Radio Białystok | Wiadomości | Uniwersytet Medyczny w Białymstoku utworzył stronę internetową z mapą potencjału badawczego

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku utworzył stronę internetową z mapą potencjału badawczego

autor: Ryszard Minko

29.04.2019, 15:49, akt. 17:56

Dysponują wybitnymi ekspertami, nowoczesnym sprzętem i doskonałymi laboratoriami, które mają być teraz szerzej otwarte dla przedsiębiorców.

Fotolia.com
Fotolia.com

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku utworzył stronę internetową z mapą potencjału badawczego - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Mapę Potencjału Badawczego - portal, w którym znajdują się informacje o kadrze specjalistów, sprzęcie do badań, możliwościach wykonania na uczelni badań zarówno przez naukowców jak i przedsiębiorców uruchomił Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Jak tłumaczył w poniedziałek na konferencji prasowej prorektor uczelni ds. nauki prof. Marcin Moniuszko, mapa ma w czytelny sposób pokazać potencjał badawczy uczelni, który można wykorzystać do badań i projektów nie tylko medycznych, farmaceutycznych, ale także w innych dziedzinach, które w jakikolwiek sposób wiążą się ze zdrowiem człowieka.

W bazie w łatwy sposób wszyscy zainteresowani mają znaleźć informacje: gdzie, z kim, na jakich urządzeniach mogą przeprowadzić interesujące ich badania i ile to kosztuje. Prorektor zaznaczył, że uczelnia dysponuje zarówno specjalistyczną kadrą jak i najnowocześniejszymi urządzeniami do badań i chodzi o to, by jak najlepiej wykorzystać je na rzecz badań naukowych czy pacjentów.

Zwrócił uwagę, że byłoby wskazane, gdyby baza mogła służyć rozwojowi badań naukowych również innych badaczy.

A także np. tych podmiotów komercyjnych, gospodarczych, które mogłyby dzięki skorzystaniu z bazy infrastrukturalnej, bazy eksperckiej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podnieść znacząco swój poziom gospodarczy, ofertę swoich usług

- mówił prof. Moniuszko. Prorektor zaznaczył, że UMB "otwiera" się w ten sposób na zewnątrz pokazując istniejący potencjał.

Podał przykład branży meblarskiej i badań nad wpływem, jaki na zdrowie człowieka ma dany produkt. Uczelnia liczy też na szersze wykorzystanie jej możliwości w badaniach nad żywnością.

UMB to oczywiście przede wszystkim praca dla pacjentów, studentów, dla badań naukowych, ale również dla regionu po to, aby ta oferta gospodarcza osiągała jak najbardziej prozdrowotny charakter

- mówił Marcin Moniuszko.

W bazie znajdują się informacje o istniejących na UMB centrach badawczych, ofercie usług, prowadzonych badaniach klinicznych, patentach i licencjach, baza aparatury, baza sprzętu.

Dr Andrzej Małkowski, kierownik Biura Transferu Technologii UMB podkreślił, że oferta prezentowana w mapie jest tak skonstruowana, że jest tam mowa o konkretnych, gotowych usługach do wykonania.

Chcieliśmy, żeby każdy ekspert, który tam jest wpisany, każda usługa, która jest zaprezentowana, każda technologia czy centrum było rzeczywistą usługą, którą można wykonać

- podkreślał Małkowski. Wskazał, że rocznie uczelnia jest zaangażowana w kilkadziesiąt komercyjnych projektów we współpracy badawczej o różnym charakterze.

Prorektor Moniuszko zaznaczył, że niewiele polskich uczelni ma takie bazy. Utworzenie mapy potencjału zostało sfinansowane w ramach projektu Inkubator Przedsiębiorczości Plus, który jest na UMB dofinansowany z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Unii Europejskiej. Baza jest podpięta pod główną stronę internetową uczelni i będzie cały czas uzupełniania i rozwijana.źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jak wygląda praca lekarzy w Afryce? - konferencja w Białymstoku

6.04.2019, 09:52

Na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku w sobotę (6.04) zorganizowano konferencje "Medycy dla Afryki". Chodzi o przedstawienie sytuacji służby zdrowia w Afryce i możliwości pomocy z zewnątrz.


Fakty i mity na temat szczepionek - konferencja naukowa w Białymstoku

6.04.2019, 08:51

W ostatnich latach wokół szczepień narosło wiele kontrowersji. Chcą to zmienić organizatorzy białostockiej konferencji "Szczepienia-aspekty naukowe, społeczne i prawne".


XVIII Międzynarodowe Warsztaty Kardiologiczne Wschód - Zachód w Białymstoku

30.03.2019, 10:15

To okazja do wymiany doświadczeń i dyskusji o nowościach kardiologicznych.


W Białymstoku studenci UMB zmierzą chętnym ciśnienie oraz przeprowadzą analizę składu ciała

23.03.2019, 05:40

Wszystko po to, by zwrócić uwagę na problem nadciśnienia tętniczego.


Za 2-3 lata w Białymstoku powstanie centrum psychiatrii

22.03.2019, 16:19

Około 40 mln zł ma kosztować centrum psychiatrii, które powstanie w sąsiedztwie obu szpitali klinicznych w mieście. W piątek podpisano umowy w tej sprawie. Centrum ma powstać za 2-3 lata.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!fot. Marcin Mazewski
REGION
20.09.2020, 07:18, akt. 13:15

24. Cross Trzeźwości w Suchowoli

źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok