Radio Białystok | Wiadomości | Władze Białegostoku liczą na uruchomienie lotów z części pasa startowego na Krywlanach

Władze Białegostoku liczą na uruchomienie lotów z części pasa startowego na Krywlanach

2.12.2019, 16:55, akt. 17:07

Spółka zarządzająca pasem startowym na Krywlanach wystąpiła do Urzędu Lotnictwa Cywilnego o możliwość uruchomienia lotów przy wykorzystaniu niepełnej długości pasa, czyli przy skróconych progach - poinformował w poniedziałek (12.02) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Pas startowy na Krywlanach, fot. Dawid Gromadzki/ Urząd Miejski w Białymstoku
Pas startowy na Krywlanach, fot. Dawid Gromadzki/ Urząd Miejski w Białymstoku

Pas startowy wciąż nie jest użytkowany

Utwardzony pas o długości 1350 m i szerokości 30 m zbudowało miasto Białystok, inwestycję wsparł finansowo także samorząd województwa. Inwestycja zakończyła się we wrześniu 2018 r., a kilka miesięcy później formalnie obiekty budowlane uzyskały decyzję na użytkowanie.

Pas startowy, który ma być wykorzystywany przez małe samoloty, zabierające na pokład do 50 osób, wciąż nie ma jednak zakończonego procesu certyfikacji i w związku z tym nie jest użytkowany.


Las Solnicki przeszkadza w korzystaniu z pasa startowego


W pełnym wykorzystaniu pasa przeszkadza Las Solnicki leżący w pobliżu. Certyfikacja obiektu przy wykorzystaniu pełnej długości pasa wymaga wycinki lasu, a wcześniej policzenia drzew i krzewów do usunięcia. Samo liczenie i przygotowanie dokumentacji geodezyjnej potrwa kilka miesięcy.

Dokładnie nie wiadomo, jak dużo drzew należałoby wyciąć.


- Usunięcie przeszkód naturalnych ma bezpośredni i kluczowy wpływ na proces certyfikacji lotniska - mówił Tadeusz Truskolaski na sesji rady miasta, odpowiadając na pytania radnych dotyczące pasa startowego na Krywlanach.


Prezentując harmonogram dotychczasowych i przyszłych działań, które mają zakończyć się oficjalną zgodą Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC), prezydent Białegostoku mówił, że konieczne jest wykonanie szczegółowej dokumentacji geodezyjnej; przed ewentualną wycinką policzone muszą być wszystkie drzewa i krzewy powyżej określonej wysokości nad poziomem morza.

Te prace mają zakończyć się w magistracie do końca maja 2020 roku. Rozpatrywanie wniosków o usunięcie przeszkód naturalnych - po zmianie w przepisach prawa lotniczego - należą do kompetencji samorządu.


Władze Białegostoku liczą na częściowe korzystanie z Krywlan


Prezydent poinformował, że w tej sytuacji spółka Aero Partner zarządzająca pasem na Krywlanach (to spółka Aeroklubu Polskiego dzierżawiącego ten teren) wystąpił do ULC o możliwość uruchomienia lotniska na skróconych progach. - Oczywiście dla znacznie mniejszych samolotów - zaznaczył. Poinformował, że wysłany został już stosowny wniosek do Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Tadeusz Truskolaski mówił też, że jest wstępne zainteresowanie lotami z Krywlan ze strony dwóch przewoźników, ale szczegółów nie podał. Mówił, że pas startowy w tym miejscu to jedyna szansa na komunikację lotniczą z miasta. 


- Lotniska regionalnego w Białymstoku nie ma w żadnych planach. Nie ma i nie będzie - mówił. 


Prezydent Białegostoku bronił decyzji o budowie pasa startowego na Krywlanach jako "słusznej i racjonalnej". W Podlaskiem nie ma lotniska regionalnego, jego budowę miał w planach samorząd województwa, ale kilka lat temu zrezygnowano z tej inwestycji. Choć przymierzano się do kilku lokalizacji, ostatecznie uznano, że budowa jest zbyt droga (szacunki mówiły o kwocie ok. 320 mln zł netto), a samo późniejsze utrzymanie portu - zbyt kosztowne.

Pas startowy dla małych samolotów powstał też w Suwałkach.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Białostoccy radni wysłuchali głównych założeń projektu przyszłorocznego budżetu miasta

2.12.2019, 14:19

Budżet wielkich liczb, ale niewielkich możliwości - tak projekt budżetu miasta na 2020 rok opisał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Planowane dochody, to ponad 2,18 mld zł, deficyt - 172 mln zł. Na poniedziałkowej (2.12) sesji rady miasta odbyło się pierwsze czytanie tego dokumentu. Głosowanie - za tydzień.


Ile drzew przy lotnisku na białostockich Krywlanach trzeba wyciąć? - liczba będzie znana dopiero w maju

22.10.2019, 16:14

Po raz kolejny oddala się termin oddania do użytku utwardzonego pasa startowego na białostockich Krywlanach. Choć powstał on we wrześniu ubiegłego roku, nie można z niego korzystać, bo trzeba usunąć rosnące przy lotnisku drzewa.


Prezydent Białegostoku będzie musiał zająć się sprawą wycinki drzew w pobliżu lotniska na Krywlanach

27.06.2019, 18:57

Samorządowe Kolegium Odwoławcze odrzuciło wniosek Tadeusza Truskolaskiego, który prosił o wyłączenie z postępowania, dotyczącego wydania decyzji pozwalającej na usunięcie przeszkód lotniczych.


Prezydent Białegostoku nie chce zajmować się wycinką drzew w pobliżu lotniska na Krywlanach

9.06.2019, 08:04

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski nie chce zajmować się wycinką drzew w pobliżu lotniska na Krywlanach. W tej sprawie złożył wniosek do samorządowego kolegium odwoławczego.


Z powodu zmian w przepisach opóźni się oddanie do użytku pasa startowego na Krywlanach

30.04.2019, 13:12

Urząd Lotnictwa Cywilnego nie będzie rozstrzygać sprawy wycinki drzew przy białostockim lotnisku na Krywlanach. Zmieniły się przepisy i teraz odpowiadać będzie za to Urząd Miejski w Białymstoku, który właśnie otrzymał w tej sprawie dokumenty.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
stock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok