Radio Białystok | Wiadomości | Artur Soboń: rozmawiamy z KE ws. kontynuowania programu Polska Wschodnia

Artur Soboń: rozmawiamy z KE ws. kontynuowania programu Polska Wschodnia

26.09.2019, 13:57, akt. 14:07

Prowadzone są rozmowy z Komisją Europejską, by w nowej perspektywie finansowej kontynuować program Polska Wschodnia - poinformował w czwartek (26.09) w Białymstoku podczas VI Wschodniego Kongresu Gospodarczego wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Wziął udział w debacie o tym programie i wyzwaniom na przyszłość.

VI Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
VI Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Program dedykowany pięciu województwom

Program Operacyjny Polska Wschodnia 2014-2020 to dodatkowy program dedykowany pięciu województwom: warmińsko-mazurskiemu, podlaskiemu, świętokrzyskiemu, lubelskiemu i podkarpackiemu. Regiony te z programu mają do dyspozycji ok. 2 mld euro na różne projekty, których głównym celem ma być wyrównywanie różnego rodzaju zapóźnień. Podobną kwotę województwa te miały do dyspozycji w latach 2017-2013 z programu Rozwój Polski Wschodniej. Podczas kongresu przypomniano, że w momencie wejścia Polski do UE regiony te należały do najbiedniejszych w Unii Europejskiej.

Kontynuacji programu chcą samorządy wojewódzkie tych regionów, które przyjęły już wcześniej specjalne stanowisko na forum Komisji ds. Polski Wschodniej Związku Województw RP - przypomniał w czwartek podczas debaty przewodniczący komisji, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Artur Soboń powiedział, że we wszelkich statystykach widać, jak bardzo w ciągu ostatnich 15 lat obecności Polski w UE zmieniła się wschodnia Polska. 

Te efekty są widoczne zarówno w rozwoju infrastruktury, jak i w naszym dochodzie na mieszkańca, który oczywiście jest wciąż niższy niż przeciętny w Polsce, ale to jest sytuacja nieporównywalna do tego, z czym startowaliśmy, do tego poziomu, w którym byliśmy w roku 2004

- oceniał podczas debaty Artur Soboń.

- My nie tylko chcemy, ale rozmawiamy z Komisją Europejską, żeby kontynuować program, żeby miał kolejną edycję w budżecie UE - powiedział Artur Soboń. Wskazał, że wschodnie regiony - poza głównymi miastami - należą do zagrożonych marginalizacją oraz utratą funkcji społecznych i gospodarczych. - Chcielibyśmy uruchomić program operacyjny, który będzie dedykowany właśnie takim obszarom - mówił.

Poinformował, że obecnie w programie Polska Wschodnia zakontraktowano ok. 3/4 pieniędzy; rozdzielone są środki na projekty transportowe i komunikacyjne, są jeszcze natomiast pieniądze dla przedsiębiorców. Soboń ocenił, że jednym z sukcesów programu są tzw. platformy startowe dla nowych pomysłów - projekty, które pomagają młodym z pomysłami w przygotowaniu i inkubacji biznesu; najlepsi mogą też liczyć na dotację w wysokości 1 mln zł. Soboń poinformował, że do obecnej edycji platform zgłoszono 1,9 tys. pomysłów, z których wybierane są najlepsze.

Wszyscy marszałkowie są za tym, by program był kontynuowany

Wicemarszałek województwa lubelskiego Dariusz Stefaniuk podkreślił, że wszyscy marszałkowie wschodniej Polski są za tym, by program Polska Wschodnia był kontynuowany. Dodał, że wskaźniki ekonomiczne wschodnich regionów wciąż wskazują na to, że dodatkowe wsparcie jest potrzebne. "Bo to nie jest tak, że w ciągu 15 lat jesteśmy w stanie wszystko nadrobić" - mówił Stefaniuk. Dodał, że dobrze byłoby, gdyby w nowej perspektywie istniał nowy program Polska Wschodnia z podobnym budżetem jak dotychczas.

Ewa Draus, wicemarszałek woj. podkarpackiego podkreślała, że wschodnim regionom udało się nadrobić "trochę" dystansu do innych, ale dalsze wsparcie jest konieczne. Podkreśliła, że program Polska Wschodnia i inne tego typu "w dużym stopniu" pomagają w eliminowaniu wielu barier rozwojowych w regionie, a także w tworzeniu podstawy innowacyjnej gospodarki. Zastrzegła jednak: "potrzebujemy jeszcze wsparcia, żeby rzeczywiście poczuć, że ten potencjał już sam nabiera rozpędu i sam może pójść dalej".

Artur Kosicki mówił, że samorządy chciałyby, aby z nowego programu można było np. dofinansować budowę terminali przeładunkowych czy dróg dojazdowych do największych arterii komunikacyjnych, np. Via Carpatia, a także programy retencji. Samorządy regionów chciałyby móc wskazywać kluczowe inwestycje do tego programu.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na Wschodnim Kongresie Gospodarczym nagrodzono najlepsze inwestycje i pracodawców Polski Wschodniej

26.09.2019, 07:47

Jedenaście projektów z pięciu województw uhonorowano tytułami Top Inwestycji.


Jury konkursu TOP Start-Up Polski Wschodniej przyznało dwie nagrody główne

25.09.2019, 19:20

Nowoczesne rozwiązania w medycynie i inteligentne systemy parkowania - jury konkursu TOP Start-Up Polski Wschodniej przyznało w tym roku dwie nagrody główne.


Władze województwa podlaskiego oraz Republiki Serbskiej Bośni i Hercegowiny będą współpracować

25.09.2019, 15:17

Gospodarka, rolnictwo, ale też turystyka czy nauka - to niektóre dziedziny, w których będą współpracować województwo podlaskie oraz Republika Serbska Bośni i Hercegowiny. Strony podpisały w środę (25.09) w Białymstoku porozumienie o współpracy.


Inwestycje - głównym wątkiem poruszanym na VI Wschodnim Kongresie Gospodarczym [zdjęcia]

25.09.2019, 21:07

Przyciąganie inwestycji, by służyły rozwojowi makroregionu wschodniej Polski - to główny wątek rozpoczętego w środę w Białymstoku VI Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 10:58

Dzień Rodziny w Hodyszewie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok