Radio Białystok | Wiadomości | Nawet 8 lat więzienia grozi białostoczaninowi, który złamał zasady kwarantanny

Nawet 8 lat więzienia grozi białostoczaninowi, który złamał zasady kwarantanny

autor: Grzegorz Pilat

8.04.2020, 07:55, akt. 16:55

Trzy miesiące spędzi w areszcie starszy białostoczanin, który kilkukrotnie złamał kwarantannę, wychodząc do sklepu. Z kolei 10 tys. zł kary nałożył sanepid na 52-latka, który opuszczał miejsce kwarantanny, by palić papierosy.

źródło: podlaska.policja.gov.pl
źródło: podlaska.policja.gov.pl

Poszedł do sklepu po rybę 

Mężczyzna wrócił z Niemiec. Skierowano go na obowiązkową kwarantannę. Mimo to wyszedł na zakupy. Badania wykazały, że jest chory na koronawirusa. Za narażenie zdrowia i życia wielu ludzi grozi mu do 8 lat więzienia.

Jak mówi rzecznik podlaskiej policji nadkom. Tomasz Krupa, o tym, że 60-latek opuścił kwarantannę, poinformowali pracownicy sklepu.


Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku otrzymał informację od pracownika jednego ze sklepów o mężczyźnie, który przyszedł na zakupy pomimo odbywania kwarantanny. Na miejsce natychmiast przyjechał patrol policji wyposażony w środki ochrony osobistej. Mundurowi ustalili, że 60-latek kilka dni temu wrócił do kraju i jest objęty kwarantanną. W rozmowie z funkcjonariuszami mężczyzna dodał, że nie chciał fatygować córki ani sąsiadów do spełniania swojej zachcianki kulinarnej. Pomimo tego, że w domu miał jedzenie, postanowił pójść do sklepu, bo zachciało mu się ryby. Sam opowiedział personelowi, że jest na kwarantannie - informuje nadkom. Tomasz Krupa.


60-latek mógł nieświadomie zarazić nawet kilkanaście osób, z którymi miał kontakt m.in. w sklepie. Jak ustalili funkcjonariusze, to niepierwsze naruszenie zasad kwarantanny przez mężczyznę. Decyzją sądu 60-latek trafił do aresztu.

Za sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób grozi mu od pół roku do 8 lat więzienia.


10 tys. za wyjście na papierosa

52-letniego białostoczanina, który opuszczał pokój hotelowy, gdzie odbywał kwarantannę, by palić papierosy, ukarano karą administracyjną w wysokości 10 tys. zł nałożoną przez sanepid - podała podlaska policja. Policja w tej sprawie prowadzi czynności w kierunku sprowadzenia niebezpieczeństwa - podano w komunikacie.

O łamiącym "notorycznie" zasady kwarantanny 52-latku poinformował policję świadek, z którego relacji wynikało, że mężczyzna opuszcza swój pokój hotelowy. Miał też wychodzić do pobliskiego sklepu.


- Interweniujący w tej sprawie policjanci potwierdzili informację, że mężczyzna w tym czasie był objęty kwarantanną. 52-latek w rozmowie z policjantami przyznał, że wychodził przed hotel na papierosa - informuje policja.


Przyspieszona ścieżka nakładania kar

Jak powiedziała dr Iwona Sienkiewicz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku, od początku tygodnia obowiązuje tzw. przyspieszona ścieżka nakładania kar administracyjnych.


- Policja, która stwierdzi złamanie kwarantanny, sporządza notatkę służbową, która od komendanta powiatowego policji trafia do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Następnie inspektor to wszystko sprawdza i na podstawie tych danych, jeśli wszystkie są zgodne, nakłada decyzją administracyjną karę - wyjaśnia Iwona Sienkiewicz.


Inspektor sanitarny może nałożyć karę od 5 do 30 tys. zł. Iwona Sienkiewicz powiedziała, że od decyzji o nałożeniu kary przez powiatowego inspektora sanitarnego można się odwołać w ciągu 14 dni od doręczenia do wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

W ostatnich dwóch dniach inspektorzy sanitarni nałożyli w Podlaskiem trzy kary administracyjne za złamanie kwarantanny w wysokości: 5 tys. zł, 10 tys. zł i 15 tys. zł. Sienkiewicz dodała, że na razie do WSSE nikt od tej decyzji się nie odwołał.


źródło: PAP | red: lma, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Nudzili się w domu, spotkali się w skateparku - policja nałożyła mandaty

3.04.2020, 12:43

Trzech młodych mężczyzn mimo zakazu gromadzenia się, spotkało się w skateparku w Łapach i jeździło na deskorolkach. Policjantom powiedzieli, że nudzili się w domu, ukarani zostali mandatami.


Osoby objęte kwarantanną mogą poprosić policjantów o pomoc

23.03.2020, 14:10

Każda osoba objęta kwarantanną może poprosić policjantów o pomoc przy zrobieniu zakupów czy załatwieniu innych spraw.


W Podlaskiem policjanci codziennie odkrywają co najmniej kilka przypadków złamania zasad kwarantanny

23.03.2020, 13:35

Codziennie podlascy policjanci odkrywają złamanie zasad kwarantanny. Jak mówią funkcjonariusze, to nieodpowiedzialne zachowanie i narażanie innych ludzi.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok