Radio Białystok | Wiadomości | Wkrótce testy na obecność koronawirusa będą robione także w Białymstoku

Wkrótce testy na obecność koronawirusa będą robione także w Białymstoku

13.03.2020, 17:31, akt. 18:00

W najbliższych dniach w Białymstoku mają ruszyć testy na oznaczenie koronawirusa w próbkach pobieranych od pacjentów - poinformowano w piątek (13.03) po południu na konferencji prasowej w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Obecnie próbki te są wożone do innych miast, bo w wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej nie ma odpowiedniego sprzętu do takich badań.


  

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski poinformował, że dokonano zamówień odpowiedniego sprzętu na wyposażenie wojewódzkiego sanepidu, bo są na to pieniądze, pomocy udzieli również Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.


Te nasze działania doprowadziły do - mam nadzieję pozytywnego efektu - a mianowicie jesteśmy przekonani o tym, że takie badania będą przeprowadzane w Białymstoku, w najbliższych dniach mam nadzieję, że będą tego efekty - powiedział Bohdan Paszkowski.


Wojewódzki konsultant ds. mikrobiologii lekarskiej Piotr Wieczorek powiedział, że laboratorium w sanepidzie będzie doposażone w sprzęt i kompatybilne do niego odczynniki.


UMB pomoże w badaniach 

Prorektor ds. nauki i rozwoju Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Moniuszko poinformował u wojewody, że uczelnia wypożycza właśnie wojewódzkiemu sanepidowi dwa urządzenia do badań (do izolacji materiału genetycznego oraz do wykrywania materiału genetycznego wirusa), w badaniach pomogą też pracownikom stacji sanitarno-epidemiologicznej pracownicy uczelni. "Po to, żeby ta praca ruszyła jak najszybciej i jak najbardziej efektywnie" - dodał prof. Moniuszko.

Prof. Moniuszko poinformował, że gdy uczelnia dowiedziała się, że mogą być jakieś opóźnienia w dostawie sprzętu, który ma doposażyć stację sanepidu, zdecydowała o wsparciu tej stacji. "Dla naszego wspólnego dobra, po to, żeby jak najszybciej wdrożyć realizację na terenie również województwa podlaskiego" - powiedział.


Pierwsze badania rozpoczną się w najbliższych dniach 

Prorektor dodał, że pierwsze badania, testy oznaczania koronawirusa, mogą ruszyć w Białymstoku w najbliższych dniach, "może nawet w ciągu kilkudziesięciu godzin", ale nie oznacza to, że materiały do badań od pacjentów nie będą wysyłane do Warszawy. Tłumaczył, że chodzi o to, by móc działać jak najszybciej w związku z dynamiką potwierdzanych zachorowań.


Jedno laboratorium w regionie to za mało - uważa UMB

Ponadto uczelnia chce utworzyć u siebie własne, dodatkowe laboratorium do oznaczania koronawirusa, niezależnie od wsparcia udzielanego sanepidowi, równolegle, bo - jak mówił - zapotrzebowanie na wykonywanie testów będzie wzrastać, jedno laboratorium w regionie to za mało.

Wojewoda podlaski apelował o "spokojne, rozważne podejście do zagrożeń, które występują" w związku z koronawirusem.

W Podlaskiem dotychczas nie potwierdzono obecności koronawirusa. Z piątkowych danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w związku z podejrzeniem koronawirusa w szpitalach przebywają 4 osoby, 17 jest objętych kwarantanną, 396 nadzorem epidemiologicznych, a do badań pobrano 77 próbek.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


BCO zaostrza procedury związane z przebywaniem w szpitalu i jego poradniach

13.03.2020, 17:17

Białostockie Centrum Onkologii wprowadza dodatkowe procedury związane z przebywaniem w szpitalu i jego poradniach specjalistycznych. To w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce.


PKS Nova ogranicza kursy - chodzi o bezpieczeństwo podróżnych

13.03.2020, 13:11

Spółka PKS Nova zawiesza kursy dalekobieżne i ogranicza ruch na trasach lokalnych. Chodzi o bezpieczeństwo podróżnych i kierowców w związku z zagrożeniem koronawirusem.


Szpital w Łomży nie jest przygotowany na przekształcenie w zakaźny - tak uważa p.o. dyrektora Joanna Chilińska

13.03.2020, 12:42

Pozbawienie opieki pacjentów jedynego szpitala w 60 tys. mieście oraz niewystarczająca kadra i brak specjalistycznego sprzętu – Szpital Wojewódzki w Łomży nie jest przygotowany na przekształcenie w profilowy szpital zakaźny – uważa p.o. dyrektora tej placówki Joanna Chilińska.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok