Radio Białystok | Wiadomości | Uczniowie podlaskich szkół mogą nadsyłać prace na konkurs "By czas nie zaćmił i niepamięć"

Uczniowie podlaskich szkół mogą nadsyłać prace na konkurs "By czas nie zaćmił i niepamięć"

3.02.2020, 15:04, akt. 15:17

Uczniowie podlaskich szkół mogą nadsyłać prace na konkurs historyczno-literacki "By czas nie zaćmił i niepamięć", poświęcony zbrodni katyńskiej, katastrofie smoleńskiej i obławie augustowskiej. Organizatorzy na prace czekają do 20 kwietnia.

Podlaski Kurator Oświaty – Beata Pietruszka i poseł PiS - Jarosław Zieliński, fot. Edyta Wołosik
Podlaski Kurator Oświaty – Beata Pietruszka i poseł PiS - Jarosław Zieliński, fot. Edyta Wołosik

Ósma edycja wojewódzkiego konkursu

Rozpoczęła się ósma edycja tego wojewódzkiego konkursu – mówiła w poniedziałek (03.02) na konferencji prasowej podlaski kurator oświaty Beata Pietruszka. Kuratorium Oświaty w Białymstoku jest jednym z organizatorów konkursu.

Beata Pietruszka dodała, że organizatorom zależy, aby wzięła w nim udział jak największa liczba uczniów. - Ważne jest, żeby młodzież miała to wychowanie patriotyczne, żeby znalazła także te trudne, ważne okresy z historii polskiej – mówiła kurator.

Konkurs powstał z inicjatywy posła PiS Jarosława Zielińskiego. Jak mówił na konferencji, ósma edycja konkursu przypada w roku, gdy obchodzimy okrągłe rocznice wydarzeń, którym poświęcony jest konkurs. Przypomniał, że będzie to 80. rocznica zbrodni katyńskiej, 75. rocznica obławy augustowskiej i 10. rocznica katastrofy smoleńskiej.

Jarosław Zieliński ocenił, że konkurs budzi duże zainteresowanie wśród uczniów, a do tej pory wzięło w nim udział ponad 400 młodych ludzi. - Konkurs ten jest uznawany przez zainteresowanych za przedsięwzięcie ważne i potrzebne – mówił i dodał, że przede wszystkim dlatego, że zwraca on uwagę na "trudne wydarzenia z naszej historii, połączone ze sobą tragizmem ich skutków".

Konkurs ma kształtować świadomość historyczną

Konkurs ma kształtować świadomość historyczną i patriotyczną młodzieży. Skierowany jest do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych, a także szkół ponadpodstawowych. Tematem prac mają być współczesne wydarzenia z historii Polski: zbrodnia katyńska, katastrofa smoleńska i obława augustowska.

Zieliński mówił, że uczniowie w swoich pracach przedstawiają swój punkt widzenia, ale muszą zawrzeć też bibliografię, aby pokazać źródła, na których się oparli. Poseł powiedział, że forma prac jest bardzo różnorodna, młodzi ludzie nadsyłają rozprawki, eseje, wywiady, wspomnienia i reportaże.

- Tutaj młodzież pokazuje swoją inwencję, także uczy się poszukiwać odpowiedzi na stawiane przez siebie i przez tytuł konkursu, przez historię, pytania – dodał Jarosław Zieliński.

Prace można zgłaszać do biura poselskiego Jarosława Zielińskiego w Białymstoku. Będzie je oceniać komisja, w której skład wchodzą pracownicy naukowi i nauczyciele.

Jarosław Zieliński zapowiedział też, że po tej edycji konkursu wszystkie dotychczas nagrodzone prace zostaną wydane.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku rozstrzygnięto konkurs dla uczniów "Wiersze z szuflady"

14.01.2020, 12:38

We wtorek (14.01) w Szkole Podstawowej nr 43 w Białymstoku rozstrzygnięto wojewódzki konkurs literacki "Wiersze z szuflady".


Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej rozstrzygnęło konkurs fotograficzny - Załomżenie

31.12.2019, 19:03

Fotografia Katarzyny Szymańskiej „Z górki na pazurki” zwyciężyła w konkursie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej – Załomżenie.


40 uczniów wzięło udział w Wojewódzkim Konkursie Historyczno - Literackim "By czas nie zaćmił i niepamięć"

17.06.2019, 17:37

Ten konkurs ma zainteresować młodzież szkolną najnowszą historią Polski.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!FK Paneveżys - Jagiellonia Białystok, 23.07.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
23.07.2024, 05:38, akt. 24.07.2024, 11:05

Jagiellonia pokonała mistrza Litwy 4:0
fot. Olga Gordiejew
REGION
23.07.2024, 17:40, akt. 18:12

Alarmująco niski poziom wody w Narwiźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok