Radio Białystok | Wiadomości | Premier Morawiecki: przygotowaliśmy zupełnie nową Tarczę Finansową

Premier Morawiecki: przygotowaliśmy zupełnie nową Tarczę Finansową

8.04.2020, 14:51, akt. 15:48

- Chcemy wyprzedzić bieg wydarzeń i proponujemy dzisiaj tarczę finansową, która jest tarczą bez precedensu, ponieważ bezpośrednio kierujemy co najmniej 100 mld zł do firm - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki, źródło: Kancelaria Premiera
Mateusz Morawiecki, źródło: Kancelaria Premiera

Premier Mateusz Morawiecki mówił o nowej pomocy dla przedsiębiorców podczas wspólnej konferencji prasowej z prezesem Narodowego Banku Polskiego - Adama Glapińskiego.- My chcemy wyprzedzić bieg wydarzeń i proponujemy dzisiaj tarczę finansową, która jest tarczą bez precedensu, ponieważ bezpośrednio kierujemy co najmniej 100 mld zł do firm - oświadczył premier na środowej (8.04) konferencji prasowej.Nowa Tarcza FinansowaSzef rządu stwierdził, że przymiotami czasu przed pandemią koronawirusa były praca, pensje i pewność jutra. - Dzisiaj z tego spokojnego nurtu rzeki weszliśmy do rwącego potoku zdarzeń, którego przyszłości nikt nie jest w stanie przewidzieć - podkreślił.Zdaniem Mateusz Morawieckiego, przedsiębiorcy, pracownicy i państwo muszą solidarnie tworzyć odpowiednie zabezpieczenia - na tyle elastyczne, by odpowiadać na problemy, z którymi firmy się mierzą.


Rozwiązania mają zapobiegać bankructwom


- Pandemia koronawirusa przeorała sektor finansowy, popyt, podaż, uderza również w finanse publiczne - powiedział Mateusz Morawiecki. Dlatego też rząd chce - jak zadeklarował - szybko wdrożyć rozwiązania, które zapobiegną m.in. bankructwom firm.

Premier podkreślał, że obecnie mierzymy się z wyzwaniami epokowymi.


- Nikt nie wyobrażał sobie kryzysu, który miałby polegać na czymś takim, że nagle połowa gospodarki globalnej praktycznie ulega zamrożeniu, w związku z tym rwą się łańcuchy dostaw, powiązania pomiędzy firmami, współpraca między firmami, która dzisiaj przebiega w warunkach globalnych. Również polskie firmy - i te małe, średnie i duże w szczególności - są włączone w gospodarkę globalną - powiedział.- Pandemia koronawirusa przeorała wszystkie te wymiary: sektor finansowy, popyt, podaż, uderza również w finanse publiczne. I tak, jak bardzo mocno troszczymy się dzisiaj o bezpieczeństwo zdrowotne, tak samo musimy troszczyć się o bezpieczeństwo ekonomiczne - dodał.

Zadeklarował, że rząd chce szybko wdrażać konkretne rozwiązania dla pracowników, na utrzymanie miejsc pracy oraz dla firm, żeby zapobiegać ich masowym bankructwom.


Nowa Tarcza Finansowa


- Tarcza Finansowa łącznie z poprzednim programem sięgnie poziomu ponad 300 mld zł - 320, 330 mld zł - poinformował szef rządu. Premier podkreślił, że obecnie trzeba walczyć o utrzymanie miejsc pracy i minimalizowanie strat we wszystkich możliwych obszarach.


- Dlatego dziś przedstawiam państwu nie uzupełnienie Tarczy Antykryzysowej, tylko zupełnie nową Tarczę Finansową. Tarczę, która łącznie z poprzednim programem sięgnie swoim rozmiarem, wielkością, poziomu ponad 300 mld zł - 320, 330 mld zł - powiedział premier.Poinformował, że nowa tarcza jest tak skonstruowana, żeby bardzo szybko przekazać środki do ratowania miejsc pracy.


Nawet 75 proc. subwencji - bezzwrotne


- Pomoc dla przedsiębiorców będzie udzielana na podstawie oświadczeń składanych online; subwencje będą udzielane na 3 lata; nawet 75 proc. tej subwencji będzie mogło być bezzwrotne - poinformował Mateusz Morawiecki.

Premier mówił na środowej konferencji prasowej, że nowy rządowy program, to propozycja niezależna od programu gwarancji, pożyczek, dotacji ogłoszonego parę tygodni temu.

Morawiecki poinformował, że dla mikrofirm górny pułap subwencji wynosi 300 tys. zł. Dla małych i średnich firm ten pułap to ok. 4 mln zł. - Podkreślam, że to są środki, które pozyskujemy we współpracy z rynkiem, we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim - zaznaczył premier.


- Żelazną zasadą naszego programu jest to, że nawet 75 proc. tej subwencji będzie mogło być środkami bezzwrotnymi, będzie mogło być umorzone. Będą one udzielane na 3 lata i pierwsza spłata rozpoczyna się dopiero w drugim roku, a więc jest ten oddech na to, żeby firmy mogły odbudowywać tą swoją nadszarpniętą, nadwątloną pozycję rynkową - mówił Morawiecki.Aby w pełni skorzystać z subwencji - poinformował szef rządu - wystarczy spełnić dwa warunki. Pierwszy to utrzymanie działalności, drugi to niezwalnianie pracowników. - Prostota jest bardzo ważną cechą naszego rozwiązania - przekazał premier.

- Nie ma stosów zaświadczeń, oświadczeń, papierków, papierologii, dokumentów. Jest oświadczenie. Ono post factum będzie weryfikowane, po to, żeby uniknąć nieprawidłowości, niewłaściwych zachowań, ale będzie oświadczenie, a nie segregator zaświadczeń. Wszystko będzie się działo online w kanałach bankowości elektronicznej - mówił Morawiecki.


Większość pieniędzy trafi mikro, małych i średnich firm


75 mld złotych trafi do mikro, małych i średnich firm, a pozostałe 25 mld trafi do większych podmiotów płacących podatki w Polsce - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił w środę na konferencji prasowej, że rząd przeznaczy w swoim programie 100 mld złotych na potrzeby utrzymania miejsc pracy, utrzymania płynności firm i przedsiębiorców.- Dla tych firm, których obroty spadły w ostatnim czasie o 25 proc., bo są też takie branże, których obroty rosną, są też takie firmy, które radzą sobie jeszcze cały czas nieźle, choć ten kryzys uderza w nas i poprzez kanał popytowy i podażowy. I związku z tym na pewno wielka część gospodarki ucierpi - powiedział Morawiecki.


Mateusz Morawiecki dodał, że trzy czwarte z tych 100 mld złotych, nieoprocentowanych subwencji trafi do firm zatrudniających do 250 pracowników. 


- Czyli mikro od 1 do 9 pracowników, małe od 10 do 49 i średnie od 50 do 250 czy 249 pracowników - do tych firm trafi trzy czwarte tego programu - 75 mld złotych. I będą to warunki takie jakich do tej pory żaden wcześniejszy z polskich programów gospodarczych nie widział - oświadczył premier.


Podkreślił, że do dużych podmiotów trafi pozostałe 25 mld złotych, na - jak mówił - "ratowanie miejsc pracy pod warunkiem również, że płacą podatki w Polsce, że nie uciekają gdzieś do rajów podatkowych".

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

8.04.2020, 14:20

Przedsiębiorcy, u których wystąpił spadek obrotów w związku z epidemią koronawirusa, mogą zwrócić się do Wojewódzkiego Urzędu Pracy o pomoc w ramach Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.


Będzie 50 proc. ulga w składkach na ZUS dla firm od 10 do 49 pracowników

7.04.2020, 18:26

Przedsiębiorca zatrudniający od 10 do 49 pracowników będzie mógł liczyć na 50-proc. ulgę przez trzy miesiące w składkach na ubezpieczenia społeczne - poinformowała we wtorek (7.04) minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zapowiedziała też uruchomienie pożyczek dla firm w kłopotach.


Praca w czasie epidemii, tarcza antykryzysowa, inne ograniczenia

7.04.2020, 16:03

To trudny czas zarówno dla służby zdrowia, jak i dla przedsiębiorców.


Ponad 300 tysięcy wniosków o wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej

7.04.2020, 08:46

Prawie 318 tys. wniosków złożono o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej; najwięcej - blisko 229 tys. o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS przez trzy miesiące - podało we wtorek (7.04) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.


Jarosław Gowin: podaję się do dymisji

6.04.2020, 12:14

Podaję się do dymisji; Porozumienie pozostaje częścią Zjednoczonej Prawicy; rekomendowaliśmy na funkcję wicepremiera Jadwigę Emilewicz - poinformował w poniedziałek (5.04) wicepremier, szef resortu szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.


Premier: Spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami - gdzieś w maju, czerwcu [wideo]

6.04.2020, 10:42

W poniedziałek (6.04) Sejm wznowił obrady. Posłowie wysłuchali informacji premiera na temat sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce.


Prezydent podpisał ustawy, z których składa się tzw. tarcza antykryzysowa

31.03.2020, 22:30

Zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach, ochrona zatrudnienia, świadczenie postojowe - to główne cele pakietu ustaw składających się na tarczę antykryzysową, którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda. Tarcza ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok