Radio Białystok | Wiadomości | Chemicy z UwB wsparli środkami ochrony Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną

Chemicy z UwB wsparli środkami ochrony Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną

20.03.2020, 17:05, akt. 17:20

Środki ochrony osobistej oraz wyposażenie laboratoryjne przekazał Wydział Chemii Uniwersytetu w Białymstoku do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna od początku tygodnia prowadzi laboratorium, w którym bada testy pod kątem koronawirusa. Laboratorium działa dzięki użyczeniu przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku potrzebnego sprzętu; pracownicy UwB wspierają także inspektorów w przeprowadzaniu badań.

Stację wsparł także Uniwersytet w Białymstoku. Jak poinformowała w piątek (20.03) w komunikacie rzeczniczka uczelni Katarzyna Dziedzik, chemicy przekazali do sanepidu: 2,8 tys. sztuk jednorazowych nitrylowych rękawiczek, 70 maseczek i 8 kg alkoholu etylowego do dezynfekcji.

- Przekazali ponadto stacji wyposażenie, które jest potrzebne do przeprowadzania testów: 1400 plastikowych fiolek, 350 probówek reakcyjnych i 40 płytek reakcyjnych (każda na 48 próbek) - dodała.

- Uznaliśmy, że przekażmy je tam, gdzie teraz są najbardziej potrzebne, czyli do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku. To wyraz naszej odpowiedzialności i solidarności z ludźmi, którzy ratują zdrowie Polaków, jednocześnie narażając własne. Wśród nich  jest wielu absolwentów naszego wydziału. Wszyscy powinniśmy zrobić co się da, by zapewnić im możliwość bezpiecznej i jednocześnie jak najwydajniejszej pracy - powiedziała cytowana w komunikacie dr hab. Agnieszka Wilczewska z Wydziału Chemii UwB. 

Wyjaśniła, że część z przekazanych rzeczy pochodzi z zapasów, część została zakupiona na potrzeby cyklu "Spotkania z Nauką", które - jak dodała - "z powodu epidemii zostały odwołane".


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocka firma zaczęła szyć maseczki ochronne - trafią one do szpitali

20.03.2020, 13:37

W związku z epidemią niektórzy podlascy przedsiębiorcy musieli zmienić profil produkcji. Tak też zrobiła jedna z białostockich firm, która oprócz szycia bielizny, zaczęła produkować także maseczki ochronne.


Prywatna firma z Suwałk przekazała szpitalowi 500 maseczek ochronnych

19.03.2020, 11:25

Szpital Wojewódzki w Suwałkach dostał od lokalnej firmy 500 maseczek ochronnych. Pracownicy placówki szyją także sami maseczki chirurgiczno-zabiegowe


Mieszkańcy Łomży wspierają pracowników szpitala

18.03.2020, 17:55

Maseczki, płyny dezynfekcyjne i fartuchy chcą przekazać pracownikom łomżyńskiego szpitala właściciele salonów kosmetycznych, fryzjerskich i gabinetów dentystycznych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok