Radio Białystok | Wiadomości | Jazda na suwak i korytarz życia - obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego

Jazda na suwak i korytarz życia - obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego

autor: Paweł Wądołowski

6.12.2019, 09:59, akt. 13:42

Jazda na suwak i korytarz życia - od piątku (6.12) zaczynają obowiązywać nowe przepisy ruchu drogowego.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Obowiązek jazdy na suwak

Do tej pory mogliśmy liczyć tylko na życzliwość innych kierowców, teraz stało się to obowiązkiem. W sytuacji, kiedy na drodze kończy się jeden lub dwa pasy i kierowcy muszą zjechać na ten przejezdny, musimy stosować zasadę jazdy na tzw. suwak. Żeby przebiegało to sprawnie trzeba pamiętać o kilku zasadach - przypomina dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka  Ruchu Drogowego w Łomży, Mirosław Oliferuk. Przede wszystkim trzeba dojechać do końca kończącego się pasa ruchu.

- Bo przecież zamek  błyskawiczny nie działa od połowy. Jeżeli już sami wjechaliśmy, nie wpuszczamy kolegi, który jechał za nami. Z dwóch różnych pasów zazębia się ten ruch. Jeżeli mamy pas zanikający z prawej strony i pas  zanikający z lewej strony, pas przejezdny jest środkowy. Ten, który ma  wolny pas zawsze wjeżdża na końcu. Zawsze z prawej strony wpuszczamy pierwszy samochód, później puszczamy z lewej i my jedziemy na końcu - mówi Mirosław Oliferuk.

Dzięki nowemu przepisowi mają być mniejsze korki, np. w takich miejscach gdzie trwają remonty.

O konieczności jazdy na suwak będą informowały specjalne znaki drogowe. Pamiętajmy, że za nie stosowanie się do nowych przepisów możemy być ukarani mandatem w wysokości do 500 złotych.

Korytarz życia na drodze - nowy obowiązek kierowców

Korytarz życia na drodze - od piątku nowy obowiązek kierowców. Ma on usprawnić szybkie dotarcie służb ratunkowych na miejsce kiedy tworzy się korek, zwłaszcza na drogach dwu i trzypasmowych. Jak, zgodnie z nowymi przepisami, powinniśmy się zachować w takiej sytuacji?

- Przy drogach dwu pasmowych pojazdy jadące lewą stroną ustawiają się jak najbliżej lewej krawędzi, pojazdy jadące prawą stroną jak najbliżej  prawej krawędzi - mówi dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży Mirosław Oliferuk.

Nowe przepisy wyraźnie zabraniają także jechania za samochodem uprzywilejowanym w takim korytarzu. Za nie zastosowanie się do nowych przepisów możemy być ukarani mandatem w wysokości do 500 złotych.

| red: mag, rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mirosław Oliferuk

5.12.2019, 16:53

Jazda na suwak i korytarz życia - od piątku (6.12) zaczynają obowiązywać nowe przepisy ruchu drogowego. Dokładnie opisują jak musimy się zachować kiedy z dwóch pasów ruchu robi się tylko jeden, a także w sytuacjach, kiedy trzeba zrobić w korku przejazd służbom ratunkowym.


Zaczęły obowiązywać nowe przepisy w sprawie kontroli policyjnej na drogach

7.11.2019, 14:44

Zatoczki autobusowe, miejsca wyłączone z ruchu czy wysepki. M.in. w takich miejscach od czwartku (07.11) możemy spotkać policjantów, którzy będą kontrolowali kierowców.


Czy wiemy, jak zachować się, gdy ruchem kieruje policjant?

30.10.2019, 18:31

W okolicach cmentarzy podczas akcji "Znicz" ruchem mogą kierować policjanci. Czy wiemy, jak odczytać ich znaki?
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok