Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku powstanie pierwsza miejska pasieka

W Białymstoku powstanie pierwsza miejska pasieka

27.09.2019, 16:46, akt. 19:24

W Białymstoku powstanie pierwsza miejska pasieka, jako kontynuacja projektu zakładania łąk kwietnych. Jeszcze jesienią, na skwerze przy jednej z galerii handlowych, stanie pięć uli, w tym cztery zabytkowe. Zbierany z nich miód miasto przeznaczy na cele promocyjne.

W Białymstoku powstanie pierwsza miejska pasieka, fot. Marcelina Markowska
W Białymstoku powstanie pierwsza miejska pasieka, fot. Marcelina Markowska

W piątek miasto podpisało umowę z doświadczonym pszczelarzem, którego zadaniem będzie utworzenie takiej pasieki. Ma on też wyremontować cztery zabytkowe ule charakterystyczne dla regionu. Najstarszy z nich ma ok. stu lat. Obok zabytkowych uli stanie też jeden współczesny. Wszystkie będą ustawione w taki sposób, by - ze względów bezpieczeństwa - nie było do nich bezpośredniego dostępu ludzi i zwierząt.


Wokół uli znajdują się łąki kwietne i pola słonecznikowe, założone w mieście w tym roku. Dodatkowo na skwerze z ulami będą posadzone drzewa owocowe i krzewy obficie kwitnące, a także rośliny miododajne.


To dobry sposób na promocję pszczelarstwa oraz walkę z groźnym zjawiskiem masowego wymierania tych pożytecznych owadów – mówił o projekcie prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. 


Wyraził nadzieję, że pszczoły zadomowią się w białostockiej pasiece na stałe, a podobne miejsca będą tworzone również w innych miastach w regionie.

Jeśli pszczoły zasiedlą ule, miasto spodziewa się w przyszłym roku 10-15 kg miodu z każdego ula. W założeniach, po przygotowaniu i zapakowaniu w małe pojemniki, tak zebrany miód ma być przeznaczany na działania promujące miasto. Będzie np. rozdawany gościom czy mieszkańcom przy różnych okazjach.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


To impreza, która ma promować lokalne produkty - festyn 4M koło Drohiczyna

24.08.2019, 07:24

To wydarzenie, które ma promować lokalne produkty. W Repkach koło Drohiczyna w sobotę (24.08) impreza pod nazwą: 4M - Mąka, Mleko, Masło, Miód.


Czy kupujemy miód dobrej jakości? - badania zrobiła Inspekcja Handlowa

5.02.2019, 08:41

Inspekcja Handlowa sprawdziła jakość miodu w ponad czterdziestu placówkach - dużych i małych sklepach, sklepach internetowych i hurtowniach. Nieprawidłowości stwierdzono w prawie połowie z nich. Dotyczyły głównie błędnego oznakowania produktu.


Miód i jego lecznicze właściwości

7.09.2018, 13:26

W audycji o miodzie - jak odróżnić ten dobry od sztucznego, a także jakie ma właściwości lecznicze i zdrowotne.


Produkty najlepszych pszczelarzy z Podlasia na Tykocińskiej Biesiadzie Miodowej

18.08.2018, 09:39

Najlepsi podlascy pszczelarze prezentują się na XIX Tykocińskiej Biesiadzie Miodowej. W weekend (18-19.08) można w centrum miasteczka skosztować i kupić ich wyroby - nie tylko miód, ale pyłek kwiatowy, wosk, pierzgę czy propolis.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok