Radio Białystok | Wiadomości | W Supraślu powstanie 8 mieszkań adaptacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi

W Supraślu powstanie 8 mieszkań adaptacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi

autor: Ryszard Minko

20.05.2019, 10:31, akt. 11:43

Grupa niepełnosprawnych z regionu zamieszka w domu wzorowanym na francuską wspólnotę L’Arche. W Supraślu powstanie 8 mieszkań adaptacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi.

fotolia.com
fotolia.com

W założeniu mają się tam uczyć samodzielności, by po jakimś czasie pójść „na swoje” - choć nie wykluczamy, że zostaną tam na stałe – mówi dyrektor Centrum Pomocy Caritas w Supraślu ksiądz Jerzy Sęczek. Dodaje, że z uwagi na pogłębiające się niepełnosprawności część z wybranych osób będzie wymagała opieki do końca życia.


Mieszkania powstaną w wyremontowanym budynku Caritas w Supraślu. Inwestycja ma pochłoną 4,7 miliona złotych z czego 3,8 miliona złotych to unijna dotacja przyznana z Regionalnego Programu Operacyjnego. 

To dowód na to, że dostrzegamy potrzeby niepełnosprawnych, którzy wciąż zmagają się z wieloma barierami 

- mówi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Zgodnie z projektem, każda z 8 osób otrzyma do swojej dyspozycji oddzielny pokój z łazienką. W domu będzie wspólny salon i jadalnia. Będą tam też pokoje dla ich opiekunów. Całość wzorowana jest na francuskich domach wsparcia.

Prace budowlane mają się rozpocząć w ciągu kilku miesięcy, co pozwoli na otwarcie domu pod koniec ubiegłego roku. Pierwsza, ośmioosobowa grupa niepełnosprawnych, która zamieszka w domu jest już wybrana. Projekt przewiduje, że przed wprowadzeniem się przejdą cykl spotkań przygotowawczych.

| red: majStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Legion" Elżbiety Cherezińskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok