Radio Białystok | Wiadomości | Do sądu administracyjnego wpłynęła skarga samorządu ws. ulicy Łupaszki

Do sądu administracyjnego wpłynęła skarga samorządu ws. ulicy Łupaszki

27.01.2020, 18:00, akt. 18:13

Do miejscowego sądu administracyjnego wpłynęła skarga Rady Miasta Białystok na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego ws. ulicy im. mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" . W listopadzie wojewoda stwierdził nieważność uchwały, o zmianie nazwy tej ulicy w mieście na Podlaską.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski

Sąd nie wyznaczył jeszcze terminu rozpoznania skargi; pełnomocnik rady miasta ma tydzień na uzupełnienie braków formalnych - wynika z informacji uzyskanych w poniedziałek (27.01) przez PAP w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Białymstoku.


Ulicę na osiedlu Skorupy imieniem majora "Łupaszki" rada miasta nazwała w kwietniu 2018 r. Inicjatorami byli radni PiS, którzy mieli wtedy większość w radzie. Radni nadali ulicy nazwę majora Szendzielarza, mimo że prezydent miasta proponował inną nazwę: Podlaska.


Nazwa ulicy wzbudza emocje wśród białostoczan


Nazwa im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" od początku wzbudza jednak emocje w Białymstoku. Praktycznie tuż po jej nadaniu pojawiły się tam napisy i wlepki "zbrodniarz", tablice oblewane są czerwoną farbą. Kilka miesięcy temu na płocie otaczającym pobliską budowę malowane były hasła m.in. "Łupaszko - morderca!!!" i "Miejsce zbrodniarzy jest na śmietniku historii. Łupaszko to ludobójca!!!".


Kilka dni temu lokalne media informowały o kolejnych podobnych incydentach; na ogrodzeniu i garażach przy sąsiedniej ulicy ktoś napisał m.in. "Ulica zbrodniarza" oraz "Nikt nie chce mieszkać na ulicy zbrodniarza".


Zmiana nazwy na Podlaską


28 października ub. roku na sesję trafił projekt zmiany tej nazwy na Podlaską. Inicjatorami byli radni Forum Mniejszości Podlasia (FMP), które w radzie wchodzi w skład, większościowego w tej kadencji rady, klubu Koalicji Obywatelskiej. Autorzy tego projektu, odnosząc się do działań "Łupaszki", wskazywali, że na szlaku jego oddziałów "były spalone wsie i ludność cywilna". W głosowaniu, w którym rada opowiedziała się za zmianą tej nazwy, zdecydował jeden głos.


Wojewoda stwierdza nieważność uchwały


25 listopada wojewoda podlaski wydał rozstrzygnięcie nadzorcze i stwierdził nieważność tej uchwały. "Analiza jej treści wykazała, iż podjęta została z istotnym naruszeniem prawa" - napisali w uzasadnieniu prawnicy urzędu wojewódzkiego. W ich ocenie, przy procedowaniu tej uchwały doszło do naruszenia zasad techniki prawodawczej, a jej zapisy zostały zredagowane z naruszeniem zasad legislacji.


Uzasadnieniu dotyczącemu dotychczasowego patrona Szendzielarza "Łupaszki" zarzucili, że "wskazuje na fakty nieznajdujące potwierdzania w dokumentach historycznych". Przywołano pismo w tej sprawie prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka, który uzasadnieniu projektu uchwały zarzucił "poważne błędy merytoryczne", dotyczące m.in. pacyfikacji w 1944 roku litewskiej wsi Dubinki i spalenia części wsi Potoka (pod Białymstokiem) w maju 1945 roku.


"Organ nadzoru uznaje stanowisko prezesa IPN za miarodajne w przedmiotowym zakresie, z uwagi na to, że badania historyczne należą do ustawowych zadań tej instytucji" - napisano w uzasadnieniu rozstrzygnięcia wojewody podlaskiego, wskazując przy tym m.in., że w 1993 roku sąd wojskowy unieważnił, wydane po wojnie wyroki skazujące "Łupaszkę" na śmierć, a w 2006 roku Sejm przyjął uchwałę "oddającą mu cześć".


Postać mjr. Szendzielarza upamiętniona jest w przestrzeni publicznej w wielu miastach Polski

 - napisano w uzasadnieniu rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody.


W grudniu, jednym głosem, Rada Miasta Białystok zdecydowała o zaskarżeniu tego rozstrzygnięcia do sądu administracyjnego.

źródło: PAP | red: maj

ZOBACZ TEŻ:


Kolejny akt wandalizmu związany z "Łupaszką" w Białymstoku

24.01.2020, 11:11

"Ulica zbrodniarza", "Zmieńcie adres" czy "Nikt nie chce mieszkać na ulicy zbrodniarza" - takiej treści napisy pojawiły się na garażach i ogrodzeniu placu budowy przy ul. Warmińskie w Białymstoku. Ta znajduje się na osiedlu Skorupy, tuż przy ul. majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".


Białostocka rada miasta skierowała do sądu skargę ws. nazwy ulicy im. "Łupaszki"

8.01.2020, 15:24

Rada Miasta Białystok skierowała do sądu administracyjnego skargę na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego ws. ulicy im. mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". W listopadzie wojewoda stwierdził nieważność uchwały, o zmianie nazwy tej ulicy w mieście na Podlaską.


Będzie skarga do sądu administracyjnego ws. ulicy im. Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku

23.12.2019, 10:59

Będzie skarga do sądu administracyjnego na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego ws. ulicy im. majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku - taką decyzję podjęła w poniedziałek (23.12) rada miasta. Przed miesiącem wojewoda stwierdził nieważność uchwały o zmianie nazwy tej ulicy na Podlaską.


Sprawa zmiany nazwy ul. majora Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku może mieć swój finał w sądzie

2.12.2019, 15:19

Część białostockich radnych chce, by o sprawie nazwy ul. majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" zdecydował sąd. Jest już gotowy projekt uchwały w tej sprawie, przygotowany przez radnych Koalicji Obywatelskiej.


Prezes IPN Jarosław Szarek: mjr Zygmunt Szendzielarz zasłużył na dobrą pamięć

1.12.2019, 08:48

W ten sposób, dr Jarosław Szarek odniósł się do niedawnej uchwały białostockich radnych odbierającą ulicy imię majora. Tę decyzję unieważnił wojewoda podlaski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok