Radio Białystok | Wiadomości | Radni sejmiku województwa podlaskiego przyjęli strategię rozwoju regionu do 2030 r.

Radni sejmiku województwa podlaskiego przyjęli strategię rozwoju regionu do 2030 r.

autor: Renata Reda

27.04.2020, 14:46, akt. 28.04.2020, 12:23

Radni sejmiku województwa podlaskiego przyjęli w poniedziałek (27.04) strategię rozwoju województwa do 2030 r. To dokument o charakterze ogólnym wyznaczający kierunki rozwoju regionu w oparciu o diagnozę problemów, słabych i mocnych stron Podlaskiego.

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda

Sesja sejmiku województwa podlaskiego w OiFP - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Sesja w OiFP w Białymstoku

Strategię przyjęto na sesji, która odbywa się w sali głównej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku z zachowaniem środków ostrożności w związku z epidemią koronawirusa. Radni mają maseczki, rękawiczki, niektórzy zabierający głos na sesji urzędnicy są w fartuchach ochronnych. Poszczególne kluby radnych w sejmiku mają do dyspozycji dodatkowe sale na spotkania czy konsultacje.

Za przyjęciem strategii głosowało 18 radnych, pięciu wstrzymało się od głosu, siedmiu nie wzięło udziału w głosowaniu - podał po głosowaniu przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski.

Jak już wcześniej informował urząd marszałkowski w Białymstoku, strategia rozwoju jest niezbędną podstawą do opracowania kolejnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) na lata 2021-2027. To program, w ramach którego województwo dostaje pieniądze z UE na różne działania. Każdy region w Polsce ma taki swój program.


"Ambitne Podlaskie" w oparciu o 4P

Dyrektor departamentu rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim Joanna Sarosiek przypomniała, że główna misja nowej strategii to "Ambitne Podlaskie" w oparciu o 4P: Podlaskie, Przedsiębiorcze, Partnerskie, Perspektywiczne, a strategiczne cele rozwoju regionu skupiają się wokół dynamicznie rozwijającej się gospodarki, zasobnych mieszkańców i współpracy z partnerami w kraju i za granicą.

Eksperci pracujący nad strategią wskazali m.in., że należy rozwijać postawy przedsiębiorcze w województwie, wspierać rozwój firm, innowacje w firmach, ekologiczne formy produkcji, technologie gospodarki w obiegu zamkniętym, działać na rzecz ochrony wartości przyrodniczych województwa także np. poprzez retencję wód - relacjonowała Joanna Sarosiek.


Cele do osiągnięcia

Dyrektor wymieniała, że wśród celów do osiągnięcia są m.in: wzrost PKB, dochodów własnych mieszkańców, powstrzymanie migracji z regionu. Właśnie np. wyludnianie się regionu, odpływ wykształconych kadr czy negatywne oddziaływanie człowieka na środowisko są wśród wskazywanych zagrożeń dla rozwoju województwa podlaskiego. Szansą ma być np. branża IT, którą wpisano jako potencjalnie wschodzącą inteligentną specjalizację województwa. Powtórzono, że najważniejsze inteligentne specjalizacje regionu to np. przemysł rolno-spożywczy, metalowo-maszynowy, medyczny.

W strategii jest również lotnisko regionalne, którego dotąd nie ma województwie, a w strategii jest o nim mowa w kontekście konieczności dalszego rozwoju infrastruktury komunikacyjnej.

Marszałek Artur Kosicki (PiS) ocenił, że strategia to "bardzo ogólny dokument", zawierający jak najwięcej elementów po to, by można było dokonywać na jej podstawie zmian w przyszłym RPOWP, "szybko i stanowczo interweniować" w obliczu dziejących się na bieżąco sytuacji czy pojawiających się zagrożeń.

Radny KO Maciej Żywno wskazywał na przykład, że obecna sytuacja epidemiczna oraz wszelkie skutki, które powoduje i może spowodować nie tylko w gospodarce, ale także sytuacje związane z bezpieczeństwem, ratownictwem, zmianami klimatu (np. w kontekście ostatniego pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym) wymagałyby uwzględnienia w takim dokumencie jak strategia, aby można było przesuwać na to środki w ramach RPOWP.

- Chcę, żeby ta strategia taka była - mówił marszałek Artur  Kosicki.

Na obradach podkreślano, że ze względu na nowe okoliczności, ogólną sytuację, strategia pewnie będzie wymagała aneksu. Marszałek mówił, że strategia ma stanowić "ogólne ramy", w ramach których szybko można reagować dostępnymi "narzędziami". Ocenił, że przyjęta strategia jest "dobra, ambitna".

Przed rozpoczęciem obrad na wniosek radnego Waldemara Kwaterskiego sejmik minutą ciszy uczcił pamięć zmarłego profesora Andrzeja Strumiłły - Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego.

źródło: PAP | red: mag, lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy działacze KO chcą przyznania specjalnych funduszy na rzecz Programu Wsparcia i Odbudowy BPN

26.04.2020, 16:04

W sprawie sytuacji w Biebrzańskim Parku Narodowym muszą współpracować ze sobą: samorząd, rząd i Unia Europejska. Tak uważają podlascy działacze Koalicji Obywatelskiej.


Urząd marszałkowski zbiera strategiczne pomysły do RPO na lata 2021-2027

4.04.2020, 16:36

Najważniejsze, strategiczne pomysły i projekty do zrealizowania po 2021 roku ze wsparciem z UE z nowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2021-2027 zbiera urząd marszałkowski w Białymstoku.


Jak promować województwo podlaskie? Zapytaliśmy mieszkańców regionu

29.01.2020, 15:44

Blisko 6 milionów złotych - tyle na promocję województwa poprzez m.in. wydarzenia kulturalne wydał Urząd Marszałkowski w 2019 roku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

Jesień w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
MÓWI SIĘ
22.09.2020, 15:33, akt. 16:12

Koniec lata i początek jesieni


Jesus Imaz - źródło: screen pomeczowej rozmowy
JAGIELLONIA
21.09.2020, 17:31, akt. 22.09.2020, 10:41

Jesus Imaz: złe miesiące są już za mną [wideo]źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok