Radio Białystok | Wiadomości | Rail Baltica: oferta polsko-chińskiego konsorcjum najlepiej oceniona w elektronicznej aukcji

Rail Baltica: oferta polsko-chińskiego konsorcjum najlepiej oceniona w elektronicznej aukcji

4.11.2019, 15:03, akt. 15:12

Oferta złożona przez polsko-chińskie konsorcjum została najlepiej oceniona w aukcji elektronicznej przeprowadzonej w przetargu na budowę ok. 71-km odcinka Czyżew-Białystok trasy kolejowej Rail Baltica - poinformowały w poniedziałek (04.11) PKP PLK SA.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

Oferta złożona przez Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor sp. z o o z Zawiercia, Stecol Corporation z Chin i Sinohydro Corporation Limited z Chin była jedną z trzech złożonych w trwającym przetargu.

Z sierpniowej informacji z otwarcia ofert w tym postępowaniu wynikało, że konsorcjum to zaproponowało najwyższą cenę: 5,2 mld zł brutto. PKP PLK informowało wtedy, że wartość zamówienia to niemal 1,6 mld zł brutto.

Konsorcjum polsko-chińskie zdobyło w aukcji elektronicznej najwięcej punktów; PKP PLK nie podają wprost, czy oznacza to, że oferta ta została wybrana za najlepszą w przetargu. Aukcja odbyła się 30 października.

(...) przeprowadzenie aukcji ma na celu ustalenie, który wykonawca uzyskał największą ilość punktów. Po przeprowadzonej aukcji zamawiający zbada, czy wykonawca nie podlega wykluczeniu oraz spełnia warunki udziału w postępowaniu zgodnie z procedurą wynikającą z ustawy Prawo zamówień publicznych. Podpisanie umowy planowane jest na I kwartał 2020 roku

- poinformował w poniedziałek Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK, które ma realizować inwestycję.

Dyrektor regionu centralnego Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK SA Krzysztof Pietras informował w ostatnich dniach w Białymstoku, że mimo iż oferty na odcinek Czyżew-Białystok przekraczały wartość zamówienia, jest szansa na rozstrzygnięcie tego przetargu i PKP PLK "będą do tego dążyć". "Krajowy Program Kolejowy przewiduje już finansowanie na tę inwestycję, na odcinek Czyżew-Białystok" - mówił PAP Pietras. Poinformował wtedy, że "są podjęte decyzje w tej sprawie". Dodał, że brakujące środki są zabezpieczone we wrześniowej aktualizacji Krajowego Programu Kolejowego. Nie podawał żadnych kwot.

Odcinek Czyżew-Białystok to jedna z kluczowych inwestycji kolejowych w Podlaskiem. To ostatni odcinek do modernizacji trasy kolejowej Warszawa-Białystok, fragmentu międzynarodowej trasy Rail Baltica. Jak zapowiadały wcześniej PKP PLK, po modernizacji trasy pociągi osobowe będą mogły jeździć z prędkością do 200 km/h, a podróż z Białegostoku do Warszawy ma trwać półtorej godziny. Inwestycja jest dofinansowana z UE z programu CEF - Łącząc Europę.

Trwający przetarg jest drugim, w pierwszym nie wybrano wykonawcy, bo firmy chciały więcej niż dysponował na ten cel inwestor.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejowa obwodnica Białegostoku i protesty mieszkańców

31.10.2019, 12:16

Sprawa budowy kolejowej obwodnicy Białegostoku wzbudza ogromne emocje i wiele kontrowersji. Mieszkańcy terenów, gdzie planuje się tę obwodnicę, protestują.


Wójt gminy Raczki nie jest zadowolony z propozycji przebiegu Rail Baltiki

30.10.2019, 11:24

Specjalną radę konsultacyjną, która zaopiniuje przebieg przez gminę Raczki trasy kolejowej Rail Baltica, zamierza powołać wójt Andrzej Szymulewski - gość Studia Suwałki.


Rail Baltica nie pojedzie koło Puńska 29.10.2019

29.10.2019, 15:22

PKP PLK przygotowało nowe korytarze przebiegu trasy Rail Baltica .
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
fot. Marcin Mazewski
REGION
20.09.2020, 07:18, akt. 13:15

24. Cross Trzeźwości w Suchowoli

źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok