Radio Białystok | Wiadomości | Prezydent Białegostoku apeluje o regulowanie zobowiązań przed terminem, by stworzyć "fundusz solidarnościowy"

Prezydent Białegostoku apeluje o regulowanie zobowiązań przed terminem, by stworzyć "fundusz solidarnościowy"

24.03.2020, 15:42, akt. 15:46

Prezydent Białegostoku zaapelował we wtorek (24.03) do mieszkańców, w tym działających w mieście przedsiębiorców, którzy mają możliwość regulowania zobowiązań czynszowych czy podatkowych, by wpłacali pieniądze z wyprzedzeniem. Jak argumentował, stworzyłoby to "fundusz solidarnościowy" do pomocy tym, którzy tracą źródła utrzymania.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda
Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

- Z niektórych stron płyną apele o pomoc i oczywiście na te apele nie pozostajemy obojętni. Ale też jeżeli to jest wspólnota, to musimy sobie wspólnie pomagać - mówił na wtorkowej wideokonferencji prezydent Tadeusz Truskolaski. Mówił, że każdy jest zobowiązany do regulowania szeregu zobowiązań finansowych, podkreślał, że zasadne są apele o pomoc przedsiębiorcom, którzy z dnia na dzień znaleźli się w trudnej sytuacji.

Z tym, że chciałbym zaapelować do tych, którzy mogą na przykład wpłacić swoje zobowiązania, choćby z tytułu podatku od nieruchomości, aby to zrobili. W ten sposób utworzy się pewien fundusz, fundusz solidarności i będzie można przekładać płatności, odkładać na lepsze czasy, rozkładać na raty czy też - w skrajnie trudnych sytuacjach - również je umarzać. Bo będziemy mieli wtedy źródło finansowania

- powiedział prezydent Białegostoku.

Zaznaczył, że nie wszyscy znaleźli się w podobnie trudnej sytuacji finansowej w związku z pandemią koronawirusa. - Nie proszę o jakieś dobrowolne wpłaty, tylko o to, by w miarę możliwości, jeżeli ktoś może, to żeby te płatności, które przypadają np. na kwiecień czy czerwiec, uregulować już w tej chwili. Wtedy będziemy mieli łatwiejszą sytuację budżetową - apelował.

- Jesteśmy wspólnotą i tylko jako wspólnota możemy przetrwać, tzn. że ci, którzy są silniejsi powinni solidaryzować się i stworzyć taki fundusz solidarnościowy, z którego będziemy mogli pomagać tym najsłabszym - mówił. Zapewniał, że dopóki miasto będzie działało, to żaden mieszkaniec, który zwróci się do samorządu o pomoc "nie zostanie odesłany z kwitkiem". - Ale też trzeba pamiętać, że możliwości są zdecydowanie ograniczone, one jeszcze będą malały - dodał.

Dzień wcześniej informował, że podjął decyzję o odroczeniu terminu płatności czynszu za najem komunalnych lokali użytkowych i dzierżawę miejskich nieruchomości. Chodzi o czynsz za marzec, który może być zapłacony do 21 kwietnia. Na czas zamknięcia miejskiego targowiska (na razie na miesiąc) osoby prowadzące tam działalność zostały zwolnione o opłat.

Władze miasta poinformowały też we wtorek, że uruchomiona została rezerwa budżetowa Białegostoku w kwocie 2 mln zł, z przeznaczeniem na zakup najbardziej potrzebnego wyposażenia i środków zabezpieczających w związku z pandemią koronawirusa. Pieniądze będą wykorzystane np. na tworzenie miejsc obowiązkowej kwarantanny, do czego samorządy obligują przepisy.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy samorządowcy próbują ratować miejsca pracy zagrożone z powodu epidemii koronawirusa

24.03.2020, 14:39

Jedne samorządy jeszcze zastanawiają się nad formą pomocy dla miejscowych przedsiębiorców, inne już wprowadziły ulgi w podatkach.


Spółka Van Pur przekaże pieniądze na pomoc dla szpitali i małych firm

24.03.2020, 14:08

To pieniądze na pomoc dla szpitali i małych firm, które w związku z epidemią koronawirusa mają problemy. Spółka Van Pur - właściciel Browaru Łomża przekaże dwa miliony złotych. Po milionie trafi do placówek medycznych i na Fundusz dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw.


Rząd wprowadza nowe obostrzenia w walce z koronawirusem

25.03.2020, 00:29

Musimy dalej ograniczać jeszcze możliwe zgromadzenia, właściwie wyłącznie do absolutnego minimum, nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby - powiedział we wtorek (24.03) premier Mateusz Morawiecki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: stock.adobe.com
REGION
15.05.2021, 08:07, akt. 08:12

Promy na Bugu wznawiają kursowanie

Dwie osoby zostały ranne w wypadku do którego doszło za Kupiskami koło Łomży, fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
14.05.2021, 11:38, akt. 11:45

Wypadek k. Łomży - dwie osoby ranne

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok