Radio Białystok | Wiadomości | Przestępcy mają nową metodę wyłudzania pieniędzy – oszustwo "na BLIK-a"

Przestępcy mają nową metodę wyłudzania pieniędzy – oszustwo "na BLIK-a"

autor: Marcin Mazewski

9.04.2019, 07:44, akt. 08:27

Oszuści nieustannie modyfikują swoje metody - do wyłudzeń wykorzystują m.in. sieć internetową i płatności BLIK-iem.

Tomasz Zajda - stock.adobe.com
Tomasz Zajda - stock.adobe.com

Przestępcy mają nową metodę wyłudzania pieniędzy – oszustwo "na BLIK-a" - relacja Marcina Mazewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ostatnio jeden z cyberprzestępców włamał się na facebookowe konto mieszkanki naszego regionu. Następnie, podszywając się pod nią, wyłudził pieniądze od jej koleżanki.


Oszuści coraz bardziej pomysłowi 

Jak podkreślają eksperci - BLIK to jeden z najbezpieczniejszych sposobów płatności. Umożliwia m.in. szybką wypłatę gotówki z bankomatu, bez karty. Wystarczy mobilna, bankowa aplikacja w telefonie i wygenerowanie kodu. Następnie trzeba przepisać go w bankomacie, który umożliwia opcję takiej wypłaty. Później wystarczy potwierdzić kwotę - mamy na to 2 minuty, po tym czasie kod traci ważność. Jednak i na takie zabezpieczenia cyberprzestępcy znaleźli sposób.

Oszust najpierw wyłudził dane do facebookowego konta jednej z dziewczyn. Jak mówi poszkodowana, najprawdopodobniej nieświadomie wpisała login i hasło na tzw. bliźniaczej stronie profilu społecznościowego stworzonej przez hakera.

W ten sposób oszust zyskał dostęp do jej profilu, po czym podszywając się pod nią, rozsyłał wiadomości do jej znajomych.


Musiał obserwować moje konto od dłuższego czasu. Napisał do kilkudziesięciu osób, z pytaniem - czy korzystają z BLIK-a i czy mogą pomóc w nagłej potrzebie. Musiał dobrze prześledzić mój profil, bo pisał do ludzi, z którymi nie miałam od dłuższego czasu kontaktu. Naśladował także mój styl konwersacji. Niestety jedna z koleżanek dała się nabrać i przesłała oszustowi 950 złotych - dodaje.


Jak mówi aspirant Marcin Gawryluk z zespołu prasowego podlaskiej policji, przestępcy coraz częściej wykorzystują portale społecznościowe i nowoczesne aplikacje.


Rozwój technologii niesie ze sobą korzyści, ale i zagrożenia. Każda aplikacja czy portal społecznościowy ma zakładkę związaną z polityką prywatności, bądź bezpieczeństwem. Często użytkownicy te zakładki pomijają i to jest błąd, także niedostatecznie chronią swoje dane. Utratę loginu i hasła można porównać do zgubienia kluczy od mieszkania - stwarzamy potencjalnemu przestępcy okazję. (...) W momencie gdy docierają do nas przesłanki, że mogliśmy paść ofiarą oszusta - najważniejsze, aby jak najszybciej zawiadomić policję i zabezpieczyć materiał dowodowy - dodaje Marcin Gawryluk.


Za takie oszustwo grozi kara do ośmiu lat więzienia. Jednak cyberprzestępcy na razie nie udało się zatrzymać. O ostrożność w sieci apelują policjanci.


| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki sąd utrzymał wyroki ws. oszustwa metodą "na policjanta"

8.04.2019, 18:43

Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał w poniedziałek (8.04) kary więzienia dla dwóch oskarżonych o udział w oszustwie tzw. metodą na policjanta. Starsze małżeństwo straciło w ten sposób prawie 100 tys. zł i złotą biżuterię. Równowartość szkód skazani mają zwrócić.


Podawał się za członka rodziny królewskiej i wyłudzał pieniądze – jest wyrok

4.04.2019, 07:31

Białostoczanin, który podawał się za członka brytyjskiej rodziny królewskiej i wyłudzał pieniądze, ma oddać pokrzywdzonej kobiecie 30 tys. zł. Ona twierdzi, że oszukał ją na prawie 100 tys.


Oszuści wyłudzający dane osobowe są coraz bardziej przebiegli

2.04.2019, 15:22

Zakładają fałszywe strony internetowe i wyłudzają dane osobowe.


Policja szuka oszustek, które okradły starsze małżeństwo w Białymstoku

28.03.2019, 13:17

Blisko 100 tys. zł straciło starsze małżeństwo z Białegostoku, które padło ofiarą oszustek.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok