Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy wsi Jagłowo nie zgadzają się na budowę dużej farmy fotowoltaicznej nad Biebrzą

Mieszkańcy wsi Jagłowo nie zgadzają się na budowę dużej farmy fotowoltaicznej nad Biebrzą

autor: Marcin Kapuściński

19.09.2019, 07:04, akt. 10:52

Alarmują, że inwestycja powstanie ze szkodą dla ekosystemu Biebrzańskiego Parku Narodowego. Liczą, że przedsięwzięcie zablokują władze gminy Sztabin.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński


0:00
0:00
Protest przeciw budowie dużej farmy fotowoltaicznej nad Biebrzą - relacja Marcina Kapuścińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

4-hektarowa instalacja o mocy 3 MW powstać ma w odległości 250 m od koryta Biebrzy. Jagłowianie przestrzegają, że ptaki powierzchnię ekranów mogą mylić z taflą rzeki i wiele z nich w ten sposób zginie.

Andrzej Michalis z Jagłowa mówi, że na inwestycji straci cała lokalna społeczność.

Zniszczymy środowisko nie na rok, a na dziesięciolecia. Taka farma powstanie przecież na 25 lat. Nie ma w tym również żadnego interesu społecznego. Zgodnie z ostatnimi wyrokami Naczelnego Sądu Administracyjnego tego typu obiektów nie traktuje się jak budowle. Dlatego gmina nie będzie miała z tego żadnych wpływów z podatków.

Zgodę na inwestycję muszą wydać władze gminy Sztabin. Wójt Jarosław Karp podkreśla, że do takiej lokalizacji farmy fotowoltaicznej podchodzi sceptycznie. Ogranicza go jednak opinia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku, która uważa, że obiekt nie będzie szkodził przyrodzie.

Inwestycja jest duża nie tylko w skali gminy, ale i Polski. Nie podjąłem jeszcze żadnej decyzji. Będziemy gromadzili dokumenty i przyglądali się sprawie z każdej strony. Farma jest potrzebna, ale jej lokalizacja powinna być uzgodniona ze wszystkimi mieszkańcami.

Na wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wójt ma kilka tygodni. Zarówno mieszkańcy, jak i inwestor zapowiadają, że zaskarżą niekorzystny dla siebie dokument.

| red: kap, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Park w Lipsku czeka gruntowna przemiana

26.06.2018, 09:07

Pojawią się między innymi nowe klomby, ławki, ogródek jordanowski i kurtyna wodna. Już pod koniec sierpnia w Lipsku zakończy się rewitalizacja parku miejskiego.


Mieszkańcy wsi Polkowo domagają się naprawy drogi dojazdowej do ich miejscowości

11.04.2018, 14:53

Mieszkańcy wsi Polkowo w Gminie Sztabin domagają się naprawy jedynej drogi dojazdowej do swojej wsi. Trasa wiedzie wzdłuż kanału Augustowskiego i ciągle jest podmywana przez wodę.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok