Radio Białystok | Wiadomości | Białostocka Straż Miejska walczy z czadem

Białostocka Straż Miejska walczy z czadem

autor: Ryszard Minko

30.10.2019, 18:22, akt. 20:22

Podejmują interwencję, kiedy mają sygnał o paleniu w piecach śmieci. Ale też mogą pomóc mieszkańcom. Strażnicy Miejscy w Białymstoku mogą na życzenie właścicieli skontrolować domowe kotłownie pod kątem stężenia tlenku węgla.

Fot. Ryszard Minko
Fot. Ryszard Minko

Białostocka Straż Miejska walczy z czadem - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Straż Miejska w Białymstoku rozpoczyna akcję sprawdzania poziomu tlenku węgla, czyli czad, w białostockich domach i mieszkaniach. Jest to możliwe dzięki nowoczesnemu sprzętowi, w który strażnicy niedawno zostali wyposażeni. Chodzi o smogobus. Do tej pory wykorzystano go ponad 120 razy, a 5 właścicieli domów jednorodzinnych ukarano mandatami za spalanie śmieci.

Poza pyłomierzem pojazd został zaopatrzony w przenośny detektor wielogazowy. Odczytuje obecność czterech rodzajów gazów: siarkowodoru, tlenku azotu, tlenku węgla oraz lotnych związków organicznych. Teraz ten sprzęt zostanie wykorzystany do identyfikacji zagrożeń związanych z czadem. Źródłem tlenku węgla są m.in. piece gazowe, piece opalane węglem lub drewnem, piecyki łazienkowe, piece kaflowe, kominki.

Tlenek węgla (CO) jest toksycznym gazem - bezwonnym i bezbarwnym. W zależności od stężenia oraz czasu wdychania skażonego powietrza może powodować ból głowy, mdłości, utratę przytomności, a nawet śmierć.

Warto wiedzieć, że bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja. Należy regularnie sprawdzać, czy na pewno wszystkie drogi wentylacyjne są udrożnione i kontrolować stan kominów. Należy też wietrzyć pomieszczenia - świeże powietrze nie tylko dotleni organizm, ale również pozbędzie się niepożądanych gazów, w tym tlenku węgla.

Jeżeli chcemy wiedzieć, czy nasz dom jest wolny od czadu, możemy zadzwonić po Straż Miejską - nr 986. Za taką kontrolę nie trzeba płacić.


źródło: bialystok.pl | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Dron sprawdzi kto pali śmieciami w Białymstoku

27.10.2019, 08:29

Po Białymstoku jeździ już smogobus, a już wkrótce w walce z zanieczyszczonym powietrzem pomagać będzie dron wyposażony w kamery i analizator do pobierania próbek.


Adam Musiuk [wideo]

18.10.2019, 08:31

"Największym problemem są u nas kominy, kominy domków jednorodzinnych i to co czasami z tych kominów unosi się w powietrze" - mówi o jakości powietrza w Białymstoku Adam Musiuk.


Białostocka Straż Miejska dostała mobilne laboratorium kontroli powietrza

7.10.2019, 17:06

Mobilne laboratorium kontroli czystości powietrza otrzymała Straż Miejska w Białymstoku. Tzw. smogobus wyposażony m.in. w czujniki czy kamerę na teleskopowym maszcie, kosztował ok. 450 tys. zł. Sfinansowany został z budżetu miasta.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok