Radio Białystok | Wiadomości | Schronisko dla psów w Białymstoku zamknięte w związku z koronawirusem, ale adopcje wciąż możliwe

Schronisko dla psów w Białymstoku zamknięte w związku z koronawirusem, ale adopcje wciąż możliwe

19.03.2020, 16:12, akt. 17:43

W ubiegły czwartek (12.03) schronisko do odwołania zostało zamknięte dla odwiedzających i wolontariuszy, którzy socjalizują i wyprowadzają psy na spacery.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński

Jak wyjaśniała w komunikacie kierownik schroniska Anna Jaroszewicz, decyzja taka podyktowana jest koniecznością zminimalizowania ryzyka zachorowania wśród pracowników. Gdyby zostali objęci kwarantanną, nawet domową, zwierzęta zostałyby bez opieki i nadzoru na okres 14 dni.

Mimo że brama schroniska jest zamknięta i wisi na niej napis "W związku z zagrożeniem koronawirusem Schronisko dla Zwierząt w Białymstoku zamknięte do odwołania" i "Wstęp wzbroniony", wciąż można adoptować psa.

Jak powiedziała Anna Jaroszewicz, adopcje odbywają się na specjalnych zasadach, bo odwiedzający nie mogą wejść na teren schroniska i wybrać sobie psa, porozmawiać z pracownikami i załatwić wszystkich formalności w biurze. Obecnie - jak mówiła - decyzje o adopcji podejmowane są telefonicznie; decyzję taką może podjąć tylko i wyłącznie kierownik schroniska.

Każda osoba, która chce adoptować psa, musi odbyć ze mną rozmowę telefoniczną, odpowiedzieć na pytania, wysłuchać moich rad i wskazówek dotyczących konkretnego psa, jego zachowań i potrzeb. Dopiero na tej podstawie podejmowane są decyzje 

- dodała Anna Jaroszewicz. 

Na teren schroniska mogą wejść tylko pracownicy 

Dokumenty dotyczące adopcji wypełniane są elektronicznie, a pies wydawany właścicielom przy bramie schroniska, bo nikt na jego teren, oprócz pracowników, wejść nie może. W ten sposób dom znalazła 10-letnia Meszka, która do schroniska trafiła 1 stycznia. Rodzina przed adopcją została poinformowana o jej zachowaniu i przyzwyczajeniach.

Anna Jaroszewicz powiedziała, iż nie są możliwe adopcje wszystkich psów. 

Trudny, wymagający socjalizacji pies na pewno w ten sposób nie zostanie adoptowany, ale te, o których wiemy, że mają dobry kontakt z ludźmi, są socjalizowane i w naszej ocenie nie powinny sprawiać trudności, mają szansę na dom 

- dodała Anna Jaroszewicz.

Ze schroniska można też odebrać swoje psy, należy się skontaktować z placówką.

Anna Jaroszewicz pytana, czy w związku z pojawiającymi się informacjami, że zwierzęta domowe mogą przenosić koronawirusa, otrzymują więcej zgłoszeń o błąkających się w mieście psach, powiedziała, że nie. W jej ocenie, w ostatnim czasie nie trafia więcej psów, w schronisku - czego były obawy - nie ma tłoku, właściciele odbierają swoje psy.

W schronisku przebywa ok. 200 psów. Miesięcznie trafia do niego około 60 zwierząt, podobna liczba opuszcza je w analogicznym czasie- część to psy mające właścicieli, które wracają do swoich domów, część znajduje nowych opiekunów.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nie idź do Urzędu Skarbowego, załatw sprawę przez internet - zachęcają urzędnicy w Białymstoku

19.03.2020, 10:37

Wszystkie zaświadczenia, które wydają Urzędy Skarbowe, można zdobyć przez internet. O tym przypomina Krajowa Administracja Skarbowa w związku z czasowym zamknięciem urzędów dla podatników.


"Jak nie ma młodzieży, to Suchowola nie żyje" - mieszkańcy o ograniczeniach związanych z koronawirusem [zdjęcia]

18.03.2020, 18:23

Zamknięte szkoły, uczelnie, restauracje i ograniczony ruch na granicach. Walka z koronawirusem zmienia nasze życie.


Jak wygląda życie podczas kwarantanny?

18.03.2020, 08:15

Wszyscy wierzymy, że to nasza szansa na powstrzymanie epidemii. Rządowe ograniczenia, zamknięte szkoły i przedszkola, kawiarnie i restauracje - to wszystko zatrzymało wielu mieszkańców naszego regionu w domach.


Zamknięte bary i restauracje - przedsiębiorcy mogą zaoferować jedynie posiłki na dowóz

15.03.2020, 15:33

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w piątek (13.03) premier Mateusz Morawiecki poinformował o decyzji zamknięcia wszystkich miejsc, w których zazwyczaj gromadzą się ludzie. 


Koronawirus: zmiany w komunikacji miejskiej w Białymstoku

15.03.2020, 07:58

Dezynfekcja autobusów, ale też wstrzymana do odwołania komunikacja nocna i wprowadzenie sobotniego rozkładu jazdy w dni powszednie. To tylko niektóre zmiany w białostockiej komunikacji miejskiej związane z zagrożeniem koronawirusem.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Renata Reda
REGION
29.02.2024, 20:33, akt. 1.03.2024, 07:55

Gmina Perlejewo ma nowy herb

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok