Radio Białystok | Wiadomości | Radni PiS-u złożyli interpelację do prezydenta Białegostoku ws. podwyżki cen biletów autobusowych

Radni PiS-u złożyli interpelację do prezydenta Białegostoku ws. podwyżki cen biletów autobusowych

autor: Edyta Wołosik

5.12.2019, 13:41, akt. 14:14

Analiza zasadności utrzymywania w Białymstoku trzech spółek komunikacyjnych i lepsza ściągalność pieniędzy od dłużników. To zdaniem radnych Prawa i Sprawiedliwości mogłoby zmniejszyć skalę planowanej podwyżki cen biletów, albo odłożyć ją w czasie.

Fot.: Monika Kalicka
Fot.: Monika Kalicka

Radni PiS-u złożyli interpelację

Jak mówi radny Henryk Dębowski: "już w 2015 r. Najwyższa Izba Kontroli wskazała, że to jedynie generuje wyższe koszty, a nie tworzy konkurencji na lokalnym rynku".  

Radni PiS-u złożyli w tej sprawie interpelację do prezydenta Białegostoku. Wskazują w niej też, że jest niska ściągalność należności od dłużników, którzy obecnie winni są ponad 47 milionów złotych. Jak mówi radny Paweł Myszkowski to więcej niż w 2018 roku wynosiła dotacja z budżetu miasta na komunikację miejską. Natomiast radna Agnieszka Rzeszewska dodaje, że przy tak drastycznym wzroście cen, może się okazać, że jeszcze więcej ludzi będzie jeździć "na gapę".  

Jeśli 9 grudnia radni przyjmą propozycje władz Białegostoku, to od 1 marca na przykład bilet jednorazowy normalny kosztować będzie 4 złote, czyli o złotówkę i 20 groszy więcej niż teraz, a miesięczny – 100 złotych, czyli o 20 złotych więcej.

Wśród argumentów urzędników jest m.in. to, że podwyżki nie było od 2012 roku, a koszty z roku na rok rosną.

Również działacze Młodzieży Wszechpolskiej nie chcą podwyżek

To apel do radnych, ale też do mieszkańców, by nie byli obojętni wobec planów podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej w Białymstoku. Działacze Młodzieży Wszechpolskiej m.in, w internecie prowadzą różne działania, by - jak mówi prezes białostockich struktur tej organizacji - Marcin Kulesza - władze się opamiętały: "ceny, które pojawią się po ewentualnej podwyżce, dochodzą do poziomu Warszawy, gdzie komunikacja jest bardziej rozbudowana".

- Nie zgadzamy się na to i zachęcamy do podpisywania naszej internetowej petycji - mówi Krystian Kruszyński z Młodzieży Wszechpolskiej.

Działacze Młodzieży Wszechpolskiej nie wykluczają akcji protestacyjnej podczas poniedziałkowej (9.12) sesji Rady Miasta.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zbigniew Nikitorowicz [wideo]

4.12.2019, 08:25

"Żeby utrzymać dotychczasowy poziom jakości, częstotliwości połączeń musimy podnieść ceny biletów, jeżeli nie podniesiemy, to zabraknie w budżecie miasta pieniążków na dotacje do komunikacji miejskiej" - mówi zastępca prezydenta Białegostoku.


O ponad 40 proc. mogą wzrosnąć ceny biletów BKM - jest projekt uchwały w tej sprawie

29.11.2019, 00:00

Podwyżki stawek podatku od nieruchomości, samochodów i w strefie płatnego parkowania, uchwalone ostatnio przez radnych, to - jak się okazuje niejedyne, które czekają białostoczan w przyszłym roku.


Od lutego 2020 roku drożej w strefie płatnego parkowania w Białymstoku

25.11.2019, 05:44

Od lutego 2020 roku w Białymstoku trzeba będzie więcej zapłacić za postój w strefie płatnego parkowania - zdecydowali w poniedziałek (25.11) miejscy radni. Stawka będzie wyższa o 40 groszy za pierwszą godzinę parkowania, będzie też progresywnie rosła w kolejnych dwóch godzinach postoju.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok