Radio Białystok | Wiadomości | Książnica Podlaska po dwóch miesiącach częściowo otwarta

Książnica Podlaska po dwóch miesiącach częściowo otwarta

11.05.2020, 14:11, akt. 14:23

Od poniedziałku (11.05) otwarta jest dla czytelników Książnica Podlaska w Białymstoku i ponad połowa jej filii na terenie miasta.

Książnica Podlaska otwarta po dwumiesięcznej przerwie, fot. Bogumiła Maleszewska/Książnica Podlaska
Książnica Podlaska otwarta po dwumiesięcznej przerwie, fot. Bogumiła Maleszewska/Książnica Podlaska

Jak informuje biblioteka, do budynków może wejść ograniczona liczba osób, można zwracać i wypożyczać książki; zamknięte są czytelnie.

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku jest największą biblioteką w regionie. Oprócz głównej siedziby ma 16 filii w mieście.

W związku z pandemią koronawirusa od 11 marca Książnica była zamknięta; 11 maja wznowiła działalność według nowych zasad. "Priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo, zarówno czytelników, jak i naszych pracowników, dlatego też kierując się rekomendacjami Biblioteki Narodowej, postanowiliśmy otworzyć Książnicę Podlaską, ale w ograniczonym zakresie" – powiedziała cytowana w komunikacie przesłanym PAP dyrektorka Książnicy Podlaskiej Jolanta Gadek.


Od poniedziałku (11.05) otwarta jest główna siedziba Książnicy przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie oraz dziewięć z szesnastu filii bibliotecznych, pozostałe mają być otwarte w późniejszym terminie. Do budynków może wejść ograniczona liczba osób, można wypożyczać i zwracać książki, zamknięte są natomiast czytelnie. Pracownicy czytelni zostali zaopatrzeni w środki ochrony osobistej: maseczki, przyłbice, rękawiczki. Dla czytelników dostępny jest płyn dezynfekujący, na podłodze są naklejone specjalne punkty, ułatwiające zachowanie dystansu.

Biblioteka zachęca czytelników do korzystania z opcji "zamów i odbierz". 

"By skrócić czas kontaktu czytelników z pracownikami biblioteki, prosimy o zamówienie książek przez internet, przyjście z przygotowaną listą tytułów lub przynajmniej podjętą decyzją – jaki rodzaj literatury Państwa interesuje" - wyjaśniła dyrektorka.

Książki można zamawiać za pośrednictwem strony internetowej www.ksiaznicapodlaska.pl, nie ma możliwości przeglądania i wybierania książek na miejscu. Jak wyjaśniła rzeczniczka Książnicy Podlaskiej Justyna Sawczuk, po każdym dotknięciu książki przez czytelnika, musiałaby ona przejść kilkunastodniową kwarantannę. Dodała, że osoby, które nie mogą zamówić książek z domu, mogą przyjść i zamówić je w bibliotece - pomoże im w tym bibliotekarz.

Książki, które zostaną zwrócone do biblioteki, będą musiały przejść kwarantannę; dlatego nie ma obecnie możliwości rezerwacji książek.

Sawczuk powiedziała, że w poniedziałek do głównej siedziby biblioteki jeszcze przed jej otwarciem ustawiła się kolejka. Jednak - jak oceniła - nie jest to wzmożony ruch, nie ma tłumu, czytelnicy są obsługiwani na bieżąco. Sawczuk dodała, że wiele osób zamówiło książki przez internet, które będą chcieli odebrać w najbliższych dniach. Dlatego można się spodziewać, że będzie większy ruch.

W związku z panującą sytuacją, w maju i czerwcu nie będą naliczane kary za przetrzymanie książek.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Książnica Podlaska przygotowuje się do otwarcia

3.05.2020, 10:18

Książnica Podlaska przygotowuje się do pracy. I choć wszystko będzie po nowemu, czytelnicy już czekają na możliwość wypożyczenia książek.


Jak reagują instytucje kulturalne na przedłużający się czas zamknięcia w pandemii?

19.04.2020, 09:34

Czas sprzyja zmianom, Dorota Sokołowska uważnie przygląda się temu, jak reagują instytucje kulturalne na przedłużający się czas zamknięcia w pandemii.


Książnica Podlaska oferuje ponad 1600 tytułów w wirtualnej czytelni

20.03.2020, 09:31

Ponad 1600 tytułów w wirtualnej czytelni - bez konieczności wychodzenia z domu oferuje czytelnikom Książnica Podlaska.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu
Fot. Iza Kosakowska
SPORT
2.08.2020, 20:05, akt. 3.08.2020, 06:31

Wiemy, kto wygrał w "Leśnym Biegu" gminy Krasnopol

Cerkiew pw. św. proroka Eliasza na Dojlidach, fot. Anna Petrovska
REGION
2.08.2020, 07:33, akt. 3.08.2020, 12:12

Cerkiew prawosławna wspomina św. proroka Eliasza
fot. Olga Gordiejew
KULTURA
1.08.2020, 15:05, akt. 2.08.2020, 09:58

3. Festiwal Teatralny "LasFest" w Solnikachźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok