Radio Białystok | Wiadomości | Otwarte mogą być centra handlowe, hotele, biblioteki czy muzea - rząd łagodzi obostrzenia

Otwarte mogą być centra handlowe, hotele, biblioteki czy muzea - rząd łagodzi obostrzenia

autor: Adam Dąbrowski, Edyta Wołosik, Marcin Gliński

4.05.2020, 07:11, akt. 13:49

Od poniedziałku (4.05) centra handlowe mogą być otwarte, pod warunkiem spełnienia wymogów bezpieczeństwa sanitarnego. Nadal w galeriach będą nieczynne kina, strefy aktywności fizycznej, np. siłownie, place zabaw, parki trampolin, a także strefy gier i wyspy handlowe.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Od dziś czynne są, choć z pewnymi ograniczeniami, galerie handlowe - relacja Edyty Wołosik

Galerie handlowe otwarte, ale z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa sanitarnego - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od poniedziałku (4.05) otwarte są centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe, ale z limitem osób i bez możliwości spożywania posiłków w ich budynkach. Nie mogą w nich funkcjonować kluby fitness i miejsca rekreacyjne. W sklepach na jedną osobę musi przypadać 15 metrów kwadratowych powierzchni handlowej, a odległość między klientami musi wynosić przynajmniej dwa metry. W lokalach gastronomicznych w centrach handlowych można zamawiać jedzenie tylko na wynos. 

Uchylony został też zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych. Otwierać można również hotele i miejsca noclegowe, pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa. W tych obiektach nadal ograniczona jest działalność restauracji i przestrzeni rekreacyjnej. Siłownie, baseny i salony SPA pozostają zamknięte. 

Muzea, galerie sztuki, biblioteki, księgarnie i archiwa - to instytucje, które zgodnie z nowym planem łagodzenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa od dziś mogą wznowić działalność. O konkretnym terminie otwarcia, decyduje organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa osobom, które będą korzystały z tych obiektów.

Zanim zostaną otwarte, muszą spełnić wytyczne, które zapewnią wszystkim bezpieczeństwo. Muzea i galerie sztuki powinny - między innymi - ograniczyć liczbę gości, zmienić trasy zwiedzania tak, by zapewnić utrzymanie odpowiedniego dystansu oraz zrezygnować z organizacji wydarzeń dla większych grup.

Luzowanie obostrzeń objęło też rehabilitację leczniczą. Nie dotyczy to jednak salonów masażu - te pozostają zamknięte. Przed zabiegiem rekomendowany jest wywiad telefoniczny, którego celem jest ustalenie występowania u danej osoby objawów choroby lub ryzyka narażenia na nią. Zarówno pacjenci, jak i fizjoterapeuci muszą zasłaniać usta i nos. Po każdym zabiegu wymagana jest dezynfekcja stanowiska. 

Rząd zaprezentował cztery etapy znoszenia ograniczeń w połowie kwietnia. Pierwszy z nich rozpoczął się 20 kwietnia i zakładał między innymi zniesienie zakazu wejścia do parków i lasów. Decyzje o kolejnych etapach odmrażania gospodarki i życia społecznego będą zależały od rozwoju epidemii w kraju. Monitorowane są wydolność służby zdrowia i dynamika przyrostu zakażeń.

Białystok - otwarte niektóre obiekty sportowe

Od poniedziałku (04.05) białostoczanie będą mogli korzystać z niektórych obiektów sportowych, ale oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. 

Codziennie od 9:00 do 18:00 czynny będzie Ośrodek Sportów Wodnych w Dojlidach. Będzie tam można nie tylko pospacerować, ale też wypożyczyć m.in. rowery wodne i kajaki. 

Na torze "Wschodzący Białystok" rozpoczną się sesje swobodnych jazd samochodowych i motocyklowych, ale z jednorazowym udziałem maksymalnie sześciu osób i po wcześniejszej rezerwacji. Ta wymagana jest też w przypadku chęci skorzystania ze stadionu lekkoatletycznego w Zwierzyńcu, który od dziś dostępny będzie od 8:00 do 18:00. 

Otwarte będą też "orliki", ale w jednym czasie na każdym z nich będzie mogło przebywać 6 osób. W Białymstoku są 63 takie boiska przy szkołach i 8 zarządzanych przez Zarząd Mienia Komunalnego. 

Nadal nieczynne będą baseny, place zabaw i siłownie pod chmurką. 

Łomża

W Łomży od dziś (4.05.) ponownie otwarte będą niektóre obiekty Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Skorzystać można będzie z boiska ze sztuczną nawierzchnią i z kortów tenisowych przy ul. Zjazd oraz boiska Orlik przy ul. Katyńskiej. W Porcie Łomża będzie można wypożyczyć rower wodny lub kajak. 

Wszystko to na nowych zasadach i z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa:
- ograniczona liczba osób korzystających, uzależniona od rodzaju obiektu,
- wcześniejsza rezerwacja terminu oraz zgłoszenie do MOSiR w Łomży osób wchodzących na obiekt,
- obowiązek zasłaniania twarzy do czasu wejścia, natomiast np. boisku nie ma obowiązku zakrywania twarzy,
- obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,
- zachowanie dystansu społecznego,
- brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego, za wyjątkiem WC,
- korzystanie wyłącznie z osobistego sprzętu treningowego,
- w wypożyczalni Port Łomża - dezynfekcja sprzętu wodnego po każdym użyciu.


Największa łomżyńska galeria handlowa - Veneda rozpoczyna pracę po przerwie związanej z epidemią koronawirusa. Klienci mają do dyspozycji płyn do dezynfekcji, w obiekcie są też informacje o tym, jak bezpiecznie robić zakupy - mówi dyrektor galerii Iwona Bikowska. W galerii może przebywać jednocześnie maksymalnie 1000 klientów.


Sokółka

Będzie można grać w tenisa i popływać kajakiem lub łódką. Od dziś (04.05) w Sokółce działają korty tenisowe, a przy zalewie można wypożyczać sprzęt wodny.

- Przy ulicy Marjańskiej, na obiektach OSiR-u w Sokółce mamy do dyspozycji dwa korty, można grać po cztery osoby na jednym korcie, także można spokojnie w debla zagrać. Również w ośrodku wczasowym, na Osiedlu Zielonym ruszamy z wypożyczalnią sprzętu wodnego. Można wypożyczyć małe żaglówki, kajaki, jak i rowerki wodne. Ruszamy także z siatkówką plażową, także wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy - mówi dyrektor sokólskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Piotr Rygasiewicz.

Dodaje, że obowiązują jednak środki ostrożności.

- Jeżeli chodzi o korzystanie z kajaków, to oczywiście dwie osoby maksymalnie mogą korzystać. Jeżeli chodzi o żaglówki, również chodzi o dwie osoby. Można spokojnie korzystać, po każdym wypożyczeniu będzie pełna dezynfekcja sprzętów - dodaje dyrektor.

Przebywając na korcie tenisowym w Sokółce, nie mamy obowiązku zakrywania twarzy. Ci, którzy będą wchodzić na obiekty OSiR-u, muszą jednak dezynfekować ręce i zachować odpowiedni dystans społeczny.

Szczegóły dotyczące wypożyczeń i godzin otwarcia obiektów są na stronie sokólskiego OSiR-u.

źródło: IAR | red: maj, rbon, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ekstraklasa piłkarska: w najbliższym tygodniu treningi w 14-osobowych grupach

3.05.2020, 15:07

Od 4 do 9 maja treningi w drużynach piłkarskiej ekstraklasy będą mogły się odbywać w 14-osobowych grupach – wynika z opublikowanego 2 maja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.


Czego najbardziej brakuje białostoczanom w czasie pandemii?

3.05.2020, 12:03

Zamknięte szkoły i galerie, obowiązkowe maseczki, zakaz zgromadzeń i spotkań z przyjaciółmi. Tak wygląda życie w czasie pandemii koronawirusa.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


Filmowe ferie zimowe z ŻUBROFFKĄ, zubroffka.pl
KULTURA
16.01.2021, 18:03, akt. 18:14

Filmowe ferie zimowe z ŻUBROFFKĄ


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok