Radio Białystok | Wiadomości | Były proboszcz oskarżony o przestępstwa seksualne wobec małoletniego

Były proboszcz oskarżony o przestępstwa seksualne wobec małoletniego

2.04.2020, 16:19, akt. 17:01

Łomżyńska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia wobec byłego proboszcza parafii katolickiej w miejscowości Grądy-Woniecko, podejrzanego o przestępstwa o charakterze seksualnym wobec małoletniego i o rozpijanie go. Zarzuty dotyczą lat 2012-2015.

© gregorydean - fotolia.com
© gregorydean - fotolia.com


Akt oskarżenia właśnie trafił do Sądu Rejonowego w Zambrowie.


Jak poinformował w czwartek (2.04) rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łomży Rafał Kaczyński, duchowny został oskarżony o to, że nadużywając stosunku zależności i zaufania małoletniego kilka razy doprowadził go do "poddania się innym czynnościom seksualnym", za które udzielił tej osobie korzyści majątkowych. "Małoletniego, co nie znaczy małoletniego poniżej lat 15" - zaznaczył prokurator; szczegółów nie podał. To czyny zagrożone karą do 5 lat więzienia. Drugi zarzut dotyczy rozpijania osoby małoletniej. Śledztwo w sprawie trwało ponad rok i zostało wszczęte po zawiadomieniu osoby pokrzywdzonej.


Po postawieniu zarzutów ksiądz złożył wyjaśnienia. Prokurator zastosował wobec duchownego tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze: zakaz opuszczania kraju, dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się z pokrzywdzonym oraz z zakazem organizowania spotkań z udziałem małoletnich i uczestniczenia w takich spotkaniach.


W połowie października 2018 roku kuria diecezjalna w Łomży (w tej diecezji leży parafia Grądy-Woniecko) informowała w komunikacie, że do delegata biskupa łomżyńskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży wpłynęło zgłoszenie dotyczące proboszcza tej parafii. Duchowny zrezygnował po tym z urzędu proboszcza, a jego rezygnacja została przyjęta.


Z kolejnych komunikatów kurii wynikało, że księdzu nie został powierzony żaden inny urząd czy funkcja "o charakterze duszpasterskim" i miał on przebywać w ośrodku w Czerwonym Borze. Tam mógł jedynie prywatnie odprawiać mszę w kaplicy znajdującej się na terenie tego ośrodka. Kiedy jednak w mediach pojawiły się informacje, że duchowny pełni obowiązki kapłańskie we wskazanym przez biskupa miejscu pobytu, kuria podała, że w tej sytuacji wobec b. proboszcza z parafii w Grądach-Woniecku wprowadzony został zakaz pełnienia wszystkich funkcji kapłańskich oraz noszenia stroju duchownego.


Niezależnie od śledztwa prokuratorskiego, kuria prowadzi swoje postępowanie oparte o procedury prawa kościelnego. 

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATRfot. Areta Topornicka
SUWAŁKI
6.08.2022, 20:48, akt. 7.08.2022, 07:01

W Suwałkach trwa Jarmark Kamedulski

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok