Radio Białystok | Wiadomości | Muzułmański Związek Religijny w RP rekomenduje wiernym modlitwy w domu

Muzułmański Związek Religijny w RP rekomenduje wiernym modlitwy w domu

12.03.2020, 19:34, akt. 19:50

Władze Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP poprosiły w czwartek (12.03) wiernych o modlitwy indywidualne w domach, zamiast udziału w modlitwach zbiorowych w meczetach czy centrach zarządzanych przez tę najstarszą organizację polskich wyznawców islamu.

Fotolia.com
Fotolia.com

Prosimy, abyście pozostali w domach i odprawiali modlitwy indywidualnie. Nasza decyzja ma na celu ochronę ludzkiego życia i zdrowia. Wierzymy, że pomoże w ograniczeniu możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród naszych wiernych. Prosimy o zachowanie rozwagi i rozsądku, stosowanie się do wytycznych służb sanitarnych i organów państwowych

 - zaapelowało Najwyższe Kolegium MZR, w wydanym w czwartek (12.03) oświadczeniu.

Ograniczenie dotyczy modlitw piątkowych i modlitw zbiorowych do 29 marca, we wszystkich meczetach, centrach i domach modlitwy zarządzanych przez MZR. To m.in. zabytkowe meczety w Bohonikach i Kruszynianach, meczet w Gdańsku, Dom Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku czy Tatarskie Centrum Kultury Islamu w Suchowoli.

Muzułmański Związek Religijny w RP to najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu, przede wszystkim Tatarów, których największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim. Liczba jego członków szacowana jest na 5 tys. osób.

W minioną środę (11.03) tradycyjne modlitwy piątkowe i modlitwy zbiorowe w meczetach i domach modlitw odwołała rada imamów przy Lidze Muzułmańskiej w RP. Miejsca te zostały zamknięte na okres nie krótszy, niż dwa tygodnie.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Do końca marca odwołane rozprawy w białostockim sądzie rejonowym

12.03.2020, 17:11

Sąd Rejonowy w Białymstoku odwołał wszystkie rozprawy i posiedzenia jawne zaplanowane od 13 marca do końca miesiąca - takie są zapisy czwartkowego zarządzenia prezesa i dyrektora tego sądu. Są też ograniczenia dotyczące samego wejścia do budynku. Decyzje są związane z rozpowszechnianiem się koronawirusa.


Wstępna klasyfikacja pacjentów - przed USK uruchomiono specjalny kontener

12.03.2020, 16:19

Od czwartku (12.03) jeszcze przed wejściem do szpitala klinicznego w Białymstoku personel medyczny wstępnie klasyfikuje pacjentów.


Ministerstwo Zdrowia: Kolejne przypadki zakażenia koronawirusem

12.03.2020, 16:08

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, ze wykryto 2 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.


Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku wstrzymuje planowe zabiegi

12.03.2020, 15:22

W związku z zagrożeniem koronawirusem, od piątku (13.03) - do odwołania - Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku wstrzymuje planowe zabiegi we wszystkich swoich klinikach i oddziałach - poinformował w czwartek w komunikacie szpital.


Wojska obrony terytorialnej są w stanie podwyższonej gotowości w związku z koronawirusem

12.03.2020, 14:19

Od czwartku (12.03), od 9:00 rano w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej obowiązuje specjalny alert.


Minister zdrowia Łukasz Szumowski: wprowadzamy stan zagrożenia epidemicznego

12.03.2020, 13:30

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w Polsce zostaje wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego. To oznacza- jak wyjaśniał- że resort będzie mógł wprowadzić czasowy zakaz przemieszczania się osób czy zakaz obrotu niektórych produktów.


Abp Tadeusz Wojda: Będziemy zwiększać liczbę mszy świętych w parafiach, by nie było natłoku

12.03.2020, 07:38

Kościół zamierza wspierać wszelkie działania, by zapobiec rozszerzaniu się epidemii - deklaruje metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda. Do wszystkich proboszczów parafii archidiecezji białostockiej trafił specjalny komunikat z zaleceniami na najbliższe tygodnie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok