Radio Białystok | Wiadomości | Rail Baltica mogłaby ominąć Puńsk i Szypliszki - wynika z najnowszych ustaleń

Rail Baltica mogłaby ominąć Puńsk i Szypliszki - wynika z najnowszych ustaleń

autor: Iza Kosakowska

25.10.2019, 17:45, akt. 26.10.2019, 06:16

Są dobre wieści - linia szybkiej kolei mogłaby pójść wzdłuż starych torów i ominąć Puńsk. To wstępne informacje po spotkaniu samorządowców, przedstawicieli Lasów Państwowych, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a także PKP Polskich Linii Kolejowych, jakie miało miejsce w czwartek (24.10) w Białymstoku.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Kolej zaprezentowała trzy nowe, wstępne warianty przebiegu trasy Rail Baltica na odcinku Suwałki-granica z Litwą. Pociągi wciąż mają przemieszczać się z maksymalną prędkością 250 km na godzinę, ale po częściowo zmodyfikowanej trasie.

Najbardziej ze spotkania zadowolony jest wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski. Jedna z nowych koncepcji zakłada, że linia biegłaby przy istniejącym torowisku i przez Trakiszki, a nie przez Puńsk. To oznaczałoby, że wyburzone zostaną najwyżej dwa budynki: jeden należy najprawdopodobniej do PKP, a drugi, to niedziałająca tawerna.

Nowe propozycje są korzystne także dla mieszkańców gminy Szypliszki, a konkretnie wsi Węgielnia, gdzie doszło do ostrych protestów. Wójt gminy Mariusz Grygieńć wyjaśnia, że tory mają ominąć tę wieś, a wyburzeń byłoby zdecydowanie mniej niż planowano wcześniejszej.

W najgorszej sytuacji są mieszkańcy gminy Raczki. W tym przypadku żaden z wariantów przebiegu trasy nie jest satysfakcjonujący. Wciąż wiele domów i gospodarstw byłoby zagrożonych wyburzeniem. Groziłoby to też - jak zauważa wójt Andrzej Szymulewski - wybudowanemu niedawno rondu.

Teraz samorządowcy będą czekali na konkretne projekty oparte na aktualnych mapach. Pod koniec roku ma dojść do kolejnego spotkania z przedstawicielami PKP PLK, a najprawdopodobniej w styczniu - do kolejnych konsultacji społecznych.

| red: maj, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zarząd województwa podlaskiego zwiększył dotację na remonty linii kolejowych w rejonie Kuźnicy i Sokółki

25.10.2019, 16:55

Przebudowa linii kolejowych Łapy-Śniadowo i Śniadowo-Łomża będzie odłożona o kolejne lata. Nie jest już natomiast zagrożona modernizacja dwóch linii w rejonie Kuźnicy i Sokółki w Podlaskiem. Chodzi o 28 kilometrów tras kolejowych: Kuźnica Białostocka - Gieniusze i Bufałowo Wschód - Bufałowo.


PKP PLK: pociągi pojadą drugim mostem kolejowym na linii Warszawa-Białystok w 2020 r.

22.10.2019, 08:29

Drugim mostem na Bugu pociągi przejadą na początku 2020 roku, dzięki niemu zniknie tzw. wąskie gardło na jednotorowej dotychczas przeprawie na odcinku Sadowne – Czyżew - wynika z poniedziałkowego (21.10) komunikatu PKP PLK.


Prace remontowe na kolei - są korekty w rozkładzie jazdy pociągów

20.10.2019, 07:06

Od niedzieli (20.10) zmienia się rozkład jazdy na kolei.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok