Radio Białystok | Wiadomości | Radni uchwalili budżet Białegostoku na 2020 rok

Radni uchwalili budżet Białegostoku na 2020 rok

9.12.2019, 12:28, akt. 12:35

Dochody na poziomie 2,19 mld zł i 172 mln zł deficytu - zakłada uchwalony w poniedziałek (9.12) przez radnych budżet Białegostoku na 2020 r. Przed drugim czytaniem prezydent uwzględnił kilkanaście poprawek zwiększających wydatki; zostaną one pokryte m.in. z podwyżki podatku od nieruchomości.

pieniądze - fot. Monika Kalicka
pieniądze - fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Radni uchwalili budżet Białegostoku na 2020 rok - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Części poprawek, w tym wszystkich opozycyjnego klubu radnych PiS, prezydent swoją autopoprawką nie uwzględnił; ostatecznie odrzuciła je też w głosowaniu (głosowano wszystkie te poprawki łącznie) większość rady, którą stanowią radni Koalicji Obywatelskiej. Chodziło m.in. o znalezienie pieniędzy na rozpoczęcie budowy hali sportowo-widowiskowej czy rezygnację z budowy galerii sportu białostockiego (w przyszłorocznym budżecie zaplanowano na to 5 mln zł, po rezygnacji z zadania o tę kwotę zmniejszyłby się deficyt miasta-PAP).


Przyjęty budżet zakłada ponad 3-proc. nominalny wzrost (w relacji do budżetu 2019 roku) dochodów, do ponad 2,19 mld zł, i o 2 proc. większe wydatki przekraczające 2,36 mld zł. Planowany deficyt to 172 mln zł i ma być o ponad 10 proc. mniejszy niż w 2019 r. Wskaźnik zadłużenia miasta zwiększy się o 3,4 proc., z 46,8 proc. do 50,2 proc., co oznacza spełnienie wymogów ustawowych.


Jeszcze podczas prezentacji projektu prezydent miasta Tadeusz Truskolaski mówił, że wzrost dochodów jest znacznie mniejszy niż mógłby być. Wskazywał na ustawowe zmiany w podatku PIT, wymieniał zwolnienie z tego podatku osób w wieku do 26 lat i obniżkę progu podatkowego z 18 do 17 proc. Mówił o dużym niedoszacowaniu kosztów oświaty i niedostatecznym jej finansowaniu z subwencji oświatowej i braku bilansu utrzymania komunikacji miejskiej.


Miarą wielkości jest odpowiedzialność i od tej odpowiedzialności nie uciekniemy, i ją przyjmujemy, podejmując decyzje trudne, niepopulistyczne. Możemy dyskutować na co przeznaczać pieniądze, jeżeli je mamy. W chwili obecnej tych pieniędzy naprawdę jest niewiele, poszczególne pozycje budżetu ledwo się domykają

 - mówił szef komisji budżetu i finansów Marcin Moskwa (KO), odnosząc się też do planowanych przez miasto podwyżek opłat i podatków - chodzi m.in. o podwyżkę cen biletów komunikacji czy opłat za wywóz odpadów.


Projektu budżetu nie poparli w głosowaniu radni PiS. 


To budżet dużych liczb i rzeczywiście bardzo małych możliwości, z tym że te możliwości z roku na rok będą coraz mniejsze. To budżet, który się nie dopina, a zadłużenie na koniec 2020 roku będzie sięgało 1,1 mld zł 

- mówił szef klubu radnych PiS Henryk Dębowski.


 - To budżet, który serwuje wszystkim mieszkańcom Białegostoku serię podwyżek - dodał podkreślając, że radni PiS tych podwyżek nie popierają. Dębowski mówił o rosnącym zadłużeniu miasta; mówił też, że w obecnej skali jest ono "naprawdę niebezpieczne". Pytał o możliwe oszczędności, np. w działalności magistratu.

Ostatecznie szesnastu radnych było za, dwanaście osób głosowało przeciw projektowi. 

Budżet trudny, ale jest (...). Czekają nas ciężkie czasy, ale będziemy ten budżet tak realizować, żeby nasi mieszkańcy jak najmniej odczuli niedogodności z uwagi na te ograniczenia, które występują

 - mówił po tym głosowaniu prezydent Tadeusz Truskolaski.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostoccy radni na sesji nie zajęli się podwyżkami opłat za wywóz śmieci i za bilety komunikacji miejskiej

9.12.2019, 07:49

Choć te punkty były w porządku poniedziałkowych (9.12) obrad, to białostoccy radni się nimi nie zajęli. Chodzi o podwyżki opłat za wywóz śmieci i za bilety komunikacji miejskiej. Nie oznacza to jednak rezygnacji z tych pomysłów, a jedynie odłożenie decyzji w czasie - do 20 grudnia.


Radni zdecydują, czy białostoczanie zapłacą więcej za bilety autobusowe i za odbiór śmieci

8.12.2019, 07:09

Ostatnio zapadła decyzja o podwyżce stawek podatku od nieruchomości i opłat w strefie płatnego parkowania, a okazuje się, że to nie koniec. Tym razem radni decydować będą o tym, czy białostoczanie zapłacą więcej za bilety komunikacji miejskiej i za odbiór śmieci.


Władze Białegostoku chcą podnieść opłaty za wywóz śmieci - być może niektórzy zapłacą o połowę mniej

6.12.2019, 12:20

Od 7 do 16 złotych mają wzrosnąć opłaty za wywóz śmieci w Białymstoku. Taka jest propozycja władz miasta, którą radni analizować będą w najbliższy poniedziałek (9.12).


Radni PiS-u złożyli interpelację do prezydenta Białegostoku ws. podwyżki cen biletów autobusowych

5.12.2019, 13:41

Analiza zasadności utrzymywania w Białymstoku trzech spółek komunikacyjnych i lepsza ściągalność pieniędzy od dłużników. To zdaniem radnych Prawa i Sprawiedliwości mogłoby zmniejszyć skalę planowanej podwyżki cen biletów, albo odłożyć ją w czasie.


Zbigniew Nikitorowicz [wideo]

4.12.2019, 08:25

"Żeby utrzymać dotychczasowy poziom jakości, częstotliwości połączeń musimy podnieść ceny biletów, jeżeli nie podniesiemy, to zabraknie w budżecie miasta pieniążków na dotacje do komunikacji miejskiej" - mówi zastępca prezydenta Białegostoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

REKLAMA
OiFP - Maciej Sztor

fot. Marcin Kapuściński
SUWAŁKI
31.05.2023, 22:08, akt. 1.06.2023, 07:12

Prezydent Suwałk z absolutoriumźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok