Radio Białystok | Wiadomości | Na dużej sali i w maseczkach - Sesja Rady Miasta Białegostoku

Na dużej sali i w maseczkach - Sesja Rady Miasta Białegostoku

autor: Edyta Wołosik

30.03.2020, 09:38, akt. 12:44

Z zastosowaniem zasad bezpieczeństwa związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa odbyła się w poniedziałek (30.03) sesja Rady Miasta Białystok. Do obrad wykorzystano dużą aulę jednej z uczelni, radni mieli rękawiczki, część z nich również maseczki.

Fot. Edyta Wołosik
Fot. Edyta Wołosik

8 wniosków spełniło wymagania formalne, ale tylko 2 dostaną dofinansowanie z budżetu Białegostoku - relacja Edyty Wołosik

Radni zgodzili się na wydłużenie terminu zapłaty z 98-procentową zniżką z roku do dwóch lat - relacja Edyty Wołosik

Sesja Rady Miasta Białegostoku - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Sesja trwała niespełna godzinę, wzięło w niej udział 25, spośród 28 radnych (pod koniec obrad było ich 21). Bez większych dyskusji radni uchwalili m.in. zmiany w budżecie miasta, dali zgodę na przystąpienie do prac nad zmianami w planach zagospodarowania przestrzennego części trzech osiedli, przyjęli też projekt uchwały dotyczący strategii rozwoju elektromobilności Białegostoku na najbliższych 16 lat.Radni obradowali w Centrum Kongresowym Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania; aula tej uczelni może pomieścić ponad 400 osób. Tym razem była przygotowana na 45 miejsc dla radnych, władz miasta, radcy prawnego, referentów uchwał i osób z obsługi sesji; każda z tych osób miała dość miejsca, by usiąść w odseparowaniu od innych. Uczestnikom zapewniono jednorazowe środki zabezpieczające: maski ochronne, rękawiczki lateksowe i płyn dezynfekujący.

Część osób pracowało nie tylko w rękawiczkach, ale i w maseczkach; tak zrobił m.in. przewodniczący rady Łukasz Prokorym i skarbnik miasta Stanisława Kozłowska, która referowała projekty zmian w budżecie miasta.

Wśród przyjętych uchwał jest zmiana w przepisach dotyczących warunków udzielenia bonifikat od opłaty jednorazowej z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów stanowiących własność gminy Białystok w prawo własności tych gruntów oraz wysokości stawek procentowych tych bonifikat. Radni jednogłośnie zdecydowali o wydłużeniu czasu na skorzystanie z najwyższych bonifikat przy wniesieniu opłaty jednorazowej.

Np. maksymalna ulga w wysokości 98 proc. będzie do wykorzystania nawet w drugim roku po przekształceniu, jeżeli wniosek wpłynął do magistratu do końca 2019 roku, zaś w wysokości 80 proc. jeśli zgłoszenie zamiaru takiego przekształcenia zostanie złożone do końca 2020 roku, a opłata zostanie wniesiona w ciągu dwóch miesięcy od otrzymania z urzędu informacji o wysokości tej opłaty jednorazowej.

Z uzasadnienia do projektu wynika, że z uwagi na dużą ilość gruntów, które podlegają przepisom dającym możliwość przekształcenia, w 2019 roku miasto nie wydało wszystkich zaświadczeń potwierdzających przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, do tego nie wszyscy użytkownicy wieczyści, którzy otrzymali zaświadczenia, mieli możliwość wniesienia opłaty jednorazowej do końca 2019 roku, czyli skorzystania z najwyższej bonifikaty.

Biorąc tę sytuację pod uwagę, radni zmienili dotychczasowe terminy związane z poszczególnymi bonifikatami. W Białymstoku liczba użytkowników wieczystych na gruntach gminy szacowana jest na 16,5 tys.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Czego brakuje białostoczanom podczas kwarantanny?

29.03.2020, 14:41

Zamknięto szkoły, przedszkola i restauracje. Stan epidemii zmusił nas do zmiany swojego stylu życia. Zapytaliśmy białostoczan, czego im najbardziej brakuje podczas kwarantanny.


Ratownicy medyczni apelują o mówienie prawdy

29.03.2020, 07:54

Lekarze i ratownicy medyczni apelują o szczerość. Chodzi o to, żeby nie zatajać informacji o pobycie za granicą, objawach czy kontaktach z osobami zakażonymi koronawirusem.


Nie wszystkie autobusy BKM jeżdżą zdublowane

27.03.2020, 08:05

Mimo zapowiedzi prezydenta Białegostoku, na niektórych liniach BKM, nie jeżdżą o tej samej porze dwa autobusy. 


Jak działają przychodnie w czasie epidemii koronawirusa?

26.03.2020, 12:09

W audycji o tym, jak korzystać z porad i pomocy lekarzy rodzinnych. Jak zachować się podczas wizyty u lekarza? Kiedy warto nałożyć maseczkę?


Jak rozliczyć PIT bez wychodzenia z domu?

25.03.2020, 14:18

Jak prawidłowo rozliczyć podatek dochodowy za 2019 r. przez internet? Mamy do wyboru e-Deklaracje lub usługę Twój e-PIT. Możemy też wysłać rozliczenie pocztą.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok