Radio Białystok | Wiadomości | Wojewoda podlaski powoła radę ds. młodzieży, która zajmie się m.in. bezpieczeństwem w internecie

Wojewoda podlaski powoła radę ds. młodzieży, która zajmie się m.in. bezpieczeństwem w internecie

17.02.2020, 14:45, akt. 15:04

Bezpieczeństwem młodych ludzi przy korzystaniu z internetu zajmie się m.in. rada ds. młodzieży, którą powoła wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Zapowiedział to w poniedziałek (17.02) przy okazji konferencji z udziałem szefa MEN Dariusza Piontkowskiego i wiceministra cyfryzacji Adama Andruszkiewicza.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Czy internet jest źródłem zagrożeń? - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Białymstoku odbyła się konferencja o bezpieczeństwie w sieci

W Białymstoku w konferencji o bezpieczeństwie w sieci rozmawiali ministrowie, władze wojewódzkie z wojewodą i marszałkiem Arturem Kosickim, policja, kurator oświaty, parlamentarzyści i młodzież.

Obejrzeli film edukacyjny, który powstał we współpracy Ministerstwa Cyfryzacji z youtuberem "Reżyser Życia", prezentowano też wojewódzki program "Cyberświadomi, cyberbezpieczni" realizowany przez Komendę Wojewódzką Policji wspólnie z różnymi podmiotami.

Hate, cyberbullying (przemoc z wykorzystaniem internetu), patostreaming, dostęp nieletnich do treści erotycznych, używek, ataki hakerskie – m.in. na takie zagadnienia zwracano uwagę na konferencji.

Radę ds. młodzieży jako organ doradczy wojewody

Wojewoda poinformował, że w najbliższym czasie powoła radę ds. młodzieży jako swój organ doradczy. Będą w niej uczestniczyć przedstawiciele różnych instytucji. Wojewoda powiedział jedynie, że rada skorzysta z ich wiedzy i doświadczeń.

Chcemy, aby ta problematyka nie ograniczała się do realizacji w danych okresach różnego rodzaju programów czy konferencji

– poinformował wojewoda Bohdan Paszkowski. Dodał, że rada w dużej mierze będzie się właśnie zajmować tematyką zagrożeń w sieci.

Podczas konferencji podkreślano, że świadomość, uświadamianie młodym zagrożeń i mówienie o nich, to klucz do walki z tymi zagrożeniami.

Wy na pewno jesteście od nas, trochę już starszych, dużo sprawniejsi, jeżeli chodzi o korzystanie z nowoczesnych technologii, urządzeń elektronicznych i korzystania z sieci, ale pewnie nie zawsze zdajecie sobie sprawę z tego, że internet poza mnóstwem korzyści, atrakcji, może przysporzyć także troszkę kłopotów

– mówił do młodzieży szef MEN Dariusz Piontkowski.

Minister edukacji apelował o ostrożne i rozważne korzystanie z sieci, wyczulenie, rozróżnianie wiedzy od rzeczy niepotrzebnych, niebezpiecznych, bo w internecie można spotkać ludzi o złych intencjach, o fałszywej tożsamości, przestępców.

- Pamiętajcie, internet to wielkie dobro, ale także wielkie zagrożenie – mówił Dariusz Piontkowski. Apelował również do rodziców o czujność wobec zachowań dzieci w sieci.

Wiceminister Adam Andruszkiewicz podkreślał, że jednym z celów organizowanych konferencji jest zbieranie w dialogu od młodych ludzi uwag, by wspólnie wypracować dla Ministerstwa Cyfryzacji wnioski, które mogą być pomocne w edukacji na temat bezpieczeństwa młodych w sieci. Dodał, że pomaga w tym np. wysoki poziom wiedzy technicznej młodych ludzi.

- Ale młodzież także często widzi jako pierwsza nowe zagrożenia, jakie się pojawiają – mówił do młodzieży Andruszkiewicz.

Adam Andruszkiewicz apelował o dbanie o prywatność w internecie

Apelował, aby młodzi dbali o swoją prywatność na profilach w social mediach, by umieszczane tam materiały nie zostały wykorzystane przez innych w złych celach, wylogowywanie się z kont, nieudostępnianie nikomu haseł i danych, by nie dostały się w ręce przestępców, zachęcał do weryfikacji informacji z internetu, by umieć odróżnić prawdziwe od nieprawdziwych. - Rozmawiajcie ze swoimi rodzicami, nauczycielami – zachęcał Adam Andruszkiewicz.

Przypominano, że MC i MEN realizują różne projekty, których celem jest szybki i bezpieczny internet w szkole, np. program OSE – Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

A ja bym chciał was, mając dodatkowo mundur, przestrzec, że z jednej strony (...) możecie sprawić komuś przykrość (...), że wy nie jesteście też anonimowi w sieci, bo policji coraz łatwiej dotrzeć do osób, które właśnie w ten niewłaściwy sposób korzystają z internetu

– mówił do młodzieży Maciej Zakrzewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku i przestrzegał, że wiele takich zachowań może być przestępstwem, a za przestępstwa grożą kary.

Przypomniał, że do połowy 2021 r. działa w regionie program "Cyberświadomi, cyberbezpieczni", w którego ramach odbywają się spotkania z młodzieżą i z rodzicami. Policja uczy o zagrożeniach, także z wykorzystaniem autorytetów, np. znanych sportowców.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


10:10 z dzielnicowym

10.02.2020, 11:25

- Internet jest narzędziem. Tak jak młotek - można np. wbić nim gwoździa, a można sobie obić palec. Podobnie jest z internetem. Jeżeli nie będziemy uważni i ostrożni w korzystaniu z jego zasobów, może się to odwrócić przeciwko nam.


Nasze cyberdzieci rozpoczynają ferie

17.01.2020, 18:12

Dlaczego nie warto spędzać ferii jedynie przed komputerem i nieodłącznym smartfonem - podpowiada psycholog Beata Skowrońska.


Bezpieczeństwo - cybernetyczne i nie tylko

13.12.2019, 12:44

Sytuacja na świecie bardzo się dynamizuje. Zmieniają się priorytety mocarstw, co może podważać dotychczasowe sojusze. Przybyła nowa przestrzeń konfliktów, związana z bezpieczeństwem - rzeczywistość cyfrowa.


Cyberbezpieczeństwo

11.10.2019, 13:00

Premier podwyższył stopień bezpieczeństwa w naszym kraju do Bravo-CRP. To ma związek z wyborami i ma także zwrócić uwagę na cyberbezpieczeństwo.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok