Radio Białystok | Wiadomości | Koalicja Obywatelska liczy na głosy mniejszości religijnych i narodowych

Koalicja Obywatelska liczy na głosy mniejszości religijnych i narodowych

20.08.2019, 14:54, akt. 17:04

O głosy mniejszości religijnych i narodowych zamieszkujących region zamierza walczyć w jesiennych wyborach parlamentarnych podlaska Platforma Obywatelska, startująca pod szyldem Koalicji Obywatelskiej.

Robert Tyszkiewicz i Krzysztof Truskolaski, fot. Edyta Wolosik
Robert Tyszkiewicz i Krzysztof Truskolaski, fot. Edyta Wolosik

Koalicja Obywatelska liczy w Podlaskiem zwłaszcza na poparcie w środowisku prawosławnej mniejszości białoruskiej, ale też i polskich Tatarów.

Listę otwierają posłowie obecnej kadencji

Listę otwierają jednak posłowie obecnej kadencji: Robert Tyszkiewicz, Krzysztof Truskolaski i Bożena Kamińska. Truskolaski, prywatnie syn prezydenta Białegostoku, w 2015 roku startował jako lider podlaskiej listy wyborczej Nowoczesnej. Od niedawna jest członkiem PO. Ostatnie miejsce na liście ma, podobnie jak cztery lata temu, obecny poseł Platformy Tomasz Cimoszewicz.

Wysokie, piąte miejsce, ma na tej liście przedstawiciel społeczności prawosławnej i mniejszości białoruskiej w Polsce Eugeniusz Czykwin - w przeszłości wieloletni poseł lewicy, redaktor naczelny "Przeglądu Prawosławnego". W 2015 r. Czykwin startował w wyborach do Senatu z własnego komitetu wyborczego, w okręgu obejmującym południową i południowo-zachodnią część województwa podlaskiego. Przegrał wtedy z Tadeuszem Romańczukiem (PiS).

W tym okręgu senackim KO wspólnie z innymi opozycyjnymi ugrupowaniami również stawia na kandydata utożsamianego ze środowiskiem mniejszości. O mandat w izbie wyższej będzie tam bowiem walczył Igor Łukaszuk. To obecny radny KO w sejmiku województwa, dyrektor zespołu szkół z dodatkową nauką języka białoruskiego w Hajnówce. Jego konkurentem wystawianym przez PiS będzie tam Jacek Bogucki - w obecnej kadencji parlamentu poseł, przez kilka lat również wiceminister rolnictwa.

Powrót Krzysztofa Bila-Jaruzelskiego

Spośród samorządowców na sejmowej liście wyborczej Koalicji Obywatelskiej w Podlaskiem najwyższą pozycję ma Maciej Borysewicz z Platformy Obywatelskiej (4. miejsce) - wiceprzewodniczący Rady Miasta Łomża, w ubiegłorocznych wyborach samorządowych kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta tego miasta. 

Niespodzianką może być powrót do polityki Krzysztofa Bila-Jaruzelskiego. To w przeszłości wieloletni radny miejski Białegostoku, również przewodniczący SLD w regionie, w 2015 roku lider listy sejmowej Zjednoczonej Lewicy.

Jesienią 2016 roku Bil-Jaruzelski z powodów osobistych zrezygnował z przewodniczenia Sojuszowi. W przeszłości miał też epizod w Platformie Obywatelskiej. Teraz jako bezpartyjny będzie walczył o głosy wyborców z listy KO; otrzymał na niej 7. pozycję. Wyprzedził m.in. byłego posła PO i b. burmistrza Augustowa Leszka Cieślika.

Startuje też np. Danuta Kaszyńska - prezes i współzałożycielka Podlaskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm Klub Kobiet Biznesu, w przeszłości radna sejmiku województwa podlaskiego.

O głosy mniejszości tatarskiej zabiegać będzie Bronisław Talkowski - wieloletni przewodniczący gminy muzułmańskiej w Kruszynianach. Już w przeszłości startował z list PO do sejmiku województwa podlaskiego, ale mandatu nie zdobył.


źródło: PAP | red: zmj

ZOBACZ TEŻ:


Kandydaci PiS zachęcali w Sokółce i Augustowie do głosowania na nich w wyborach parlamentarnych

20.08.2019, 12:13

Kandydaci PiS do Sejmu i Senatu zainaugurwali we wtorek (20.08) w Sokółce i Augustowie kampanię wyborczą.


Paweł Krutul "jedynką" na podlaskiej liście Lewicy do Sejmu

18.08.2019, 16:22

Lewica zaprezentowała jedynki na listach w wyborach do Sejmu. W Białymstoku z pierwszego miejsce wystartuje Paweł Krutul z Wiosny.


Stefan Krajewski oficjalnie "jedynką" PSL w Podlaskiem w jesiennych wyborach

17.08.2019, 15:59

W sobotę (17.08) w Płocku rozpoczęła się krajowa konwencja wyborcza PSL, podczas której zaprezentowano liderów list wyborczych komitetu PSL-Koalicja Polska.


PiS ogłosiło listy wyborcze do Sejmu i Senatu

16.08.2019, 12:26

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło listy wyborcze do Sejmu i Senatu. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami znalazło się na nich większość obecnych parlamentarzystów. W tym gronie są także obecni samorządowcy, przedsiębiorcy czy przedstawiciele organizacji społecznych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Psalmy dla Niezłomnych

"Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny" Luiza Łuniewska

Premiera musicalu „Jesus Christ Superstar”


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok