Radio Białystok | Wiadomości | Nauczyciele ponoszą finansowe konsekwencje protestu

Nauczyciele ponoszą finansowe konsekwencje protestu

autor: Ryszard Minko

28.05.2019, 15:16, akt. 15:26

Strajkowali – bo jak mówią walczyli o swoje prawa i godne pensje. Teraz dostają znacznie obniżone wynagrodzenia.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Nauczyciele ponoszą finansowe konsekwencje protestu - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Strajkowali – bo jak mówią walczyli o swoje prawa i godne pensje  – teraz nauczyciele ponoszą finansowe konsekwencje trzytygodniowego protestu dostając znacznie obniżone wynagrodzenia. Prawo w tej kwestii jest jednoznaczne – za czas strajku pensje się nie należą, ale władze samorządowe wielu miast i gmin od samego początku sugerowały, że zaakceptują każdy legalny sposób na wypłacenie nauczycielom rekompensat.

Ostatni raz mówił o tym prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podczas jubileuszu jednej z białostockich podstawówek. W publicznym wystąpieniu przypomniał, że magistrat popiera postulaty strajkujących i w związku z tym pozytywnie zaopiniuje wnioski dyrektorów szkół o wypłacenie nauczycielom nagród na przykład za "wzorowe wprowadzenie reformy edukacji".

Tymczasem po miesiącu od zakończenia strajku w wielu szkołach nauczyciele otrzymali zaledwie po kilkaset złotych pensji. Dyrektorzy z którymi rozmawialiśmy przyznają, że nadal poszukują rozwiązań, by przekazać nauczycielom utracone pieniądze tak, by było to zgodne z prawem. Jednym z pomysłów są wspomniane przez prezydenta nagrody. W przypadku szkoły Podstawowej nr 9 w Białymstoku będzie to także wynagrodzenie za całoroczne woluntarystyczne prowadzenie części zajęć dodatkowych – przyznaje dyrektor szkoły Edyta Haraburda.

Nie brak jednak głosów, że rekompensowanie utraconych pensji nauczycieli nagrodami może budzić kontrowersje i nie powinno mieć miejsca. To między innymi opinia prezesa podlaskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego Andrzeja Grygucia, który sugeruje, że mniej kontrowersyjnym rozwiązaniem byłoby podpisanie porozumień między organizacją związkową a dyrektorem szkoły, które regulowałoby wypłatę wynagrodzeń za czas strajku. Takie porozumienia mają funkcjonować w kilku szkołach powiatu augustowskiego.

Andrzej Gryguć dodaje, że do oddziałów związku niemal nieustannie zgłaszają się nauczyciele z wnioskami o zapomogi. Te wypłacane są w najtrudniejszych przypadkach – kiedy na przykład cięcia dotknęły nauczycielskie rodziny czy dotyczącą jedynego żywiciela.

Ale i wspomniane przez prezesa ZNP porozumienia między dyrektorami szkół, a związkowcami także nie mają pełnej akceptacji. Dlatego na przykład dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku Cezary Wysocki zaproponował nauczycielom inną formę odrobienia strat – czyli odpracowanie utraconych zarobków w formie zajęć dodatkowych z uczniami. Była to propozycja dla chętnych i zgodzili się na nią wszyscy strajkujący – mówi.

Tymczasem nauczyciele, którzy brali udział w strajku przyznają, że liczyli się z konsekwencjami i dalecy są od narzekań. Krytykują też obecną dyskusję na temat sposobów na powetowanie ich strat, bo nie o to im chodziło kiedy przystępowali do strajku. Dobrze, że zaczęto dyskutować o jakości szkoły i stanie edukacji – mówi Urszula Morawska z SP nr 9 w Białymstoku.

Przypomnijmy, nauczycielski strajk rozpoczął się 8 kwietnia i po nie spełnieniu żadnych z postulatów został zawieszony 27 kwietnia. Z danych ZNP wynika, że wzięło w nim udział blisko pół miliona osób.| red: rbon

ZOBACZ TEŻ:


Strajk nauczycieli

6.05.2019, 18:37

O sprawach związkowych, zawieszonym niedawno strajku nauczycieli, a także o podwyżkach dla sfery budżetowej.


Nauczyciele nie otrzymają wynagrodzenia za dni, w których strajkowali

30.04.2019, 19:10

Nauczyciele nie otrzymają wynagrodzenia za dni, w których strajkowali. W niektórych placówkach mogą zostać zorganizowane zajęcia pozalekcyjne dobrowolne dla uczniów, które przyniosą nauczycielom dodatkowe dochody.


W wielu podlaskich szkołach uczniowie znów mają wolne

29.04.2019, 12:29

Mimo zawieszenia nauczycielskiego strajku w wielu szkołach w regionie nie odbywają się zajęcia. Tym razem nie ma to jednak związku z akcją protestacyjną a ustanowionymi na początku roku szkolnego dniami wolnymi z powodu świąt wielkanocnych wiernych obrządków wschodnich.


Rady klasyfikacyjne odbyły się we wszystkich podlaskich szkołach. Nauczyciele zawieszają strajk

25.04.2019, 12:50

Od soboty, 27 kwietnia od 6:00 rano Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok