Radio Białystok | Wiadomości | Najpóźniej na początku lipca na ulice Białegostoku mają wrócić BiKeR-y

Najpóźniej na początku lipca na ulice Białegostoku mają wrócić BiKeR-y

autor: Edyta Wołosik

9.05.2020, 07:23, akt. 13:33

W związku z epidemią w tym roku później podpisano umowę, która zobowiązuje do uruchomienia systemu rowerów miejskich w Białymstoku.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Rowery miejski najpóźniej w lipcu

Najpóźniej w pierwszym tygodniu lipca powinien rozpocząć się tegoroczny sezon roweru miejskiego w Białymstoku. Wynika to z podpisanej przez miasto umowy z operatorem, który od złożenia podpisu ma 60 dni na uruchomienie systemu. Miasto liczy, że może uda się zacząć sezon nieco wcześniej.

O podpisaniu umowy poinformowała w komunikacie firma Nextbike Polska, która do tej pory była operatorem roweru miejskiego w Białymstoku i wygrała przetarg na kolejne trzy lata.

BiKeR (Białostocka Komunikacja Rowerowa) działa od 2014 r. i obejmuje także gminy ościenne: Choroszcz, Supraśl i Juchnowiec Kościelny. W 2019 roku w systemie do dyspozycji było 650 rowerów na 64 stacjach, można było korzystać też z tandemów i rowerków dla dzieci.


3 mln wypożyczeń w ciągu kilku lat


Sezon zwykle trwał od 1 kwietnia (gdy była sprzyjająca pogoda, z możliwością nawet wcześniejszego uruchomienia), do końca listopada. W 2019 roku miejskie rowery były wykorzystywane w Białymstoku blisko 538 tys. razy. Jak wyliczył operator, od uruchomienia systemu sześć lat temu odnotowano w Białymstoku 3 mln wypożyczeń, dokonanych przez 92 tys. użytkowników.

Jeszcze w połowie marca władze miasta informowały, że start tegorocznego sezonu może być opóźniony o dwa miesiące nie z powodu zakazu używania rowerów miejskich w związku z ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa, ale dlatego, że operator ma trudności z instalacją rowerów, bo na czas nie doszły do Polski części, które w większości są sprowadzane z Chin.


Nowa umowa do 2022 roku


Ostatecznie umowa - obowiązująca do końca listopada 2022 roku - została podpisana kilka dni temu. Jak poinformował Nextbike Polska, obejmuje ona zorganizowanie, bieżące zarządzanie i eksploatację systemu, przy czym jego uruchomienie nastąpi w terminie 60 dni od zawarcia tego kontraktu.

Przewidziano w nim jednak szczegółowe zapisy co do możliwości przesunięcia tego terminu, w przypadku ponownego wprowadzenia zakazu korzystania z rowerów miejskich (taki zakaz został cofnięty od minionej środy i w niektórych miastach rowery miejskie ruszyły).

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski mówił kilka dni temu, że w mieście system mógłby ruszyć w czerwcu, choć raczej nie od początku tego miesiąca. Rzeczniczka prezydenta Urszula Boublej powiedziała, że zapisy umowy z Nextbike Polska rzeczywiście dają operatorowi 60 dni na rozpoczęcie sezonu, czyli czas do pierwszego tygodnia lipca, ale zastrzegła, że miasto jest z nim w kontakcie i nie wyklucza, że tegoroczny sezon BiKeRa mógłby rozpocząć się jednak wcześniej.

źródło: PAP | red: maj, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Białostoczanie coraz chętniej kupują rowery

1.05.2020, 07:00

Czy Majówka to dobry czas na wycieczkę rowerową? Oczywiście, że tak, ale pod warunkiem zachowania zasad bezpieczeństwa.


Po raz pierwszy sezon rowerów miejskich w Białymstoku nie rozpoczął się zgodnie z planem

1.04.2020, 10:36

Powodem są m.in. problemy z częściami rowerowymi. Utrudniony dostęp do nich spowodowany jest sytuacją epidemiczną. Niewykluczone, że Bikery wystartują dopiero za dwa miesiące.


Sezon rowerów miejskich w Białymstoku opóźni się co najmniej o 2 miesiące

19.03.2020, 13:48

To już pewne. 1 kwietnia nie rozpocznie się w Białymstoku nowy sezon systemu rowerów miejskich. Urzędnicy poinformowali dziś (19.03), że w związku z obecną sytuacją, operator ma problemy, które uniemożliwiają start BiKeRów.


BiKeRami w Białymstoku znów będzie zarządzać firma Nextbike Polska

11.03.2020, 15:24

Zgodnie z planem, czyli od 1 kwietnia w Białymstoku działać będzie system rowerów miejskich. Mimo przedłużającego się przetargu i małego zainteresowania ze strony firm, urzędnikom udało się w środę (11.03) go rozstrzygnąć.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

The Boars on-line w Polskim Radiu Białystok

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
fot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
14.07.2020, 15:38, akt. 16:15

Brutalne zabójstwo w Czerwonym Borze

fot. Wojciech Szubzda
AUGUSTÓW
12.07.2020, 17:04, akt. 17:09

W Augustowie utonął mężczyzna

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok