Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy urzędnicy chcą stworzyć warunki dziko żyjącym pszczołom

Białostoccy urzędnicy chcą stworzyć warunki dziko żyjącym pszczołom

24.05.2020, 16:54, akt. 17:01

W Lesie Zwierzynieckim znajdującym się na terenie Białegostoku ustawione zostaną dwie kłody bartne, a w pniu drzewa powstanie barć. To kolejne - obok miejskiej pasieki - działanie miasta, by chronić pszczoły.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Kłody bartne i barć powstaną w ramach realizowanego przez miasto programu "Ochrona owadów zapylających na obszarze Białegostoku". Od ubiegłego roku działa miejska pasieka, w której znajduje się pięć uli.

Jak informuje miasto na swojej stronie internetowej, w ramach nowego projektu do końca sierpnia na terenie Lasu Zwierzynieckiego w pobliżu Alei Myrchów na topoli i grabie zamontowane zostaną kłody bartne, a w pniu sosny zostanie wydłubana barć.

Miejsca te mają zasiedlić roje dzikich pszczół. Miasto podaje, że przedsięwzięcie będzie kosztowało ok. 5 tys. zł, a zajmie się nim pszczelarz Mikołaj Mak, który jest także opiekunem miejskiej pasieki.

Barcie wydrążane są w żywym drzewie. Kłody bartne to wydrążone kawałki drewna, przeważnie o długości 1,5-2 m, przygotowywane specjalnie dla dzikich pszczół i wieszane na drzewach.Tradycje bartne związane z dzikimi pszczołami zaniknęły w Polsce w XVIII wieku i na początku XIX wieku, nie tylko z powodu rozwoju rolnictwa, przemysłu czy bardziej efektywnych metod hodowli pszczół, ale również przez zakazy administracyjne. Dzikie pszczoły ginęły też na skutek warrozy - pasożytniczej choroby, która panowała wśród tych owadów w Europie.


Bartnictwo odradza się w lasach


Od kilku lat m.in. dzięki leśnikom, bartnictwo odradza się w polskich lasach. W północno-wschodniej Polsce największy taki projekt realizowany był z inicjatywy nadleśnictwa Augustów (Puszcza Augustowska), wspólnie z trzema innymi nadleśnictwami: Browsk (Puszcza Białowieska), Maskulińskie (Puszcza Piska) i Supraśl (Puszcza Knyszyńska), warszawską SGGW i Uniwersytetem w Białymstoku.

Blisko dwuletnie działania obejmowały m.in. budowę (czyli tzw. dzianie) barci i kłód bartnych (nadrzewnych uli), szkolenia potencjalnych bartników, tworzenie ścieżek edukacyjnych, badania naukowe ws. m.in. genetyki pszczół leśnych, oraz analizy prawne.

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych wydała nadleśnictwom zalecenia do praktyki leśnej, dotyczące właśnie bartnictwa, jako formy ochrony dziko żyjących pszczół w lesie. Celem tych zaleceń jest zwiększenie liczebności populacji dzikich pszczół miodnych, zarówno poprzez zachowanie naturalnych miejsc ich gniazdowania, jak też tworzenie nowych.

Wśród zaleceń znalazł się np. zapis o konieczności ochrony i oznaczania drzew z dziuplami, z których korzystają pszczoły. W ramach ochrony czynnej mają być przygotowywane nowe miejsca gniazdowania, które pszczoły mają zasiedlać samodzielnie.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Światowy Dzień Pszczół [zdjęcia]

20.05.2020, 12:14

Szacuje się, że na Ziemi żyje ok. 2️0️ tys. gatunków dziko żyjących pszczół. W Polsce żyje ponad 450 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych.


"Henryk Miodny" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

25.05.2023, 00:01

Pszczoły to niezwykle pracowite owady, które dostarczają ludziom wiele cennych produktów. Równie pracowici są pszczelarze - szczególnie ci, którzy łączą inną pracę z pasją do pszczół.


Miód w kuchni - do mięs, słodyczy, nalewek

14.05.2020, 19:16

Miód prawdza się jako dodatek do sałatek i surówek, możemy go dodać do napojów - lemoniad, herbaty czy kawy. Jest dobrym dodatkiem do ciasteczek, ciast i oczywiście nalewek.


Gmina Płaska będzie chronić pszczołę augustowską

13.05.2020, 12:53

Radni przyjęli uchwałę, która określa, że to jedyny dopuszczalny gatunek tego owada, który może występować w okolicy.


Polacy szukają sposobów na poprawę odporności - jedzą miody

29.03.2020, 08:48

W związku z epidemią koronawirusa znacznie wzrosła sprzedaż miodów.


Pszczoły - ważne dla życia na Ziemi

14.12.2019, 20:08

Gdyby nie te owady, nie mielibyśmy wielu owoców i warzyw, w przypadku innych roślin plony byłyby znacznie niższe. Szacuje się, że praca pszczół w Polsce jest warta ponad 4 mld zł rocznie.


Pszczele produkty na zdrowie

9.12.2019, 23:51

Jakich substancji odżywczych i leczniczych dostarczają nam pszczoły, o tym mówią prof. Jolanta Piekut z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej oraz Stanisław Derehajło, pszczelarz i wicemarszałek województwa podlaskiego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok