Radio Białystok | Wiadomości | Plaga chrabąszczy majowych w okolicach Ciechanowca
Objedzone do cna z liści młode dęby, orzechy włoskie i drzewka w sadach owocowych - mieszkańcy okolic Ciechanowca mówią o prawdziwej pladze chrabąszczy majowych w tym roku.
Owady do żerowania upodobały zwłaszcza młode zagajniki dębowe, które zupełnie pozbawiły listowia. Fakt większego niż w poprzednich latach wylęgu chrabąszczy potwierdza nadleśniczy Nadleśnictwa Rudka Tadeusz Zawistowski.
- Podobną sytuację mamy co cztery lata. - Im dalej na południe, tym sytuacja jest gorsza. W sąsiednim województwie lubelskim w lasach państwowych konieczne było wykonanie zabiegów ratowniczych. W naszych lasach, chociaż objedzone z liści drzewa wyglądają mało estetycznie, chrabąszcze nie zagrażają aż tak bardzo. Na pewno drzewa, a już szczególnie dęby, dadzą sobie radę.
Żerowanie chrabąszczy w lasach i sadach skończy się jeszcze w czerwcu.