Radio Białystok | Wiadomości | Piontkowski, Tyszkiewicz, Krutul, Krajewski i Winnicki - liderzy list wyborczych w Podlaskiem

Piontkowski, Tyszkiewicz, Krutul, Krajewski i Winnicki - liderzy list wyborczych w Podlaskiem

26.08.2019, 07:48, akt. 08:03

Dariusz Piontkowski, Robert Tyszkiewicz, Paweł Krutul, Stefan Krajewski, Robert Winnicki - to liderzy list PiS, KO, KW SLD, PSL i Konfederacji do Sejmu w okręgu obejmującym woj. podlaskie. Na liście PiS ciekawa będzie walka o głosy po Krzysztofie Jurgielu, który w 2015 r. miał najlepszy wynik w Podlaskiem.

Ralf Geithe, Fotolia.com
Ralf Geithe, Fotolia.com

Woj. podlaskie, to jeden okręg wyborczy w wyborach do Sejmu

Województwo podlaskie, to jeden okręg wyborczy w wyborach do Sejmu. Cztery lata temu Prawo i Sprawiedliwość zdobyło tam 45,38 proc. głosów, PO - 16,74 proc., dalej kolejno: Kukiz'15 - 9,07 proc., PSL - 8,06 proc., Zjednoczona Lewica 7,35 proc., zaś Nowoczesna 5,36 proc. W przeliczeniu na mandaty PiS zdobył ich osiem, PO trzy, po jednym Kukiz'15, Nowoczesna oraz PSL.

Obecnie podział mandatów w tym regionie formalnie jest już inny. Posła w Podlaskiem nie mają ludowcy, bo Mieczysław Baszko (mandat zdobył jako jedynka listy PSL) przeszedł do Porozumienia Jarosława Gowina, Adam Andruszkiewicz rozstał się z Kukiz'15 i został wiceministrem cyfryzacji w rządzie Mateusza Morawieckiego, zaś Krzysztof Truskolaski (w 2015 roku jedynka i mandat z listy Nowoczesnej) jest od niedawna członkiem PO.

Niekwestionowanym liderem podlaskiej listy PiS był przez lata Krzysztof Jurgiel. Cztery lata temu zdobył ponad 44 tys. głosów i był to też najlepszy wynik wyborczy w tym regionie wśród kandydatów ze wszystkich list. Tym razem b. minister rolnictwa nie startuje; w maju zdobył mandat w Parlamencie Europejskim, zaś jedynką listy PiS do Sejmu jest Dariusz Piontkowski, obecny minister edukacji narodowej i pełnomocnik partii w województwie podlaskim. W 2015 roku zdobył mandat poselski z poparciem 28,4 tys. osób.

Nie zmienił się lider podlaskiej listy Platformy Obywatelskiej

Od poprzednich wyborów nie zmienił się lider podlaskiej listy Platformy Obywatelskiej, startującej jesienią w ramach Koalicji Obywatelskiej. Z jedynką wystartuje Robert Tyszkiewicz, szef PO w regionie. Cztery lata temu miał on najlepszy wynik na liście PO, z poparciem blisko 19,5 tys. głosów.

Porozumienie partii lewicowych (KW SLD) wystawia jako lidera Pawła Krutula (Wiosna). Cztery lata temu lista Zjednoczonej Lewicy uzyskała w Podlaskiem 7,35 proc. poparcia, ale nie uczestniczyła w podziale mandatów, bo w skali kraju ZL nie przekroczyła progu 8 proc. wymaganego dla komitetów koalicyjnych. Paweł Krutul to debiutant jako kandydat w wyborach parlamentarnych; w maju startował z listy Wiosny do PE, ale mandatu nie zdobył. W 2015 roku pracował przy wyborach parlamentarnych jako szef podlaskiego sztabu Nowoczesnej.

Ludowcy startujący wspólnie z Kukiz'15 stawiają na przewodniczącego partii w Podlaskiem Stefana Krajewskiego. To obecny radny sejmiku, w poprzedniej kadencji samorządu również członek zarządu województwa. PSL, podobnie jak KW SLD, walczy przynajmniej o jeden mandat poselski. Co prawda w 2015 roku udało się go utrzymać, ale Mieczysław Baszko (startujący wtedy jako marszałek województwa podlaskiego) w trakcie kadencji zmienił ugrupowanie. Wtedy do uzyskania przez niego mandatu wystarczyło nieco ponad 7 tys. głosów.

Do walki o mandaty chce włączyć się też Robert Winnicki z Ruchu Narodowego, który jest liderem podlaskiej listy do Sejmu Komitetu Wyborczego Konfederacja Wolność i Niepodległość. W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego Winnicki otwierał listę Konfederacji Korwin, Liroy, Braun, Narodowcy w okręgu obejmującym Podlaskie i Warmińsko-Mazurskie; zdobył wówczas blisko 26,3 tys. głosów.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kandydaci PiS zachęcali w Mońkach i Białymstoku do głosowania na nich w wyborach parlamentarnych

24.08.2019, 17:14

W sobotę (24.08) byli m.in. w Mońkach i Białymstoku, a w kolejnych dniach odwiedzą inne miejscowości. 


Koalicja Obywatelska ujawnia kolejnych kandydatów do Sejmu

23.08.2019, 18:14

Dorota Sasinowska z Zambrowa, Marek Samul z Kolna oraz Tadeusz Nowak i Jacek Piorunek z Łomży to kolejni kandydaci do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 24.


Politycy Konfederacji odwiedzili giełdę spożywczą w Białymstoku, by promować polską żywność

22.08.2019, 18:21

Startujący w jesiennych wyborach do Sejmu z pierwszego miejsca podlaskiej listy Konfederacji poseł Robert Winnicki i "jedynka" w okręgu siedleckim Krzysztof Tołwiński mówili o tym, jak ważne jest wspieranie polskich rolników.


Kandydaci PiS w Łomży i Zambrowie

22.08.2019, 17:04

Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu odwiedzili w czwartek (22.08) Łomżę i Zambrów.


Koalicja Obywatelska zaprezentowala łomżyńskich kandydatów do Sejmu

22.08.2019, 14:06

Maciej Borysewicz i Alicja Łepkowska-Gołaś to łomżyńscy kandydaci do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej.


Paweł Krutul otwiera listę do Sejmu ugrupowań lewicowych

21.08.2019, 16:34

Paweł Krutul (Wiosna) otwiera podlaską listę do Sejmu lewicowych ugrupowań. Regionalni liderzy partii startujących jako KW SLD liczą na dwucyfrowy wynik i nawet dwa mandaty poselskie w tym województwie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

Jesień w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
MÓWI SIĘ
22.09.2020, 15:33, akt. 16:12

Koniec lata i początek jesieni


Jesus Imaz - źródło: screen pomeczowej rozmowy
JAGIELLONIA
21.09.2020, 17:31, akt. 22.09.2020, 10:41

Jesus Imaz: złe miesiące są już za mną [wideo]źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok