Radio Białystok | Wiadomości | Styczeń pod hasłem psich seniorów w białostockim schronisku

Styczeń pod hasłem psich seniorów w białostockim schronisku

3.01.2020, 13:05, akt. 13:11

Spacery ze starszymi psami, które szukają domów, promocja adopcji psich seniorów w internecie, wspólne odwiedziny z psami w jednej z kawiarni – tak wolontariusze ze Schroniska dla Zwierząt w Białymstoku chcą przez cały styczeń promować starsze zwierzęta, by znalazły domy.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Akcja "Pora na psiego seniora" ma swoją trzecią odsłonę. Organizują ją wolontariusze zawsze na początku roku, aby zwrócić uwagę ludzi na potrzeby starszych psów, a także zachęcić do adopcji tych zwierząt.

- Chcemy pokazać, że psi seniorzy mogą być tak samo wspaniałymi towarzyszami, jak inne, młodsze psy – powiedziała jedna z organizatorek akcji, wolontariuszka Karolina Migocka. Dodała, że sama adoptowała starszą, 10-letnią sunię, która ma w sobie dużo spokoju, uwielbia zabawy i spacery, ale najbardziej lubi wylegiwać się na kanapie.

- Często ludzie myślą, że starszy pies to same problemy, owszem, trzeba uważać na jego zdrowie, obserwować, czy coś mu nie dolega, ale to nie znaczy, że nie można takie psa pokochać i podarować mu dom, by na "psiej emeryturze" cieszył się ciepłem i spokojem – dodała Migocka.

W schronisku na 200 psów, 60 ma powyżej 10 lat. To właśnie na nie, w ramach akcji, zwracają uwagę wolontariusze. Co roku organizowane są różne działania promujące psy. Migocka powiedziała, że to zarówno promocja psów w internecie, jak i podczas imprez z udziałem mieszkańców. Dodała, że to też przypominanie, że adopcja starszego psa z białostockiego schroniska to symboliczna złotówka.

Przez cały styczeń na jednym z portali społecznościowych, gdzie ruszył specjalny profil "Pora na psiego seniora", będą publikowane materiały o życiu schroniskowych staruszków, można tam obejrzeć albumy z ich zdjęciami, dowiedzieć się, w jakich imprezach brały udział. W internecie też będą publikowane "Opowieści z Doliny Dolistówki", czyli poświęcone staruszkom opowieści o schroniskowych psach.

W schronisku na boksach, gdzie mieszkają psi seniorzy, zawisły specjalne plakietki "Uwaga! Psi senior". W jedną z niedziel będzie zorganizowany kameralny spacer ze starszymi psami. Migocka powiedziała, że to okazja dla mieszkańców i wszystkich zainteresowanych adopcją do poznania bliżej psa, a także rozmowy z wolontariuszami, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania.

Na ostatnią niedzielę stycznia zaplanowano też kameralną "Herbatkę na czterech łapkach", czyli możliwość poznania psa w jednej z białostockich kawiarni. Tym razem wydarzenie będzie poświęcone staruszkom, z kilkoma z nich będzie można wypić tytułową herbatkę.

Akcjom z udziałem psów będzie towarzyszyła "Seniorska poczta". Będzie można napisać list do jednego z seniorów i wrzucić do specjalnej skrzynki. Na koniec miesiąca skrzynka ma zostać otwarta, a listy opublikowane.

Kierownik Schroniska dla Zwierząt w Białymstoku Anna Jaroszewicz powiedziała, że psi seniorzy zajmują szczególne miejsce w sercach pracowników i wolontariuszy schroniska.

- Te psy najbardziej potrzebują domów, a dla nas jest to najbardziej bolesne, że schronisko jest dla nich ostatnim domem – dodała. Dlatego – jak mówiła – wspólnymi siłami starają się, by właśnie seniorów ktoś pokochał na końcówkę ich życia.

Jaroszewicz zauważyła też, że od kilku lat obserwuje większe zainteresowanie ludzi adopcją starszych psów. 

- To efekt zmian w myśleniu o adopcji psa ze schroniska, ale też moralnych wyborów ludzi, którzy coraz częściej zauważają potrzeby psich seniorów – dodała.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Do białostockiego Schroniska dla Zwierząt trafiło mniej psów wystraszonych fajerwerkami

2.01.2020, 13:58

Każdego roku do białostockiego schroniska dla zwierząt trafia po kilkadziesiąt psów wystraszonych noworocznymi fajerwerkami. Jednak w tym roku liczba ta jest znacznie mniejsza niż przed laty.


Schronisko dla zwierząt w Białymstoku czeka na wolontariuszy

31.12.2019, 09:27

To okazja, by zrobić coś dla siebie dobrego i pomóc innym. We wtorek (31.12) ostatni dzień naboru na wolontariuszy w białostockim schronisku dla zwierząt.


Akcja PSIEBiegi w białostockim Schronisku dla Zwierząt

15.11.2019, 07:50

Biegamy samotnie, ale możemy pobiec też z innymi i dla innych. Najbardziej aktywne psy w Schronisku dla Zwierząt w Białymstoku pokonały trasę sześciu kilometrów u boku pasjonatów biegania.


Adoptowane ze schroniska psy paradowały w Białymstoku [zdjęcia]

6.10.2019, 13:40

W ten sposób chcą zachęcić do adopcji bezdomnych psów. Pracownicy białostockiego schroniska po raz czwarty zorganizowali "Paradę adopciaków".


Akcja "Miss na 4 łapkach" w Białymstoku - psy ze schroniska też są piękne! [zdjęcia]

18.08.2019, 03:48

Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Teatrem Dramatycznym w niedzielę (18.08) odbyła się akcja charytatywna pod nazwą "Miss na 4 łapkach".

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok