Radio Białystok | Wiadomości | Surowsza kara dla nastolatka m.in. za gwałt

Surowsza kara dla nastolatka m.in. za gwałt

30.10.2019, 07:53, akt. 11:48

Do 10 lat podwyższył w środę (30.10) Sąd Apelacyjny w Białymstoku łączną karę więzienia dla 19-latka, oskarżonego m.in. o gwałt na nieletniej dokonany ze szczególnym okrucieństwem. W pierwszej instancji zapadł wyrok o dwa lata niższy. Orzeczenie jest prawomocne.

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda

Surowsza kara dla nastolatka m.in. za gwałt - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ze względu na charakter sprawy i dobra osobiste poszkodowanej dziewczyny, podobnie jak przed Sądem Okręgowym w Białymstoku, postępowanie apelacyjne odbyło się z wyłączeniem jawności. Również niejawne było uzasadnienie wyroku.

Do przestępstwa doszło latem ubiegłego roku przy jednej z ulic niedaleko dworca PKS i PKP w Białymstoku. Prokuratura informowała jedynie, że 18-letni wówczas chłopak okradł wcześniej jeden ze sklepów w tej okolicy, a uciekając ranił nożem pracownika ochrony. Potem w pobliżu tego miejsca zaatakował nożem 14-latkę (miała obrażenia szyi i ręki) i wykorzystał ją seksualnie. Gdy wkrótce po tym zatrzymała go straż miejska i przekazała policji - był pijany.

W kwietniu sąd pierwszej instancji uznał go za winnego zarzucanych mu przestępstw i wymierzył karę łączną 8 lat więzienia. Skazany ma też zapłacić 50 tys. zł w formie nawiązki na rzecz poszkodowanej; sąd orzekł również 10-letni zakaz zbliżania się do dziewczyny. 1 tys. zł nawiązki ma zapłacić też ochroniarzowi, którego zaatakował w sklepie.

Apelacje złożyły wszystkie strony postępowania. Prokuratura uznała wyrok za zbyt łagodny i wnioskowała o 12 lat więzienia, obrona chciała obniżenia kary do 5 lat pozbawienia wolności.

W środę Sąd Apelacyjny w Białymstoku podwyższył karę za gwałt do 10 lat więzienia i orzekł karę łączną właśnie w tym wymiarze. W pozostałym zakresie wyrok utrzymał w mocy. Jest on już prawomocny.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na ulicy Falka w Suwałkach jest niebezpiecznie — alarmują mieszkańcy

24.10.2019, 09:07

Chodzi o brak odpowiednich znaków drogowych.


Przedsiębiorca z Suwałk oskarżony o zgwałcenie 18-latki otrzymał karę w zawieszeniu

27.08.2019, 10:55

Sędzia Dominik Czeszkiewicz uznał, że choć 42-letni mężczyzna przycisnął ciałem oraz ręką znajdującą się w stanie upojenia alkoholowego kobietę, nie doszło, jak twierdziła prokuratura, do związanego z użyciem siły gwałtu, lecz do wykorzystania seksualnego.


Na więzienie w zawieszeniu skazał sąd ojca dziecka, które urodziła 13-latka z Czarnej Białostockiej

10.07.2019, 16:05

Młody mężczyzna, który okazał się ojcem dziecka 13-latki z Czarnej Białostockiej - skazany. Za obcowanie płciowe z małoletnią białostocki sąd wymierzył mu karę roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata.


Na 8 lat więzienia białostocki sąd skazał 19-latka oskarżonego o zgwałcenie 14-letniej dziewczyny

10.04.2019, 08:32

8 lat ma spędzić w więzieniu młody białostoczanin, który w ubiegłym roku zgwałcił 14-letnią dziewczynę. Tak zdecydował białostocki sąd. Orzekł też 10-letni zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej i kazał zapłacić jej 50 tys. zł nawiązki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok