Radio Białystok | Wiadomości | W jednej z białostockich parafii prawosławnych interweniowała policja - na liturgii było ponad 50 osób

W jednej z białostockich parafii prawosławnych interweniowała policja - na liturgii było ponad 50 osób

autor: Marta Nazarko

22.03.2020, 17:06, akt. 17:10

Policja interweniowała w niedzielę (22.03) podczas Liturgii w cerkwi św. Jerzego na Nowym Mieście w Białymstoku. To dlatego, że na nabożeństwie było więcej niż 50 osób.

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka

Jak szacuje proboszcz ks. Grzegorz Misijuk - było około 70 osób. Dodaje, że wierni stali w odstępach. Mówi też, że z miejsca, w którym stał przed liturgią, nie było dokładnie widać, ile jest osób w świątyni, poza tym część przyszła już w trakcie nabożeństwa i nie chciał nikogo wypraszać. Jak mówi - funkcjonariusze także nikogo nie wypraszali, ocenili sytuację i spisali raport.

W związku dzisiejszą sytuacją proboszcz parafii św. Jerzego postanowił, że od przyszłej niedzieli - sprawowane będą trzy święte liturgie: o 7:30 na bocznym ołtarzu górnej części świątyni, o 8:30 - w dolnej części i o 10:00 - przy głównym ołtarzu na górze.

Księża apelują też, by część wiernych przychodziła na nabożeństwa w dni powszednie, gdy jest znacznie mniej ludzi.

Na stronach internetowych niektórych białostockich parafii prawosławnych pojawiły się apele, by przestrzegać zaleceń krajowych służb sanitarnych i epidemiologicznych. Nie ma natomiast konkretnych wytycznych skierowanych do wiernych, w jaki sposób przestrzegać zakazu zgromadzeń powyżej 50-ciu osób.

Zalecamy, aby udział w nabożeństwach wyrażał naszą wiarę i jednocześnie troskę o naszych bliźnich. Przyjęcie Ciała i Krwi Chrystusa to zbawienny dar. Niezmiennie pamiętajmy, że wymaga ono naszego przygotowania, wiary i bojaźni Bożej. Nie jest i nie może być wymuszane, a powinno stanowić naszą odpowiedź na słowa Zbawiciela "jeśli chcesz, to chodź..."

- czytamy np. na stronie prawosławnej parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku.

W kościele katolickim już wcześniej udzielono wiernym dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych mszach. Za godzinę będziemy transmitować mszę świętą z białostockiej katedry, nabożeństwu przewodniczyć będzie arcybiskup Tadeusz Wojda. Rano transmitowaliśmy też nabożeństwo z cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostockie parafie wspierają ratowników medycznych

21.03.2020, 14:00

Parafie w Białymstoku udostępniają ratownikom pomieszczenia, żeby nie siedzieli w jednym miejscu - w budynku przy Poleskiej. Gdyby jeden z nich zakaził się koronawirusem, trzeba byłoby zamknąć całe pogotowie.


Transmisje nabożeństw na antenie Polskiego Radia Białystok

29.03.2020, 05:05

Dwie transmisje niedzielnych (29.03) nabożeństw przeprowadzimy na naszej antenie. Od 7:45 nadawać będziemy z cerkwi Hagia Sophia, a od 18:00 z białostockiej katedry.


Abp Tadeusz Wojda: Będziemy zwiększać liczbę mszy świętych w parafiach, by nie było natłoku

12.03.2020, 07:38

Kościół zamierza wspierać wszelkie działania, by zapobiec rozszerzaniu się epidemii - deklaruje metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda. Do wszystkich proboszczów parafii archidiecezji białostockiej trafił specjalny komunikat z zaleceniami na najbliższe tygodnie.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA














źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok