Radio Białystok | Wiadomości | Kolejna partia narybku troci jeziorowej trafiła do Wigier

Kolejna partia narybku troci jeziorowej trafiła do Wigier

15.04.2020, 07:07, akt. 07:10

Kolejne 2 tys. sztuk narybku troci jeziorowej trafiło niedawno do jeziora Wigry. Pracownicy Wigierskiego Parku Narodowego wpuścili w sumie do Wigier 4 tysiące sztuk tego gatunku, który ucierpiał w wyniku awarii oczyszczalni ścieków w Suwałkach sprzed dwóch lat.

Jezioro Wigry, widok z klasztoru, fot. Monika Kalicka
Jezioro Wigry, widok z klasztoru, fot. Monika Kalicka

Do jeziora Wigry ma trafić jeszcze 8 tys. narybku

Jak poinformował dyrektor WPN Tomasz Huszcza, w ciągu następnych kilku lat do jeziora Wigry ma trafić jeszcze 8 tys. narybku troci jeziorowej.

Do awarii oczyszczalni doszło pod koniec lipca 2018 roku. Przez ok. 6 godzin do rzeki Czarna Hańcza, a w efekcie do jeziora Wigry, trafiło od 2 do 2,5 tysiąca metrów sześc. ścieków. Bezpośrednio po awarii, akcję na rzece prowadzili strażacy, którzy wyławiali z Czarnej Hańczy nieczystości oraz padłe ryby. Według szacunków WPN, mogło być ich ok. pół tony.

Władze miasta zadeklarowały po tym gotowość do naprawienia szkód i dokonania kompensaty środowiskowej. Wiceprezydent Suwałk Łukasz Kurzyna zadeklarował wówczas sfinansowanie zakupu pół tony narybku.

Dyrektor WPN Tomasz Huszcza powiedział, że Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach sfinansowało pierwsze zarybienie pod koniec 2019 roku. Jednak po umorzeniu postępowania przez suwalską prokuraturę dot. awarii wycofało się ze swoich zobowiązań.

Zarybienie, którego dokonaliśmy kilka dni temu sfinansowaliśmy z własnego budżetu, bo musimy odbudować populację troci, która ucierpiała najbardziej podczas zanieczyszczenia Czarnej Hańczy i Wigier

- dodał Tomasz Huszcza.

Według założeń WPN, do jeziora Wigier w ciągu sześciu lat ma trafić w sumie 12 tys. narybku troci jeziorowej. Do jeziora wpuszczane są osobniki odhodowane, które mają już po kilkanaście centymetrów długości.

Czarna Hańcza jest największą rzeką Suwalszczyzny. Przepływa przez tereny o unikatowych walorach krajobrazowych. Rzeka jest popularna wśród kajakarzy. Latem pływają nią tysiące turystów. Z kolei jezioro Wigry to jedno z najgłębszych i największych jezior w Polsce, które leży na terenie Wigierskiego Parku Narodowego.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Papieski "Tryton" nie będzie już pływał po Wigrach

13.04.2020, 14:05

"Tryton", którym pływał Jan Paweł II, nie pojawi się już na jeziorze Wigry. Właściciel statku przegrał przetarg ogłoszony przez Wigierski Park Narodowy.


Czy po jeziorach Hołny i Gaładuś powinny kursować statki z własnym napędem?

8.04.2020, 08:11

Chce tego jeden z lokalnych restauratorów. Sejneńskie starostwo decyzję uzależnia jednak od zgody mieszkańców okolicznych wsi.


Z Wigier do Bałtyku - akcja, która ma pomóc dzieciom

4.03.2020, 12:28

Takiej wyprawy jeszcze u nas nie było! Trzech młodych suwalczan chce przepłynąć kajakami 1000 kilometrów - z Wigier do Bałtyku. To przedsięwzięcie ma też cel charytatywny.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok