odwiedził Białystok

Lider partii Wiosna odwiedził Białystok

10.02.2019, 15:19, akt. 16:08

Lider partii Wiosna Robert Biedroń uważa, że prokuratura powinna być niezależna i trzeba oddzielić prokuraturę od ministerstwa sprawiedliwości.

Lider partii Wiosna odwiedził Białystok, fot. Grzegorz Pilat
Lider partii Wiosna odwiedził Białystok, fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Lider partii Wiosna odwiedził Białystok - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Robert Biedroń w Białymstoku

Robert Biedroń zapowiada, że będzie to jedna z pierwszych decyzji, jeśli Wiosna wejdzie do Sejmu. Biedroń w niedzielę (10.02) przebywa w Białymstoku, gdzie późnym popołudniem odbędzie się konwencja regionalna partii Wiosna. W ciągu dnia spotkał się z dziennikarzami na Rynku Kościuszki.

Podczas tego spotkania odniósł się do nadanego w sobotę (09.02) w programie "Superwizjer" w TVN24 reportażu dotyczącego śledztwa w sprawie fałszowana podpisów pod poparciem kandydatów Młodzieży Wszechpolskiej (startowali z Komitetu Wyborczego Wyborców Ruch Narodowy) przed wyborami samorządowymi w 2014 roku. Wówczas prezesem tej organizacji był Adam Andruszkiewicz; obecny wiceminister cyfryzacji.

Według autorów reportażu "Superwizjera", z dokumentów prokuratury, do których udało im się dotrzeć wynika, że kiedy jesienią ubiegłego roku śledczy chcieli wezwać Andruszkiewicza i przeszukać jego biuro, odebrano im akta sprawy.

W ocenie Biedronia, to bardzo dobry i rzetelny reportaż, który - jak mówił - "obrazuje jak prokuratura jest uwikłana w rozgrywki polityczne zbyt często". - Od 1989 roku prokuratura była zbyt często ofiarą rozgrywek politycznych. Zbyt często podważano niezależność prokuratury, prokuratorów, którzy w dużej mierze bardzo często są rzetelni, wiarygodni, angażujący się, ale niestety wpływy polityczne czasami są zbyt silne i ta presja polityków jest zbyt silna - mówił Biedroń.

Trzeba oddzielić prokuraturę od ministerstwa sprawiedliwości i doprowadzić do tego, że status prokuratury będzie podobny jak status Rzecznika Praw Obywatelskich czy prezesa Najwyższej Izby Kontroli, czyli prokurator będzie się cieszył ogromną autonomią działania tak, żeby był wolny od jakichkolwiek podejrzeń politycznych, jak w przypadku dzisiejszego prezesa NIK czy RPO

- mówił.

Podkreślił, że jeśli Wiosna wejdzie do parlamentu, to będzie to jedna z pierwszych decyzji, którą podejmie.

- Nie może być tak, że polityk ręcznie, jak za pomocą konsoli czy marionetki, steruje prokuraturą, która powinna być w państwie demokratycznym, w sercu Europy, niezależna - mówił polityk. Nazwał to "degrengoladą", czymś co podważa zaufanie obywateli do państwa. 

Robert Biedroń: Dla mnie Białystok jest symbolicznie ważny

Na białostockim rynku Biedroń przywitał wszystkich w języku esperanto, którego twórca, Ludwik Zamenhof urodził się w Białymstoku. 

Dla mnie Białystok jest symbolicznie ważny, ponieważ z tego miasta poszła nadzieja na cały świat. Dr Esperanto, Ludwik Zamenhof to ważna postać dla świata 

- mówił  Biedroń.

Przypomniał, że gdy był prezydentem Słupska, ogłosił w tym mieście Rok Zamenhofa w 100. rocznicę jego śmierci, a w Białymstoku radni nie podjęli takiej uchwały (wtedy większość w radzie miał klub PiS, ale obchody zorganizowane oddolnie się odbyły). - To pokazuje, że dużo się jeszcze musi w Polsce zmienić, żebyśmy zrozumieli, czym jest wspólnota i czym są pewne autorytety, których nie warto tak łatwo przekreślać i podważać - powiedział.

Mówił, że Zamenhof jest symbolem wspólnoty i tolerancji. - Zamenhof to  jest symbol też mieszkańców Białegostoku, różnorodności Podlasia, tego wszystkiego, co jest skarbem Polski, ale to także symbol, że nikogo nie  możemy wykluczać - dodał Biedroń.

Zapowiedział, że podczas konwencji w Białymstoku będą przedstawiane punkty programu Wiosny dotyczące m.in. polityki społecznej, edukacji i szkolnictwa wyższego.

Wieczorne spotkanie odbędzie się o godz. 17:30 w auli przy ul. Ciepłej 40. Biedroń powiedział, że wszystkie miejsca zostały już zarezerwowane.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Andruszkiewicz: nigdy nie fałszowałem ani nie kazałem fałszować podpisów, jestem niewinny

10.02.2019, 13:43

Nigdy nie fałszowałem ani nie kazałem fałszować podpisów, a rzekome oskarżanie mnie przez jednego z podejrzanych jest nieprawdziwe, co udowodnię przed sądem - napisał w oświadczeniu wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz, odnosząc się do reportażu "Superwizjera". Andruszkiewicz w oświadczeniu zapewnia również, że jest do dyspozycji prokuratury i że nie wpływał na przebieg postępowania prokuratorskiego w tej sprawie.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok