Radio Białystok | Wiadomości | Transmisje nabożeństw na antenie Polskiego Radia Białystok

Transmisje nabożeństw na antenie Polskiego Radia Białystok

autor: Anna Petrovska, Dominika Dębska, Edyta Wołosik

29.03.2020, 05:05, akt. 13:59

Dwie transmisje niedzielnych (29.03) nabożeństw przeprowadzimy na naszej antenie. Od 7:45 nadawać będziemy z cerkwi Hagia Sophia, a od 18:00 z białostockiej katedry.

Zmiana programu w Polskim Radiu Białystok - transmisje nabożeństw z białostockiej cerkwi i katedry
Zmiana programu w Polskim Radiu Białystok - transmisje nabożeństw z białostockiej cerkwi i katedry

Jak dotrzeć do wiernych w czasach epidemii? Rozwiązania szukają duszpasterze w archidiecezji białostockiej. Coraz więcej parafii wykorzystuje media i Internet do wspólnej modlitwy z ludźmi pozostającymi w domach - mówi rzecznik białostockiej kurii, ks. Andrzej Dębski. 

- Do tego zachęcali nas nasi biskupi, jak też papież Franciszek, aby dzisiejsze media stały się taką kolejną amboną - dodaje ks. Dębski.

Swoje nabożeństwa transmitują już m.in. białostockie parafie Zmartwychwstania Pańskiego, św. Rocha, św. Kazimierza. Księża wykorzystują do tego możliwość transmisji na profilu facebookowym parafii lub zakładają oddzielne kanały na You Tube. Codzienne transmisje mszy (od poniedziałku do soboty z kaplicy białostockiej kurii, w niedzielę - z katedry) prowadzi też portal archidiecezji.

Także Radio Białystok co niedzielę transmituje mszę z białostockiej katedry, której przewodniczy metropolita abp Tadeusz Wojda. Początek o 18:00.


Dyspensa od mszy świętej w Kościele

W przypadku Kościoła katolickiego jest dyspensa od mszy świętej. Dotyczy ona wszystkich, którzy obawiają się zakażenia koronawirusem, a także osób w podeszłym wieku, dzieci i młodzieży, ich opiekunów, a także wiernych z objawami infekcji.Transmisja nabożeństw również w InternecieTo szansa na to, by na nowo odczuć głód Boga - tak o radykalnym ograniczeniu uczestnictwa w mszach mówi metropolita białostocki, abp Tadeusz Wojda. Po wprowadzeniu kolejnych restrykcji, w kościele poza księdzem i ministrantami może przebywać maksymalnie 5 osób.

Wiele osób w kontekście zbliżających się Świąt Wielkanocnych krytykuje rządowe postanowienia. Metropolita białostocki zachęca, by mimo wszystko wierni przestrzegali zaleceń.

Abp zachęca, by wierni swoje cierpienie i smutek w tym czasie ofiarowali w intencji zahamowania epidemii.

Cerkiew: nabożeństwa zgodnie z harmonogramem

Modlitwy o ustanie epidemii i wzmożona czujność wiernych. Hierarchowie Cerkwi prawosławnej w Polsce apelują o odpowiedzialność w codziennym życiu w związku ze stanem epidemii koronawirusa.

Biskupi apelują do wiernych i księży o modlitwę - mówi rzecznik prasowy diecezji białostocko-gdańskiej ks. Anatol Szymaniuk z Białegostoku.


| red: rbon, ary, sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Cerkiew: wszystkie nabożeństwa będą odprawiane zgodnie z harmonogramem

17.03.2020, 13:25

Sobór biskupów Cerkwi prawosławnej w Polsce wydał komunikat w sprawie epidemii koronawirusa.


Jak zachować się podczas transmisji mszy świętych

15.03.2020, 08:45

Transmisje mszy świętych przeżywamy tak, jak byśmy byli w kościele, skupiamy się na Eucharystii i nie robimy innych rzeczy, wykonujemy gesty liturgiczne np. znak krzyża, włączamy się w śpiew i odpowiadamy na wezwania celebransa – powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.


abp Stanisław Gądecki zwrócił się do biskupów diecezjalnych, by na mszy św. przebywało do 50 osób

13.03.2020, 21:11

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się do biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas każdej mszy św. i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób - poinformowało PAP Biuro Prasowe KEP.


Abp Tadeusz Wojda: Będziemy zwiększać liczbę mszy świętych w parafiach, by nie było natłoku

12.03.2020, 07:38

Kościół zamierza wspierać wszelkie działania, by zapobiec rozszerzaniu się epidemii - deklaruje metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda. Do wszystkich proboszczów parafii archidiecezji białostockiej trafił specjalny komunikat z zaleceniami na najbliższe tygodnie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok