Radio Białystok | Wiadomości | Akcja w Biebrzańskim Parku Narodowym zakończona - teraz sprawą pożaru zajmie się prokuratura

Akcja w Biebrzańskim Parku Narodowym zakończona - teraz sprawą pożaru zajmie się prokuratura

26.04.2020, 19:07, akt. 20:09

Prokuratura Okręgowa Białymstoku będzie prowadzić śledztwo w sprawie pożaru w Biebrzańskim PN. Wpłynęły już do niej materiały od policji - poinformował w niedzielę (26.04) zastępca szefa Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń.

Biebrzański Park Narodowy, 22.04.2020 r., fot. Monika Kalicka
Biebrzański Park Narodowy, 22.04.2020 r., fot. Monika Kalicka

Straż pożarna poinformowała, że w niedzielę po południu formalnie zakończyła się akcja gaśnicza. Pożar trwał od prawie tygodnia. Spłonęło prawie 5,3 tys. ha bagiennych łąk i terenów leśnych w Biebrzańskim PN, który jest największym obszarem chronionym w Polsce.


Rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa poinformował w niedzielę, że zawiadomienie w Komendzie Powiatowej Policji w Mońkach złożyła dyrekcja Biebrzańskiego Parku Narodowego. Sprawę przejęła Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku i zebrane dotąd materiały przekazała prokuraturze. Dodał, że byli już przesłuchani pierwsi świadkowie.


"Nie tylko Biebrzański Park Narodowy jest tutaj poszkodowanym, ale też osoby prywatne, którym spłonęły łąki" - dodał Tomasz Krupa. Zaznaczył, że kierunek w śledztwie określi prokuratura, gdy zdecyduje o wszczęciu postępowania.


Prokurator Paweł Sawoń powiedział, że szczegóły mają być znane w poniedziałek.


Tomasz Krupa mówi, że kluczowe dla sprawy będzie zasięgnięcie opinii przez biegłych m.in. z zakresu pożarnictwa o przyczynie pożaru. Były wypowiedzi w przestrzeni publicznej, że mogło dojść do podpalenia. "Ale ostatecznie musi się jak zawsze w takich sytuacjach wypowiedzieć biegły z zakresu pożarnictwa" - powiedział Krupa. Dodał, że pewnie będzie również zasięgana opinia dotycząca strat przyrodniczych, które spowodował pożar, ale będzie o tym decydować prokuratura.


Koniec akcji gaśniczej


Marcin Janowski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku powiedział, że o godz. 17.00 w niedzielę formalnie straż przekazała zarządzanie nad pożarzyskiem dyrekcji parku, akcja zakończyła się.


Pytany o ewentualne przyczyny pożaru Janowski mówi, że wiele wskazuje na działanie człowieka.

W takiej sytuacji, przy tej skali pożaru, możemy tylko powiedzieć, że tutaj brał na pewno udział (w powstaniu pożaru) człowiek. Natomiast, czy to było umyślne, czy nieumyślne, czy przypadkowe, przez nieostrożność czy głupotę, to nie jesteśmy (w stanie) tego na chwilę obecną stwierdzić

 - powiedział Janowski.


Dodał, że na pewno przyczyną pożaru nie były np. wyładowania atmosferyczne czy awaria sieci energetycznej, zwarcie w instalacji elektrycznej, bo na terenie pożaru nie było burzy, nie ma też linii energetycznych.


Dyrektor Biebrzańskiego PN Andrzej Grygoruk potwierdził w niedzielę, że wyznaczył 10 tys. zł nagrody - jak to określił - "dla tego, kto podpalacza wskaże" i powtórzył, że przyczyną pożaru mogło być podpalenie.


"Innej możliwości tutaj nie ma. Ja nie widzę tutaj żadnej innej przyczyny pożaru" - uważa dyrektor parku. Wcześniej była także mowa o tym, że pożar może być skutkiem wypalania traw.


Dyrektor poinformował także, że mieszkańcy wsi Kopytkowo w rejonie pożarzyska zgłosili, że na miejsce po pożarze przyjeżdża w niedzielę dużo ludzi, co jest, jak mówi, niebezpieczne ze względu na to, że należy zachować w tym miejscu szczególną ostrożność, jak również ze względu na epidemię koronawirusa. Dyrektor mówi, że poinformował o tym policję i podkreśla, że teren parku na północ od Kopytkowa w kierunku Grzęd jest zamknięty, a chodzi o to, by nie powodować w tym miejscu dodatkowego zagrożenia.


Po tym pożarze nie chcemy, żeby tam się ktoś kręcił, bo ludzie szukają jakiejś sensacji, a tej sensacji po prostu tam nie ma

 - powiedział Andrzej Grygoruk. 


Zapowiada patrole służb parku i karanie mandatami osób, które próbują wchodzić na teren po pożarze.


Dyrektor dodał, że jeżeli ludzie nie będą się do tego stosować, zastanowi się nad wprowadzeniem zakazu wstępu do parku "do odwołania". "Do końca roku zamknę park, jeżeli będzie taka indolencja ludzi"- dodał dyrektor Biebrzańskiego PN.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Andrzej Grygoruk

26.04.2020, 16:27

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym jest ugaszony, ale strażacy cały czas patrolują pogorzelisko. Walka z ogniem trwała prawie tydzień, w tym czasie spłonęło 6000 hektarów bagiennych łąk i lasów. O akcji gaśniczej, z dyrektorem parku Andrzejem Grygorukiem rozmawia Paweł Wądołowski.


Dyrektor Biebrzańskiego PN wyznaczył nagrodę za wskazanie podpalacza

26.04.2020, 15:46

Nagroda za wskazanie podpalacza - wyznaczył ją dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego, Andrzej Grygoruk. Jak mówi, w tym roku było już kilkanaście podpaleń. Także największy od wielu lat pożar w Parku to efekt podpalenia łąk.


W niedzielę dalsze decyzje w sprawie akcji gaśniczej w Biebrzańskim PN

25.04.2020, 19:04

Choć dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Andrzej Grygoruk poinformował w sobotę (25.04) wieczorem Polskie Radio Białystok o zakończeniu akcji, to strażacy wciąż pozostają na miejscu. Dalsze decyzje w tej sprawie będą podejmowane w niedzielę (26.04).
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie To Tu
Podlaskie To Tu
23.06.2021, 16:00, akt. 16:28

Wakacje 2021 z Polskim Radiem Białystok


© pictureguy32 - fotolia.com
POGODA
23.06.2021, 12:14, akt. 19:05

Burze w województwie podlaskim

fot. Renata Reda
REGION
22.06.2021, 22:52, akt. 23.06.2021, 06:59

W Siemiatyczach wspominano dawną właścicielkę miasta

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok