Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku przeprowadzane są już testy na obecność koronawirusa

W Białymstoku przeprowadzane są już testy na obecność koronawirusa

16.03.2020, 18:49, akt. 18:56

W Białymstoku ruszyły testy na oznaczenie koronawirusa w próbkach pobranych od pacjentów - poinformował w poniedziałek (16.03) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Poinformowano, że przebadane dotąd próbki miały wyniki ujemne.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Wojewoda wraz z zastępcą dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku Pawłem Buczko poinformowali o tym w zamieszczonym w poniedziałek po południu w mediach społecznościowych nagraniu, które nazwano breifingiem; nie wzięli w nim udziału dziennikarze, nie było też możliwości zadawania pytań.

Utworzenie laboratorium w tej stacji zapowiadano na konferencji prasowej w minionym tygodniu; wcześniej nie przeprowadzano tam badań, bo nie było odpowiedniego sprzętu, a próbki wożono do innych miast. "Województwa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku w zasadzie od soboty ma gotową linię i zaczęła w tym zakresie przeprowadzać badania" - poinformował w nagraniu Paszkowski.


Paweł Buczko powiedział, że laboratorium było przygotowywane od piątku, a sprzęt został użyczony przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Pracownicy UMB pomagają też w przeprowadzaniu badań.


Paweł Buczko mówił, że pierwsze trzy testy zostały przeprowadzone w sobotę i miały wyniki ujemne, w niedzielę - wykonano siedem próbek, także z ujemnymi wynikami. Natomiast w poniedziałek - jak poinformował - stacja otrzymała osiem testów do zbadania.


"Docelowo chcemy, aby w stacji w ciągu doby abyśmy mogli wykonać 50 takich testów" - powiedział Paweł Buczko i ocenił, że na obecną chwilę daje to "duże pole do badań".


W województwie podlaskim nie potwierdzono dotąd przypadku koronawirusa. Wojewoda poinformował w nagraniu, że na godz. 13.00: 426 osób pozostawało pod nadzorem epidemiologicznym, 78 pozostawało na kwarantannie, a 11 osób było hospitalizowanych. Pobrano też dotąd 135 próbek do badania, z czego - jak powiedział Paszkowski - na wyniki czeka kilkanaście próbek.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Od wtorku Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku wstrzymuje planowe przyjęcia

16.03.2020, 17:35

Od wtorku (16.03) Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku w związku z koronawirusem zawiesza do odwołania planowe przyjęcia do wszystkich klinik i oddziałów - poinformował w poniedziałek szpital. Wcześniej zostały wstrzymane planowe zabiegi w szpitalu.


Kwarantanna bez względu na koronawirusa - felieton Tomasza Kubaszewskiego

16.03.2020, 17:20

Co jest dla niektórych ważne w czasach zarazy?


Podlaskie: Policjanci kontrolują osoby, które są objęte kwarantanną

16.03.2020, 15:23

Blisko 80 mieszkańców woj. podlaskiego objętych jest kwarantanną w związku z epidemią koronawirusa. Wszystkich kontrolują podlascy policjanci. Sprawdzają osobiście, czy te osoby na pewno nie opuszczają swoich mieszkań.


Przemysław Tuchliński: nie ma żadnego zagrożenia jeśli chodzi o jakość białostockiej wody

16.03.2020, 14:50

Choć Wodociągi Białostockie nie są od poniedziałku (16.03) dostępne dla mieszkańców i interesantów, to nie ma żadnego zagrożenia jeśli chodzi o jakość wody. Taką informację z tej miejskiej spółki przekazał zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński.


Maciej Olesiński

16.03.2020, 14:41

Szpital w Łomży na czas walki z koronawirusem zostaje przekształcony w szpital zakaźny. Co mają robić pacjenci poradni specjalistycznych znajdujących się w placówce?


Nie trzeba już będzie wysyłać próbek do innych miast - w Białymstoku uruchomiono laboratorium

16.03.2020, 14:40

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że do 3 tysięcy na dobę wzrośnie liczba wykonywanych badań w kierunku koronawirusa.


Protesty w Łomży dot. przekształcenia szpitala

16.03.2020, 13:55

Szpital w Łomży jako jedyny w województwie podlaskim ma przyjmować pacjentów z koronawirusem. Protestują i mieszkańcy, i personel. W audycji też o wyborach prezydenckich - czy trzeba przesunąć ich termin?


Prezydent Białegostoku i jego zastępcy komunikują się ze sobą online

16.03.2020, 12:39

By zminimalizować ryzyko potencjalnego zakażenia koronawirusem prezydenta Białegostoku i jego zastępców, pracują oni oddzielnie i komunikują się ze sobą tylko online lub telefonicznie. W poniedziałek (16.03) w tej formie odbyła się również ich wspólna konferencja prasowa.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: pexels.com
Z POLICJI
16.07.2024, 14:09, akt. 17.07.2024, 05:45

Kolejny oszukany na "inwestycję w kryptowaluty"


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok