Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku można oglądać wystawę poświęconą działaniom polskich strażaków w Szwecji

W Białymstoku można oglądać wystawę poświęconą działaniom polskich strażaków w Szwecji

6.05.2019, 15:58, akt. 16:11

W Białymstoku można od poniedziałku (06.05) oglądać, prezentowaną wcześniej m.in. w Parlamencie Europejskim i w Sejmie, wystawę poświęconą działaniom polskich strażaków w czasie ubiegłorocznych pożarów w Szwecji. Zdjęcia z tej akcji można zobaczyć w holu Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W Białymstoku można oglądać wystawę poświęconą działaniom polskich strażaków w Szwecji, fot. Edyta Wołosik
W Białymstoku można oglądać wystawę poświęconą działaniom polskich strażaków w Szwecji, fot. Edyta Wołosik

"Polska solidarna w Europie. Polscy strażacy w Szwecji"

Wystawa kilkudziesięciu fotogramów pt. "Polska solidarna w Europie. Polscy strażacy w Szwecji", przygotowana przez MSWiA i Państwową Straż Pożarną, będzie tam prezentowana przynajmniej do końca tygodnia.

Chodzi o udział polskich strażaków w akcji walki z pożarami lasów w Szwecji, do których na wielką skalę doszło w lipcu 2018 r. Do gaszenia ognia oprócz szwedzkich strażaków stanęła policja, wojsko i setki ochotników. Gdy te środki okazały się niewystarczające, rząd Szwecji zaapelował o pomoc. Z Polski, w dwutygodniowych działaniach, wzięło udział 139 funkcjonariuszy PSP (głównie z województw: zachodniopomorskiego i wielkopolskiego) i 44 pojazdy, głównie gaśnicze.

- Szlachetne postawy zasługują na docenienie – mówił przed prezentacją wystawy w Białymstoku wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński. Podkreślał, że polscy strażacy nie tylko niosą pomoc w kraju, ale gdy trzeba, również za granicą. Odnosząc się do akcji w Szwecji, Jarosław Zieliński mówił, że strażacy pokazali tam "swoją ofiarność, profesjonalizm i doskonałe przygotowanie do prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych".

Użył nawet określenia, że strażacy są "najlepszą polską marką". 

Zostawili po tym pobycie w Szwecji tak dobre oceny, że pewnie dyplomacja musi długo pracować, żeby osiągnąć taki efekt. Więc za promocję służby strażackiej, a zwłaszcza za promocję Polski w Europie, chcę strażakom bardzo serdecznie podziękować

 – dodał wiceszef MSWiA.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił, że PSP z regionu bierze udział w transgranicznej współpracy z partnerami z Litwy i Białorusi. Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku Jarosław Wendt przypomniał, że w 2010 r. strażacy z województwa podlaskiego brali udział w akcji gaszenia pożarów w Rosji. Płonęły wtedy lasy i torfowiska na terenie obwodu riazańskiego, ponad 200 km na południe od Moskwy. Z regionu było to 67 strażaków. Łącznie z Polski w dwutygodniowych działaniach wzięło wtedy udział blisko 160 strażaków.

W lutym wystawa "Polska solidarna w Europie. Polscy strażacy w Szwecji" była prezentowana w lutym w Parlamencie Europejskim, a w marcu w polskim Sejmie. Do Białegostoku przyjechała z Kielc.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Awanse i odznaczenia - strażacy świętowali w Sejnach

6.05.2019, 07:52

Były przemówienia, awanse i odznaczenia - tak świętowali strażacy w Sejnach.


Strażacy gasili około 50 pożarów lasów i traw. Duży pożar pod Grajewem [zdjęcia, wideo]

24.04.2019, 18:10

W miejscowości Ciemnoszyje koło Grajewa spłonęły dwie stodoły i obora. Nikt z mieszkańców nie ucierpiał, z budynku udało się wyprowadzić prawie 40 krów.


"Czerlonka 2019" - ćwiczenia ratownicze w Nadleśnictwie Hajnówka

17.04.2019, 16:36

Celem było zgranie wszystkich służb w razie pożarów Puszczy Białowieskiej.


30 wozów strażackich trafi do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Podlaskiem

8.04.2019, 15:51

To rekordowa inwestycja w Podlaskiem, która ma poprawić bezpieczeństwo. 30 wozów strażackich trafi do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w naszym regionie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok