Radio Białystok | Wiadomości | Ok. 10 mln zł będzie kosztować budowa wiaduktu nad torami w Uhowie

Ok. 10 mln zł będzie kosztować budowa wiaduktu nad torami w Uhowie

11.05.2020, 12:53, akt. 13:04

Ok. 10 mln zł netto będzie kosztować budowa wiaduktu nad torami kolejowymi - elementu drogowej obwodnicy Uhowa koło Łap i elementu modernizacji trasy kolejowej Rail Baltica na odcinku Czyżew-Białystok. Wiadukt jest brakującym fragmentem obwodnicy Uhowa.

Ok. 10 mln zł będzie kosztować budowa wiaduktu nad torami w Uhowie, źródło: Mateusz Duchnowski/UMWP
Ok. 10 mln zł będzie kosztować budowa wiaduktu nad torami w Uhowie, źródło: Mateusz Duchnowski/UMWP

Białymstoku podpisano umowę

W poniedziałek (11.05) w Białymstoku umowę w tej sprawie podpisali - w obecności władz samorządu województwa podlaskiego - przedstawiciele PKP PLK SA i wykonawcy - firmy Budrex sp z o.o.

PKP PLK podkreślają, że wiadukt, który będzie biegł nad torami kolejowymi w Uhowie, ma zwiększyć bezpieczeństwo w tym miejscu. Powstanie bezkolizyjny przejazd. Wiadukt realizują wspólnie PKP PLK SA i Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich (PZDW podlega samorządowi województwa podlaskiego). PZDW budują obwodnicę Uhowa w ramach przebudowy drogi wojewódzkiej w tym miejscu.

Na konferencji prasowej on-line, prezes zarządu PKP PLK SA Ireneusz Merchel poinformował, że wiadukt jest odrębnym elementem przygotowywanej modernizacji ok. 70-km odcinka Czyżew-Białystok międzynarodowej rasy kolejowej Rail Baltica, wpisuje się również w program budowy bezkolizyjnych skrzyżowań drogowo-kolejowych. Budowa wiaduktu jest finansowana z projektu Czyżew-Białystok, który jest współfinansowany z UE z programu CEF - Łącząc Europę.

Ireneusz Merchel poinformował, że nie ma jeszcze zawartej formalnie umowy z wykonawcą całego odcinka Czyżew-Białystok, bo po raz kolejny firmy złożyły odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej. Po modernizacji pociągi będą mogły jeździć w tym miejscu z prędkością do 200 km/h. Na odcinku Czyżew-Białystok mają powstać 33 bezkolizyjne przejazdy.

Wiadukt w Uhowie, który zastąpi obecny przejazd kolejowo-drogowy, ma być gotowy do końca 2020 r. Ireneusz Merchel poinformował także, że w przyszłości w tym miejscu - gdy będzie już realizowany odcinek Czyżew-Białystok, powstanie jeszcze podziemne przejście dla pieszych.

Na wiadukcie będzie droga z dwoma pasami jezdni w każdą stronę

Wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś wyjaśnił, że na wiadukcie będzie droga z dwoma pasami jezdni w każdą stronę, co na drodze o kategorii wojewódzkiej jest rzadkie i jest standardem drogi "prawie ekspresowej". Dodał, że infrastruktura, która powstanie będzie dostosowana do szybkiego ruchu pociągów.

PKP PLK podały w informacji prasowej, że wiadukt będzie miał 130 metrów długości i ponad 24 szerokości. Obwodnica Uhowa to element modernizacji dróg wojewódzkich 682 i 681 na odcinku Markowszczyzna-Roszki Wodźki wraz z obejściami miejscowości: Markowszczyzna, Turośń Dolna, Uhowo, Łapy Płonka Kościelna, Roszki Wodźki.

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich ma sfinansować koszty nadzoru autorskiego i obsługi laboratoryjnej wiaduktu w Uhowie.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wojewoda podlaski wydał tzw. decyzję lokalizacyjną na kolejny odcinek trasy Rail Baltica

27.04.2020, 16:41

To kolejny etap prac niezbędnych do przebudowy trasy kolejowej z Białegostoku do Warszawy.


Firma z Białegostoku ma zbudować wiadukt nad torami w Uhowie

23.03.2020, 14:16

Wykonawca jest już wybrany, jeśli nie będzie odwołań, będzie można podpisać z nim umowę. Za prawie 13 mln zł firma z Białegostoku ma zbudować wiadukt nad torami w Uhowie.


Rail Baltica nie ominie Raczek. Będzie sześć wiaduktów

18.02.2020, 06:50

Władze PKP Polskie Linie Kolejowe odrzuciły propozycję, aby odsunąć inwestycję poza granice gminy Raczki. Kolej uwzględniła natomiast inne składane przez mieszkańców wnioski.


Wojewoda podlaski wydał decyzję lokalizacyjną na przebudowę stacji kolejowej Białystok

13.02.2020, 14:46

To kolejny krok do przebudowy stacji kolejowej w Białymstoku. Wojewoda podlaski podpisał w czwartek (13.02) tzw. decyzję o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok