Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy terytorialsi pomagają m.in. w ochronie granic Polski i wspierają kombatantów

Podlascy terytorialsi pomagają m.in. w ochronie granic Polski i wspierają kombatantów

autor: Wojciech Szubzda

22.03.2020, 13:25, akt. 13:33

Podlascy terytorialsi angażują się w coraz większą liczbę działań, które mają przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Pomagają m.in. w ochronie granic Polski i wspierają kombatantów.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

WOT prowadzą operację "Odporna Wiosna"  

W całym kraju Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii operację przeciwkryzysową pod kryptonimem "Odporna Wiosna"  - mówi rzecznik 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej por. Łukasz Wilczewski.

Operacja "Odporna Wiosna" to szereg działań, zmierzających do jednego celu, jakim jest zatrzymanie transmisji koronawirusa. Terytorialsi m.in. dostarczają żywność, leki, wspierają służby sanitarne oraz samorząd terytorialny współpracują z ośrodkami pomocy społecznej, wspierają osoby potrzebujące, starsze. Opiekujemy się również kombatantami Armii  Krajowej

- wylicza por. Łukasz Wilczewski.

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie polskich terytorialsów, w całym kraju już 2,5 tys. żołnierzy WOT jest bezpośrednio zaangażowanych w przeciwdziałanie rozpowszechnianiu się pandemii koronawirusa. Następnych 22 tys. terytorialsów jest gotowych podjąć takie działania w ciągu 12 godzin od chwili zgłoszenia.

Żołnierze oddają krew

Żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej odpowiedzieli również na apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, dlatego oddają krew, a 26 marca w jednostce wojskowej w Białymstoku zorganizują akcję honorowego oddawania krwi.

Centrum Krwiodawstwa w Białymstoku na swojej stronie internetowej zamieściło apel o oddawanie krwi. Zachęca do tego osoby, które w ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną.

Żołnierze nawiązali również współpracę z ośrodkami pomocy społecznej i np. w Hajnówce pomogli już w dystrybucji żywności. Jednocześnie terytorialsi przetrzegają przed oszustami, którzy mogą próbować podszywać się pod żołnierzy. 

W każdym przypadku kontaktu z osobami wspieranymi żołnierze WOT podejmują szczególne środki ostrożności. Tzw. zespoły zadaniowe wyposażone są w maseczki, środki dezynfekcji. Każdy zespół jest umundurowany, ubrany w odblaskową kamizelkę, elementem wyróżniającym jest oliwkowy beret. W razie wątpliwości i obaw przed oszustami osoby zaopatrywane powinny skontaktować się z najbliższym ośrodkiem pomocy społecznej, gdzie będą mogły potwierdzić taką wizytę

- czytamy w  komunikacie WOT.

Kolejnym elementem akcji "Odporna Wiosna" jest całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia pomocy psychologicznej. Jest to  propozycja dla osób samotnych, starszych, źle znoszących izolację, czy  odczuwających stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią  koronawirusa. Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 100 102, wszystkie  osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego mogą uzyskać  profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jak wyglądało zamknięte przez 3 dni przejście w Ogrodnikach? [zdjęcia, wideo]

20.03.2020, 17:12

Przez kilka dni przejście w Ogrodnikach na polsko-litewskiej granicy było całkowicie zamknięte. Słychać było tylko szum wiatru i śpiew ptaków. Zdążyliśmy zrobić zdjęcia, zanim puszczono tamtędy ciężarówki.


Wojska Obrony Terytorialnej wspierają dystrybucję żywności

20.03.2020, 07:50

Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczęły wsparcie ośrodków pomocy społecznej w dystrybucji żywności do osób potrzebujących w związku z epidemią koronawirusa. Pierwszą współpracę nawiązały w Hajnówce Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i 14. batalion lekkiej piechoty.


Jak wygląda życie podczas kwarantanny?

18.03.2020, 08:15

Wszyscy wierzymy, że to nasza szansa na powstrzymanie epidemii. Rządowe ograniczenia, zamknięte szkoły i przedszkola, kawiarnie i restauracje - to wszystko zatrzymało wielu mieszkańców naszego regionu w domach.


Podlascy terytorialsi zaangażowani w walkę z koronawirusem

16.03.2020, 09:11

Pomagają w ochronie granic, opiekują się również kombatantami. Podlascy terytorialsi są zaangażowani w walkę z koronawirusem.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok